ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דולב חברה לביטוח בע"מ ואח' נגד עזבון המנוח אליהו שקד ז"ל ואח' :

1


בתי המשפט

בית משפט מחוזי תל אביב-יפו

בשא2926/09

בתיק עיקרי: תא 2012/06

בפני:

כבוד הרשם אבי זמיר

תאריך:

05/06/2009

בעניין:

1. דולב חברה לביטוח בע"מ

2. הפול חברה לביטוח בע"מ

3. אבנר איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ

ע"י ב"כ

עו"ד עבדי

המבקשות/הנתבעות

נ ג ד

1. עזבון המנוח אליהו שקד ז"ל

2. נורית שקד

3. טל שקד

4. נועה שקד

ע"י ב"כ

עו"ד זוהר

המשיבים/התובעים

החלטה

הנתבעות מבקשות לחייב את התובעים בגילוי המסמכים הספציפיים המפורטים בפתח הבקשה ובמתן מענה משלים למספר שאלות.

הבקשה הוגשה במסגרת תביעה על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, בגין תאונת דרכים שאירעה ביום 20/8/99, בה מצא את מותו המנוח אליהו שקד ז"ל. התובעים 2-4 הם יורשי המנוח (התובעת 2 היא אלמנת המנוח והתובעים 3 ו-4 הם ילדיו).

במועדים 28/9/08 ו-27/1/09 הוגשו תחשיבי נזק מטעם הצדדים, ובקדם המשפט שנערך לפניי ביום 1/2/09 העלו הצדדים טיעונים שונים לגבי ההליכים המקדמיים שהשלמתם מבוקשת.

11 קבוצות המסמכים שגילויין מבוקש עניינן מסמכי הנהלת חשבונות וטפסים ודוחו"ת שהוגשו לרשויות המס.

בתגובתם, טוענים התובעים כי הם עשו כל שביכולתם לצורך המצאת המסמכים הקשורים להכנסתו של המנוח עובר לתאונה ולאחריה, לרבות טופסי 106 לשנות המס 1998-1999 ודוחו"ת כספיים רלוונטיים. המסמכים האמורים מצורפים כנספח א' לתגובה. התובעים הבהירו, כי אין ברשותם מסמכים נוספים מעבר לאלו שצורפו, ואילו היו ברשותם מסמכים נוספים, הם היו מועברים לנתבעות ללא דיחוי. בנוסף, מצרפים התובעים לתגובתם תצהיר תשובות משלים, שניתן מטעם התובעת 2 (נספח ד').

בתשובתן לתגובה, טוענות הנתבעות כי מדובר במסמכים שנערכו לאחר התאונה ולכן הם נעדרים ערך ראייתי והם חלקיים ביותר. הנתבעות עומדות על מתן תצהיר גילוי ספציפי ערוך כדין ביחס למסמכים שהתבקשו, המצויים ברשות התובעים ובשליטתם. בנוסף, עומדות הנתבעות על מתן מענה משלים לשאלות המאוזכרות בבקשה.

לטעמי, אכן לא ניתן לחייב בעל דין בגילוי מסמכים שאינם מצויים ברשותו, שכן לא ניתן לייצר מסמכים יש מאין, והליכי הגילוי אינם תחליף לשלב ההוכחות (רע"א 9122/07 ברזילי נ' הבנק המזרחי המאוחד בע"מ (19/11/07); בש"א (מחוזי תל אביב-יפו) 21920/05 ארגיל שירותי תובלה (1993) בע"מ נ' תעבורה אחזקות בע"מ (4/5/06)).

מנגד, אין משמעות הדבר שניתן להסתפק בטענת התובעים כפי שהועלתה, במסגרת התגובה לבקשה. ככל שהמסמכים אינם ברשות התובעים, עליהם לציין זאת במפורש במסגרת תצהיר גילוי ערוך כדין.

התובעים מתבקשים למסור לנתבעות, בתוך 20 יום, תצהיר גילוי ערוך כדין שיתייחס למסמכים המאוזכרים בפתח הבקשה. ככל שיתברר לתובעים כי מסמכים מסויימים אכן מצויים ברשותם, הם מתבקשים לאפשר לנתבעות את העיון בהם.

השאלות שלגביהן התבקש מענה משלים הן שאלות 8ג', 15, 21 ו-23.

בשאלה 8ג' התבקשו התובעים לפרט את ההוצאות המיוחדות שנגרמו להם עקב מותו של המנוח. מעיון בתצהיר התשובות נראה שהתובעים לא השיבו על שאלה זו, והם מתבקשים לעשות כן.

בשאלה 15 נשאלו התובעים האם הם קיבלו פיצויי פיטורין עקב מותו של המנוח, וככל שהתשובה לכך חיובית, מהו הסכום שהתקבל, ומתי הוא התקבל. התובעים השיבו- "כן. כ 300,000 ₪ ". ניתן להיווכח, כי התובעים לא התייחסו למועד שבו התקבל הסכום האמור, והם מתבקשים לעשות כן.

בשאלה 21 נשאלו התובעים- "מה מצב בריאותו של כל אחד ואחד מהתלויים". התובעת 2 השיבה- "לי יש 90% נכות אורטופדית לצורך ניידות מהמוסד לביטוח לאומי, עברתי שתי השתלות של פרקי ירכיים ואני מוגבלת מאד בהליכה ובתפקוד, נועה ביתי פגועה נפשית וגופנית עקב התאונה, וטל בני חייל".

תשובה זו עונה על הנדרש מבחינת התובעות 2 ו-4, אך היא אינה מספקת מידע לגבי מצבו הבריאותי של התובע 3, ויש להשלים את המענה עליה מבחינה זו.

מעיון בשאלון נראה כי שאלה מס' 22 היא האחרונה בו, ולא ברור האם קיימת שאלה מס' 23 (אני מניח שמדובר בטעות סופר). לפיכך, לא ניתנת בהקשר זה כל הוראה נוספת.

התובעים ימסרו לנתבעות, בתוך 20 יום, תצהיר תשובות משלים בהתאם לאמור.

ככל שלא יתבקש אחרת עד 14.7.09, יינתן צו להגשת ראיות בתיק.

ניתנה היום י"ג בסיון, תשס"ט (5 ביוני 2009) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

אבי זמיר, שופט

רשם בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו