ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד זאב זיו בן מנחם אלביליה :

1

בתי-המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע

בש 021510/08

בתיק עיקרי: 008171/

לפני:

כבוד השופטת ר. אבידע - ס. נשיא

27/08/2008

בעניין:

מדינת ישראל

המבקשת

נ ג ד

זאב בן מנחם אלביליה

המשיב

מתייצבים:

ב"כ המבקשת עו"ד ביטוון

המשיב וב"כ עו"ד דייגי

החלטה

  1. החלטה זו הינה בהמשך להחלטה שניתנה ע"י חברתי כב' השופטת מרוז ביום 3.8.08, בה צויין כי ההגנה הסכימה כי יש בידי המבקשת ראיות לכאורה להוכחת העבירות המיוחסות למשיב בכתב האישום, היינו עבירות ניסיון הצתה ועבירת האיומים.
  2. ביום 10.8.08 הגיש שירות המבחן תסקיר מעצר אודות המשיב. בסיומו של התסקיר צויין כי אין השירות בא בהמלצה מגובשת. מדובר בתסקיר מפורט אשר בו תוארו נסיבותיו של המשיב. בין היתר צויין, את שאף צויין בסיכום המחלה של בית לווינשטיין, כי המשיב במהלך אשפוזו בעקבות תאונת דרכים שעבר, התגרה באנשי הצוות ואיים עליהם, ולא הקפיד להגיע לטיפולים. עוד צויין בתסקיר, כי להערכת שירות המבחן, קיימת אצל המשיב רמת סיכון גבוהה, ואף קיימת אצלו בעיית סמים, כפי שאף עולה מהרישום הפלילי שלו.
  3. המשיב הציע חלופה אחת למעצר אשר לפיה ישהה בביתו תחת פיקוח אשתו, אימו ואחותו. אשתו צעירה בת 23, מטופלת בשני ילדים קטנים, ועתה היא בהיריון רב עוברי, בחודש הרביעי. שירות המבחן התרשם, ואף אני התרשמתי כך, כי האישה תתקשה למלא את תפקיד הפיקוח בכוחות עצמה. אימו של המשיב ואחותו הציעו לסייע לאשתו בפיקוח. אימו של המשיב מטופלת בשני ילדים, ילדה בת 3 וילד בן 18, ואחותו של המשיב, צעירה בת 26 גרושה ואם לשלושה ילדים בגילאיים 9 – 4. שלושת הערבות המוצעות נחקרו בישיבה האחרונה, ולמרות נכונתן הרבה ואמונתן בכוחן לשמש כמפקחות, אין ליבי נקי מספקות באשר ליכולתן לפקח ביעילות על המשיב לאורך תקופה ארוכה. לא נעלם מעיני כי בעבר אימו של המשיב פיקחה עליו, ולטענתה לא התעוררו בעיות.

לקראת הדיון של היום הוגשו תצהירים של סבתו של המשיב, חמו של המשיב, ודודתו של המשיב, כאשר כל אחד הביע נכונות לסייע בפיקוח. הסבתא והדודה הציעו לסייע בפיקוח על המשיב, וחמו של המשיב הציע לסייע בטיפול בנכדיו, עריכת קניות וכד'.

כמו כן המציאו הערבות, לקראת הדיון של היום, לוח תורנות לגבי אופן הפיקוח על המשיב, כאשר לוח הפיקוח מתייחס אך לימים ראשון עד חמישי.

  1. מעיון בתיק החקירה עולה כי לטענת המתלונן, הרקע לחוב נשוא כתב האישום הינו ערבותו, של המתלונן, לחוב של ידידו, אשר רכש סמים מהמשיב. המשיב, למרות שנחקר מספר פעמים, סירב למסור גרסה כלשהי.

שירות המבחן ציין בתסקיר המעצר כי טרם עלה בידו לשוחח עם המתלונן. מעיון בתיק החקירה עולה, כי לטענת המתלונן, הוא מכיר את המשיב "הרבה שנים מאז שהוא ילד קטן". עוד טען המתלונן, לאחר שניסה לרכך את תלונתו במהלך עימות בינו לבין המשיב, כי עשה כן כיוון שריחם על המשיב, וכן "קשה היה לי לראות ילד שאני מכיר מקטנות עם אזיקים". המתלונן אישר לשאלת החוקר כי "... בלי להזכיר שמות אל תסבך אותי זה מיותר באו אלי אנשים וביקשו שאני אשנה את העדות וזה אומר הכל...". המתלונן סירב לומר מי היו האנשים שבאו. עם זאת, המתלונן ציין לשאלת החוקר כי לא אויים ע"י אותם אנשים, אלא "שאלו אותי מה קרה אז סיפרתי בדיוק מה שאמרתי במשטרה שזה זיו, ואז ביקשו שאני אבטל את התלונה ולא הסכמתי". עוד ציין המתלונן בהמשך אמרתו "באמת שכאב לי הלב עליו למרות שלא מגיע לו".

  1. החלופה למעצר המוצעת אינה חלופה למעצר אידיאלית. עם זאת, ב"כ המשיב חזר וציין כי אין בידי המשיב להציע חלופה למעצר אחרת, וכי לנוכח מצבו הרפואי של המשיב, אשר בשלב זה נקבעו לו 100% נכות בשל פגיעותיו בתאונה, השהות במעצר קשה לו מאוד. בהעדר חלופה למעצר אחרת, מוכנה אני לשקול החלופה למעצר המוצעת. יחד עם זאת, סבורתני, כי יש לנסות ולהוסיף תנאים אשר יהיה בהם כדי לחזק החלופה למעצר.

לנוכח בעיות האישיות מהן סובל המשיב, ההמלצה בסיכום מחלה בדבר מעקב וטיפול של רופא פסיכיאטר, ובעיית הסמים, כדי שהחלופה למעצר אכן תמלא את יעודה, יש להבטיח טיפול נפשי, טיפול בבעיית הסמים של המשיב, ומעקב של שירות המבחן.

לפיכך, מתבקש שירות המבחן להודיע אם הוא מוכן לקבל את המשיב תחת פיקוחו, לפיקוח מעצר, וכן מבוקשת התייחסות בתסקיר בדבר אופן הסדרת טיפול נפשי וטיפול בבעיית הסמים של המשיב.

מבוקש להגיש השלמת תסקיר המעצר לא יאוחר מיום 3.9.08, והנני קובעת המשך דיון ליום 4.9.08 בשעה 11:00.

  1. המזכירות מתבקשת בדחיפות להודיע תוכן החלטה זו לשירות המבחן.
  2. המשיב יובא לדיון באמצעות שב"ס.

ניתנה היום כ"ו באב, תשס"ח (27 באוגוסט 2008) במעמד הצדדים.

ר. אבידע – שופטת

ס. נשיא

021510/08בש 055 חנה פלקר