ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין זסלסקי נגד דב :

1

בתי המשפט

בית משפט לתביעות קטנות נתניה

תק 001827/08

בפני:

כב' השופטת: סילש הלית

27/8/08

בעניין:

זסלסקי אלכסנדר

תובע

נ ג ד

דב שמעון

נתבע

פסק דין

בפני תביעה במסגרתה עותר התובע כי בית המשפט יורה לנתבע לפצותו בגין נזקי תאונת דרכים.

לטענת התובע ביום 22.8.07 פגע רכב הנתבע ברכבו בצידו השמאלי אחורי עם חלקו הקדמי, כאשר מעוצמת המכה הסתובב רכב הנתבע ונפגע גם ממעקה הבטיחות בצידו הימני.

לטענת הנתבע האירוע התרחש באשמו הבלעדי של התובע אשר ביקש להיכנס שלא כדין לתוך נתיב נסיעתו של הנתבע ובאופן אשר מנע מן הנתבע לעצור קודם הפגיעה בין הרכבים.

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות, במסמכים שהוגשו ובעדויות הצדדים בפני אני קובעת כי דין התביעה להידחות. להלן יפורטו הטעמים להחלטתי זו.

ממכלול העדויות שהוצגו בפני היום עלה כי התובע נסע מאחורי רכב הנתבע עוד מן היציאה מצומת קודמת (היציאה מאזור התעשייה לכיוון נתניה) בשלב כלשהו, חסם הנתבע את דרכו של התובע ועצר. לטענת הנתבע נבע הדבר מרכב אחר שעמד לפניו וחסם את דרכו. כך או כך, המשיכו הצדדים לאחר מכן בנסיעתם ופנו שניהם במחלף המתחבר לכביש מס' 2 בצפון. בשלב זה טען התובע כי הנתבע בלם בפתאומיות ואילו הנתבע טען כי נסע ולא בלם. אין מחלוקת בין הצדדים כי באותה עת סטה התובע לצד ימין וכאשר ביקש לחזור לנתיב הנסיעה בו נסע הנתבע אירעה התאונה.השאלה הנשאלת הינה האם התרשל הנתבע באופן נהיגתו, והאם היתה זו התרשלותו אשר הובילה לאירוע התאונה.

מן העדויות שהוצגו בפני עולה במפורש כי היתה זו דווקא נהיגתו של הנתבע אשר היתה בלתי סבירה באופן ברור.

העובדה כי רכבו של הנתבע חסם בשלב המוקדם לאירוע התאונה את דרכו של התובע, אין בה כדי להצדיק נהיגה בלתי סבירה ובלתי זהירה. גם העובדה כי הנתבע יתכן והאט או אפילו עצר לפתע את רכבו, אין בה כדי להצדיק את דרך התנהלותו של התובע במקרה זה.

מן העדויות השונות עולות כי הנתבע סטה לצד ימין לשוליים והמשיך בנסיעתו בשוליים . נסיעה בדרך זו לא רק שאינה סבירה אלא שהיא מסוכנת.

גם אם היה בידי לקבל את גרסת התובע על פיה נאלץ לסטות לנתיב הימני עקב עצירת החירום של הנתבע שהרי עדיין לא ברור מדוע לא בחר לעצור אחרי הסטייה ימינה ולחזור לנתיב הנסיעה לאחר שבדק כי הנתיב פנוי.

לא זו אף זו, מעדויות הצדדים עלה כי התובע המשיך בנסיעות במהירות גבוהה (לא פחות מ- 60 קמ"ש) בשוליים ונכנס חזרה לתוך נתיב הנסיעה הבודד. מהירות נסיעה זו בשולי הכביש , אינה סבירה ואין לי ספק כי היוותה גורם משמעותי לקרות התאונה כמו גם להיקפה.

בעניין זה היקף נזקיו של התובע, כמו גם עדותו כי איבד עקב כך את השליטה ברכב אשר הסתובב במקום ונפגע גם בצד השני, מחזקת את מסקנתי זו.

מאידך, עלה מעדויות הצדדים כי הנתבע לא נסע מהר (לשיטת התובע אף בלם) ואולם לא ניתן לחייבו לצפות כניסתו של רכב באופן פתאומי, מהיר, מתוך השוליים.

למען הסק ספק יש להדגיש כי גם אילו הייתי מוצאת מקום לקבל את גרסת התובע על פיה הנתבע בלם באופן פתאומי את רכבו שהרי נוכח דרך נהיגתו של התובע, אשר מחד לא שמר מרחק באופן שהיה מונע את הסטייה ימינה מתוך הכביש ולאחר מכן בחר לנסוע על השוליים ולחזור לנתיב תוך עקיפת הנתבע, שהרי היה מקום לייחס לנתבע רשלנות תורמת בשיעור של 100%.

ממכלול הטעמים שנימנו לעיל אני קובעת כי דין התביעה להידחות. התובע ישא בהוצאותיו של הנתבע בגין הליך זה בשיעור של 400 ₪. סכום זה ישא הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד התשלום בפועל.

המזכירות תשלח את העתק פסק הדין לצדדים באמצעות הדואר.

בקשת רשות ערעור בתוך 15 יום לבית המשפט המחוזי.

ניתן היום כ"ו באב, תשס"ח (27 באוגוסט 2008) בהעדר הצדדים.

הלית סילש, שופטת