ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שן-די נצרת בע"מ נגד עיריית נצרת עילית :


בפני כבוד השופט ערפאת טאהא

התובעת

שן-די נצרת בע"מ

נגד

הנתבעת

עיריית נצרת עילית

החלטה

התובעת הגישה נגד הנתבעת תביעה למתן צו עשה המורה לה להנפיק חשבונית מס על סך 210,735 ₪ (כולל מע"מ), בגין קיזוז דמי שכירות הכוללים מע"מ. לטענת התובעת, במסגרת הליך בוררות שהתנהל בין התובעת לבין הנתבעת, חויבה הנתבעת לשלם לה סכומים שונים בקיזוז הסכום הנ"ל בגין חוב שכירות שהיא (התובעת) הייתה חייבת לנתבעת. נטען, מאחר שהסכום שקוזז כולל מע"מ, הרי הנתבעת חייבת, בהתאם להוראות החוק , להנפיק לה חשבונית מס.

הנתבעת הגישה כתב הגנה וטענה, כי הסמכות העניינית לדון בתובענה נתונה לבית משפט השלום וזאת מאחר ששווי הסעד אינו עולה על עשרות אלפי שקלים שבוודאי אינו בסמכותו של בית המשפט המחוזי.

נוכח טענת הנתבעת כאמור, הוריתי לתובעת בהחלטה מיום 20.3.2015 להודיע, מדוע הסמכות לדון בתובענה נתונה לבית המשפט המחוזי.

בהודעה שהוגשה על ידי התובעת ביום 22.3.2015 נטען, כי הסעד המבוקש הוא הנפקת חשבונית וסעד זה אינו ניתן להערכה בכסף. לטענתה, הנתבעת אינה נדרשת במסגרת התביעה לשלם לה סכום כלשהו אלא לקיים את המוטל עליה על פי חוק ולהנפיק חשבונית מס כדין, ומשכך הרי אין המדובר בסעד הניתן להערכה בכסף.

לאחר שעיינתי בכתב התביעה ובהודעת התובעת, הגעתי למסקנה, כי הסמכות לדון בתובענה נתונה לבית משפט השלום, וזאת נוכח שווי הסעד המבוקש. כידוע, לבית משפט השלום הסמכות לדון בתביעות כספיות עד סכום של 2,500,000 ₪ ובסעדים שהשווי שלהם הוא עד סכום זה. אמנם אם מסתכלים על הסעד של מתן צו עשה להנפקת חשבונית במנותק מסכום החשבונית, לא ניתן לקבוע מה שווי הסעד, אך כאשר הסכום שבגינו מבקשים לחייב את הנתבעת להנפיק חשבונית ידוע, אין מקום לטענה כי אין לסעד זה שווי כספי. המשמעות היחידה של הנפקת חשבונית על ידי הנתבעת, מבחינתה של התובעת, היא משמעות כספית – להזדכות על המע"מ ששולם כמס תשומות והכללת סכום החשבונית בהוצאות התובעת במסגרת הדו"ח השנתי המוגש לשלטונות המס.

יתרה מכך, גם בלי הנפקת חשבונית מס, היה באפשרות התובעת לכלול את ההוצאה בגין תשלום דמי השכירות (שבוצע על דרך של קיזוז הסכום מהחוב שהנתבעת הייתה חייבת לתובעת) כהוצאה מוכרת במסגרת הדו"ח השנתי, כך שהמשמעות היחידה של חיוב הנתבעת בהנפקת חשבונית, מבחינתה של התובעת , היא , כאמור, משמעות כספי ת, ההזדכות על המע"מ. משמעות כספית זו אינה יכולה לעלות על עשרות אלפי שקלים ובעניין זה הצדק עם הנתבעת.

סוף דבר, הסמכות לדון בתובענה נתונה לבית משפט השלום, ועל כן, הנני מורה על העברת הדיון בתובענה לבית משפט השלום בנצרת.

בנסיבות, אינני עושה צו להוצאות.

ניתנה היום, ב' ניסן תשע"ה, 22 מרץ 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שן-די נצרת בע"מ
נתבע: עיריית נצרת עילית
שופט :
עורכי דין: