ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ביטוח חקלאי נגד צבי משה גולדשטיין :

בפני כבוד הרשם בכיר אבי כהן

התובעים

  1. ביטוח חקלאי - אגודה שיתופית מרכזית בע"מ
  2. פיטר גולודץ

שניהם ע"י ב"כ עוה"ד מרקו איזנברג

נגד

הנתבעים

1.צבי משה גולדשטיין
2.מנורה מבטחים ביטוח בע"מ
שניהם ע"י ב"כ עוה"ד אביתר רייבי ועידו רביד

פסק דין

לפניי תביעה כספית מיום 20.1.14 ע"ס 4,534 ₪ בגין נזקי רכב-רכוש בתאונת דרכים מיום 25.10.12. התביעה הוגשה ונתבררה בסדר דין מהיר.

ביום 11.2.15 נערכה בפניי ישיבה מקדמית (ראשונה ויחידה בתיק), שבה נשמעו ראיות הצדדים. הישיבה הוקלטה כך שתמלול ההקלטה (מילה במילה) מהווה את פרוטוקול הישיבה (הפרוטוקול נסרק ביום 25.2.15). בתום הישיבה הוחלט על הגשת סיכומי טענות בכתב, וכל הצדדים אכן הגישו סיכומיהם (סיכומים אחרונים הוגשו ביום 15.3.15).

מדובר בתביעה מעורבת שבה תביעת תחלוף (שיבוב) עפ"י סעיף 62 לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981, כלומר תביעה שבה נכנסה חברת הביטוח התובעת בנעלי המבוטח שלה (הניזוק הישיר), לאחר ששילמה לו תגמולי ביטוח בגין התאונה מושא התביעה עפ"י חוזה הביטוח שביניהם, והגישה, לאחר שזכות הפיצוי בנזיקין של המבוטח כנגד הנתבעים המזיקים עברה אליה כאמור, את תביעת הנזיקין הכספית שבנדון. בתביעה שבנדון מעורבת גם תביעתו האישית של המבוטח של חברת הביטוח הנ"ל, כלומר של הניזוק הישיר. המבוטח תובע בתביעה זו את הפסדיו, כלומר את כל אותם הפסדים כספיים שנגרמו לו בתאונה (בגין נזקי רכוש לרכב ולו) ושבגינם לא קיבל פיצוי מחברת הביטוח.

הרכבים המעורבים בתאונה

בתאונה מעורבים 2 רכבים:

רכב התובעים – רכב פרטי מתוצרת ניסן מ.ר. 7173575 (להלן – "הפרטית").
רכב הנתבעים – טנדר מתוצרת טויוטה מ.ר. 1719862 (להלן – "הטנדר").

מקום התרחשות התאונה: כביש בין עירוני בעל שני נתיבי נסיעה עם שוליים בשני צדי הכביש.

המחלוקת

הצדדים הציגו גרסות שונות לנסיבות התרחשות התאונה. אין חולק כי עובר לתאונה עמד הטנדר בצד השמאלי של הכביש, עקב קרשים שנפלו מרכבו לכביש ושעל נהג הטנדר היה לאוספם. אין גם חולק כי בזמן התאונה הפרטית עקפה מימין את הטנדר במטרה להמשיך בנסיעה בכביש. המחלוקת היא בשאלה האם, כגרסת התובעים, בשעה שהפרטית הייתה במהלך עקיפת הטנדר החל הטנדר בנסיעה של סטייה לימין וכך פגע בפרטית שלצידו, או האם, כגרסת הנתבעים, הטנדר היה ונותר גם בזמן התאונה בעמידה מוחלטת והפרטית היא זו שהתנגשה בו עקב הצמדות יתר אליו.

המחלוקת בין הצדדים ממוקדת בשאלת אחריות הנתבעים בנזיקין לתאונה, כאשר במישור הנזק ושיעורו אין, למעשה, מחלוקת, והנתבעים גם לא הציגו חוות דעת שמאי נגדית לחוות דעת השמאי מטעם התובעים שצורפה לכתב התביעה ואף לא ביקשו לחקור את השמאי מטעם התובעים. שיעור הנזק הנתבע מוחזק אפוא להיות בלתי שנוי במחלוקת.

הראיות שהציגו הצדדים

כתבי הטענות, על נספחיהם.
הודעות על התאונה שנמסרו לשני הצדדים.
תמונות שחור לבן של נזקי הפרטית שצולמו ע"י שמאי התובעים.
עדויות שני הנהגים המעורבים בדיון בפניי.

הכרעה

אני מוצא לדחות את התביעה.

לא שוכנעתי כי עלה בידי התובעים להטות את מאזן ההסתברויות לטובתם, כלומר התובעים לא הצליחו להוכיח כי גרסתם, העולה מן העובדות שהוכחו, מסתברת ומתקבלת יותר על הדעת וקרובה יותר לאמת מאשר גרסת הנתבעים [ ע"א 8385/09 המועצה המקומית סאג'ור נ' סונול ישראל בע"מ ( לא פורסם, 9.5.11)].

אנמק בקצרה את מסקנתי האחרונה:

לא מצאתי את עדות נהג הפרטית מהימנה ומשכנעת יותר מזו הנגדית של נהג הטנדר.
שוכנעתי כי צורת הדרך ( כביש בעיקול) ותנאיי הדרך המיוחדים ( הקרשים על הכביש, הטנדר העומד משמאל, המשאית שהייתה מימין ואף ניידת המשטרה שהייתה במקום) יצרו תנאיי דוחק ולחץ עבור הפרטית, ולכן סביר שנהג הפרטית נצמד לשמאל הדרך והתחכך בטנדר העומד לשמאלו.
מוקדי הפגיעה ברכבים מתיישבים עם המסקנה שהטנדר לא היה בסטייה ימינה, שאז מצופה היה שפינתו הקדמית-ימנית תפגע בפרטית, ולא רק במראת צד שמאל של הפרטית.
שני הצדדים גם יחד לא הציגו מלוא הראיות הקיימות: התובעים לא העידו את אנשי המשטרה שהיו במקום וגם לא את מסמכי המשטרה ואת תמונות הזירה; ונמנגד הנתבעים לא העידו את שני העובדים שנסעו בטנדר בזמן התאונה.
נהג הטנדר נתן הסבר מפורט וסביר להמשך עמידתו במקום ( מילוי אחר הוראת המשטרה ואיסוף הקרשים בעוד הטנדר עומד במקומו בשול הנתיב השמאלי), בעוד שגרסת נהג הפרטית לגבי מעבר הטנדר לימין אינה סבירה: לא סביר ששוטרים הנחו את נהג הטנדר לנסוע ולחתוך את נתיב נסיעת הפרטית מבלי לנקוט באמצעי חסימה וזהירות.
בטופס ההודעה על התאונה שנמסר לתובעת הועלתה גרסה לקונית וחסכנית מאוד בפרטים, ואילו בטופס שנמסר לנתבעת נמסר דיווח מפורט ומלא.

סיכום

התביעה נדחית.

שקלתי את נושא הוצאות המשפט והחלטתי בנסיבות וגם משניכר כי הטנדר יצר מכשול מסוים בדרך עבור הפרטית וגם משהנתבעים לא העידו את נוסעי הטנדר, שלא לעשות צו להוצאות, באופן שבו כל צד יישא בהוצאותיו.

ניתן היום, כ"ה אדר תשע"ה, 16 מרץ 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ביטוח חקלאי
נתבע: צבי משה גולדשטיין
שופט :
עורכי דין: