ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ארז יוסי מזרחי נגד בנק לאומי לישראל בע"מ :


בפני כבוד הרשם איתי רגב

מבקשים

  1. ארז יוסי מזרחי
  2. סילבי מזרחי

נגד

משיב

1. בנק לאומי לישראל בע"מ

החלטה

בפני בקשת המבקשים להורות על ביטול ההחלטה שניתנה ביום 17.12.14, ולפיה נדחתה בקשתם להורות על ביטול פסק דין שניתן בתיק. הבקשה נדחתה לאחר שהמבקשים לא התייצבו לדיון שנקבע בה.
פסק הדין שביטולו התבקש ניתן ביום 23.6.14, לאחר שהמבקשים לא הגישו בקשת רשות להתגונן במועד שנקבע.

המבקשים טוענים כי לא ידעו על מועד הדיון שנקבע ליום 17.12.14, משום שעברו דירה והפעילו שירות "עקוב אחרי" לשם קבלת דברי דואר בכתובתם החדשה.
לבקשה צורף אישור על הפעלתו של שירות זה ולשם המחשה – מכתב מהביטוח ה לאומי שנשלח לכתובתם הקודמת של המבקשים והועבר לכתובתם החדשה. על גבי המעטפה של המכתב מן הביטוח הלאומי (נספח ב' לבקשה) ניתן להבחין במדבקה ובה מצוינת הכתובת המעודכנת של המבקשים – ת.ד. 15391, ראשון לציון 7505302.
המשיב טוען כי למבקשים אין, למעשה, כל טענות כנגד החוב עצמו וכי הם בוחרים "להתל בבית המשפט הנכבד, במשיב ובבא כוחו" במטרה "למשוך זמן ולהימנע מתשלום החוב".

מעיון בתיק בית המשפט עולה כי ההזמנה לדיון שנקבע ליום 17.12.14 נשלחה למבקשים עוד ביום 23.9.14, ואף על גבי אישורי המסירה (הממוענים לכל אחד מן המבקשים בנפרד) מופיעה מדבקת שירות "עקוב אחרי" לכתובת המבקשים, ועל גביה אותה כתובת שצוינה על המדבקה שהודבקה על מעטפת המכתב מן הביטוח הלאומי שהוזכר לעיל.
אף על פי כן, על גבי האישורים צוין כי דבר הדואר "לא נדרש".

משכך, ספק אם ניתן לקבל את טענת המבקשים כי הם "עומדים על כך שלא קיבלו את ההזמנה לדיון" (ס' 8 לבקשה).

עוד יצוין, כי גם בבקשה המקורית לביטול פסק הדין (בקשה מיום 16.7.14) וגם בזו שהוגשה לביטול ההחלטה הדוחה בקשה זו (כפי שהוגשה ביום 12.1.15) טוענים המבקשים כי יש להם "טענות מהותיות כנגד החוב", אך הם נמנעים מלפרטן ואף מלציין את תוכנן, ולו בכותרת.

מנגד, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי זכות הגישה לערכאות הינה זכות יסודית ולא בנקל ינעל בית המשפט את שעריו לפני המתדיינים. העדפה של ממש היא לקבל הכרעות שיפוטיות לאחר דיון ממצה לגופו של עניין ובמעמד שני הצדדים.

לאור המתואר לעיל, ותוך שאני מאזן את זכות היסוד של המבקשים לגישה לערכאות מחד ואת רצף מחדליהם הלא-מנומק מאידך, ובשים לב לסכום התביעה, מצאתי להורות על ביטול ההחלטה מיום 17.12.14 בכפוף להפקדת ערובה (ערבות בנקאית או מזומן) בקופת בית המשפט, בסך 10,000 ₪.
הערובה תופקד בתוך 30 יום מהיום, ולא - תיוותר ההחלטה על כנה (וכפועל יוצא מכך – פסק הדין).

ככל שתופקד הערובה במועד שנקבע, ייקבע מועד לדיון בבקשה לביטול פסק הדין, וזאת כל עוד לא יודיעו הצדדים אחרת לבית המשפט.

המזכירות תעדכן הצדדים.

ת.פ. מזכירות – 29.3.15.
ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ארז יוסי מזרחי
נתבע: בנק לאומי לישראל בע"מ
שופט :
עורכי דין: