ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מונתהא ערבאסי נגד המוסד לביטוח לאומי :

24 פברואר 2015
לפני:

כבוד הסגנית נשיא איטה קציר

המערערת
מונתהא ערבאסי ת.ז. XXXXX675
ע"י ב"כ: עו"ד רולה מורה
-
המשיב
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד אריק יעקובי

פסק דין

1. זהו ערעור על החלטת הוועדה הרפואית לעררים (נכות כללית), מיום 21/8/14 ("הוועדה"). בהחלטתה קבעה הוועדה כי למערערת נותרה נכות זמנית בשיעור 75% מיום 1/7/14 ועד 31/7/14 ונכות זמנית בשיעור 78% מיום 1/8/14 ועד 31/12/14 ("ההחלטה").

2. הוועדה התכנסה ביום 21/8/14 לדון בערר המערערת, ולאחר שהקשיבה לתלונות המערערת ולטיעוני באת כוחה שהתלוותה אליה, בדקה אותה ופירטה את ממצאיה. הוועדה ציינה כי המערערת אובחנה כסובלת מסכרת מטופלת באינסולין, ובשל תלונות המתאימות לנוירופטיה בידיים וברגליים, עברה בדיקת EMG ביום 23/6/14 , המדגימה DLCV תקינים, אולם יש עדות להפרעה ולהאטה בעצבים הפירוניאליים דו צדדית, מצב המתאים להפרעה תחושתית בדרגה בינונית. לאור האמור, הוועדה קבעה למערערת נכות בשיעור 65% בגין סכרת, לפי פריט ליקוי 4(6)(א) מיום 1/7/14.

באשר לליקוי בגבה של המערערת קבעה הוועדה כי המערערת לאחר ניתוח בעמוד השדרה, וכי לאחרונה יש החמרה בכאבים. הוועדה ערכה למערערת בדיקה קלינית וציינה "מתהלכת עם צליעה מכאיבה ליסט לימין, מתח מוגבר בשרירי עמוד שדרה מותני, הגבלה בינונית עד קשה בתנועות. ... כוח שמור. החזרי אכילס תקינים". לאור האמור, הוועדה קבעה למערערת נכות זמנית בשיעור 25%, לפי פריט 35(1)(ג)-(ד), בגין כאב גב לאחר ניתוח עם החמרה זמנית, לתקופה שמיום 1/8/14 ועד 31/12/14.

באשר לליקוי בכף יד שמאל, הוועדה בדקה את המערערת וקבעה "עיבוי ורגישות של הגיד המכופף של האגודל עם הגבלה קלה בתנועות". הוועדה קבעה למערערת נכות צמיתה בשיעור 5% בגין אצבע הדק קלה אגודל שמאל, לפי פריט ליקוי 35(1)(א)-(ב), מיום 1/8/14.

הוועדה סיכמה וקבעה כאמור למערערת נכות זמנית בשיעור 78%, מיום 1/8/14 ועד 31/12/14.

טענות הצדדים

3. יובהר תחילה כי הערעור, כמו גם הערר על החלטת הוועדה מדרג ראשון, עוסקים במישור האורטופדי בלבד.

טענת הערעור היא שהוועדה לא הסבירה את קביעתה בדבר החמרה בכאבים בתקופה שלאחר ניתוח כריתת דיסק, שעברה המערערת בחודש מאי 2013. לפי הטענה, לא הועלתה בערר או בפני הוועדה כל טענה בעניין זה, ולא ברור על מה מבוססת קביעה בדבר החמרה בכאבים. הוועדה קבעה למערערת נכות בשיעור 25% בגין כאבי גב, אולם לטענת המערערת, לא נימקה מדוע לא תיקבע נכות זו גם עבור התקופה שקדמה ליום 1/8/14.

4. לטענת המשיב, לא נפלה טעות משפטית בהחלטת הוועדה; ההחלטה מנומקת ומפורטת כדבעי; טענות הערעור מכונונות כנגד קביעות רפואיות הנמצאות בסמכות הוועדה.

לאור האמור לעיל אני קובעת כדלקמן:

5. לאחר שעיינתי בנימוקי הערעור, בפרוטוקול הוועדה ובכלל החומר המונח לפני ונתתי דעתי לטענות הצדדים בדיון, הגעתי למסקנה כי דין הערעור להתקבל.

6. למקרא פרוטוקול הוועדה עולה כי הוועדה הקשיבה לתלונות המערערת ורשמה אותן בסעיף ד' לפרוטוקול. לדברי המערערת, "לפני שנה עברתי ניתוח בגב נתפס לי הגב ורגל שמאל מתקפלת, הניתוח לא שיפר את המצב הכללי. מתקשה בעמידה" . הוועדה בדקה את המערערת וקבעה לה נכות בשיעור 20% בגין כאבי גב לאחר ניתוח, לפי פריט ליקוי 35(1)(ג) לתקופה שעד ליום 31/17/14, ונכות מותאמת בשיעור 25% בגין כאבי גב עם החמרה, לפי פריט ליקוי 35(1)(ג)-(ד), לתקופה שמיום 1/8/14 ועד 31/12/14.

7. אולם, לא ברור מהחלטת הוועדה מדוע סמוך אחר הניתוח נקבעה למערערת נכות נמוכה מזו שנקבעה לתקופה שלאחר יום 1/8/14. מקובלת עלי טענת המערערת לפיה הוועדה לא נימקה את קביעתה בדבר החמרה בכאבי הגב בתקופה שלאחר יום 1/8/14. יובהר כי המשיב לא הגיב לגופן של טענות אלו ולא ניתן כל הסבר לקביעות הוועדה בעניין זה. לפיכך, נחה דעתי כי נפלה טעות משפטית בהחלטת הוועדה בהנמקתה הלאקונית, אשר אינה מאפשרת מעקב אחר הלך מחשבתה.

סוף דבר:

8. לאור האמור – הערעור מתקבל בזאת.
עניינה של המערערת יוחזר לוועדה הרפואית לעררים באותו הרכב, אשר תזמן את המערערת ותאפשר לה לטעון בפניה. הוועדה תשקול מחדש את שיעור נכותה של המערערת בגין כאבי גב ומצב לאחר ניתוח בעמוד השדרה.
הוועדה תסביר את החלטתה באופן ענייני ומנומק.
המערערת תזומן להופיע בפני הוועדה, גם באמצעות באי כוחה.

9. על המשיב לשלם למערערת הוצאות שכ"ט עו"ד בסך של 3,500 ש"ח תוך 30 יום מהיום.

10. הצדדים יכולים לפנות לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים בבקשת רשות לערער על פסק הדין וזאת תוך 30 ימים מעת שיומצא להם פסק דין זה.

ניתן היום, ה' אדר תשע"ה, (24 פברואר 2015), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .


מעורבים
תובע: מונתהא ערבאסי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: