ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יואב אליהו נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד השופטת עידית איצקוביץ
נציג ציבור (עובדים) עו"ד שחר כהן
נציגת ציבור (מעסיקים) גב' עליזה מעין

התובע:
יואב אליהו
ע"י ב"כ עו"ד שושנה וקנין
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד דלית מילוא

החלטה

1. במסגרת ערעור שנידון בתיק עבל 61622-12-13 הוחלט על ידי בית הדין הארצי לתת תוקף של פסק דין להסכמת הצדדים הבאה:
"הערעור יתקבל ותוכר תשתית עובדתית מספקת בעילת המיקרוטראומה גם לגבי פגימת המערער בכתף שמאל.
נבקש שהתיק יוחזר לבית הדין האזורי לצורך מינוי מומחה.
באי כוח הצדדים יגישו תוך 30 יום מהיום רשימת עובדות מוסכמת לבית הדין האזורי. ככל שלא תושג הסכמה, בית הדין האזורי יקבע את העובדות שיועברו למומחה על סמך חומר הראיות שכבר הוצג בפניו. ככל שבית הדין האזורי יסבור שאין בפניו די ראיות לצורך כך, יודיע זאת לצדדים ויקיים דיון הוכחות נוסף."

בהתאם, התיק הוחזר לבית דין זה על מנת שימונה מומחה רפואי בנוגע לפגימה בכתף שמאל.

2. ב"כ הצדדים הסכימו לגבי העובדות כדלקמן:

א. התובע עבד בדואר ישראל בסניף נתניה בתפקיד דוור החל מתאריך 09/06/1996 ועד לתאריך 09/09/2009, במשך למעלה מ- 13 שנה. שעות התובע היו משעה 07.00 ועד לשעה 16.00 – 14.00 לערך, תלוי בכמות הדואר לחלוקה ומיון ביום העבודה.

ב. עבודת התובע התחלקה באופן הבא: בין השעות 08.00 – 07.00 מיון כללי של מכתבים ומיון של דפוס, כשראוי לציין שדברי הדפוס הרבה יותר כבדים וגדולים מהמכתבים.

ג. בין השעות 08.30 ועד 10.00 לערך, התובע ביצע מיון מכתבים של האזור הספציפי שהיה מחלק, לפעמים המיון ארך זמן רב יותר במקרים שקיבל חלוקה של אזור נוסף או חצי אזור, בגלל היעדרות של עובד.

ד. לאחר המיון, התובע היה יוצא לחלוקה.

ה. התובע העמיס חלק מהדואר בתיק, שהיה עמוס בדברי דואר, דברי דפוס וכבד מאוד ומניח אותו על כתפו השמאלית בכל זמן החלוקה. חלק האחר של הדואר הוא העמיס בשקים, ששלח עם נהג לאזור להניח בתוך תיבות ממסר. היו גם מקרים שהתובע נאלץ לסחוב שק נוסף איתו, בגלל שהנהג שהניח בתיבות ממסר היה מאחר.

ו. באזור עצמו התובע חילק בערך בין 5 – 3 שעות, כי זה תלוי בכמויות של הדואר. לפעמים כשיש צורך לקחת חלוקה של אזור אחר, מתחילים לחלק בשעה 12.00 עד לשעה 17.00.

ז. בבתים פרטיים התובע עבד 9,8 שנים וחילק ליותר מ- 1,000 בתי אב, יתר השנים חילק בבתים משותפים, שם חילק ליותר מ- 1,500 בתי אב, באמצעות תיק שסחב על כתף שמאל או בעגלה או שניהם יחד.

ח. החלוקה לבתים הפרטיים נעשית שהתיק על כתף שמאל, כך התובע עובר מבית לבית ומרחוב לרחוב, כך שבכל זמן החלוקה התיק נשאר על הכתף וכל המשקל על כתף שמאל. כשהיה מסיים, היה לוקח דברי דואר נוספים מתיבות הממסר וממשיך לחלק באותו אופן.

ט. כל חבילה זה רחוב, כשהתובע מסיים לחלק חבילה, הוא עובר לרחוב הבא, מוציא מהתיק חבילה אחרת, כשיד ימין פותחת את התיק ויד שמאל לוקחת את החבילה המוכנה. בכל הזמן הזה, התיק על כתפו השמאלית של התובע, הוא לא מוריד אותו, הוא תמיד על כתף שמאל. המשקל של התיק מגיע ל- 50 – 40 קילו עד שמתרוקן לאפס ואז עוד פעם ממלא. בנוסף למכתבים, התובע היה צריך לחלק גם דברי דפוס, תוספות של פליירים וחוברות של ישרכארט ו/או ויזה וכיוצ"ב, מדובר בדברי דואר גדולים וגם כבדים.

י. בזמן החלוקה בבניינים משותפים התובע גם היה מניח את התיק על כתף שמאל, אבל כשהיה מגיע לבנין הוא היה מניח את התיק על הרצפה, מחלק בתיבות הדואר בבנין ושוב מרים על כתף שמאל את התיק, עובר לבניין הבא וכך עד שמסיים, לאחר מכן מעמיס התיק שוב בדברי דואר מתיבות ממסר וממשיך בחלוקה באותה דרך המתוארת.

3. ב"כ התובע ביקשה להוסיף עובדה, שלגביה לא הסכימה ב"כ הנתבע, שהיא:

מיון המכתבים והחלוקה לתיבות הדואר נעשית באותה דרך, התובע מחזיק את חבילת המכתבים ביד שמאל במנח לאורך כתף היד והאמה השמאלית, כשיד שמאל מושטת קדימה ותלויה באוויר עם משקל כבד, כשיד ימין שולפת מהחבילה, שמה בתיבה ושוב חוזר על פעולה זו אינספור פעמים, כשבכל הזמן הזה יש כאבים ביד שמאל.

4. מדובר בעובדה חדשה, שלא עלתה מחקירתו של התובע בדיון, ולכן, אין לקבלה כחלק מן התשתית העובדית שיש להעביר למומחה.

העובדות שעל בסיסן תינתן חוות הדעת הן אלה שפורטו בסעיף 2 לעיל.

על מצבו הרפואי של התובע ניתן ללמוד מהמוצגים הבאים:

תיק קופת חולים לאומית.
4. אני ממנה את ד"ר דוד יפה כמומחה מטעם בית הדין.

5. כבוד המומחה מתבקש להשתדל לתת חוות דעתו מוקדם ככל שניתן ובמידת האפשר תוך 30 יום מקבלת החלטה זאת.

6. עם קבלת חוות הדעת היא תועבר לצדדים והם יקבלו ארכה בת 30 יום לבקש להפנות למומחה שאלות הבהרה ביחס אליה ותינתן ארכה בת 15 יום להגיב לבקשה כזו, ככל שתוגש.
ככל שלא תוגשנה בקשות להפנות למומחה שאלות הבהרה, יקבלו הצדדים ארכה נוספת בת 15 יום להגיש סיכומיהם או להשלים סיכומים שהוגשו, שאם לא כן יחשבו כמסכימים למסקנה העולה מחוות הדעת ולמתן פסק דין בהתאם.

ניתנה היום, ‏ה' אדר תשע"ה (24 פברואר 2015), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.

נציג ציבור (עובדים)
עו"ד שחר כהן

עידית איצקוביץ
שופטת

נציג ציבור (מעסיקים)
גב' עליזה מעין

שאלון למומחה רפואי

1. מהי המחלה שממנה סובל התובע בכתף שמאל ?

2. האם היתה כאן פגיעה Injury?

3. האם הפגיעה גרמה נזק?

4. האם כל פגיעה ופגיעה, כמפורט בהחלטה, גרמה לתובע לפגיעה זעירה Injury שלא ניתן להבחין בה, ואפשר ליחס אותה לזמן מסוים?

5. במקרה שכן - היתה הפגיעה הנ" ל - Irreversible בעלת אופי בלתי הפיך, כך שבהצטרף אליה פגיעות זעירות דומות וחוזרות נוצר המצב הקיים?

6. במידה והמצב הקיים נגרם גם בגין תהליך תחלואתי וגם בגין פגיעות זעירות בעלות אופי בלתי הפיך, האם השפיע מה שאירע בעבודה על הופעת המחלה ובאיזו מידה?


מעורבים
תובע: יואב אליהו
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: