ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד סיגל נגד המוסד לביטוח לאומי :

בפני כבוד השופטת מיכל נעים דיבנר

התובע:

דוד סיגל 064335896
ע"י ב"כ עוה"ד

-

הנתבע:

המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עוה"ד

החלטה

בהתאם לבקשת הנתבע להפנות למומחה שאלות הבהרה, ולאחר שהתובע לא התנגד למבוקש, ומצאתי כי השאלות הינון רלוונטיות ונחוצות להכרעה בתיק, מתבקש בזאת המומחה, פרופ' רוני וולף, להשיב לשאלות ההבהרה הבאות:
א. בכרטיסו הרפואי של התובע נרשם ביום 27/3/12 (מצב העתק מהרישומים) "נגעים בגוף בעיקר באזורים החסופים " (צ"ל חשופים , ההדגשה אינה במקור). האם הימצאות נגעים גם באזורים שאינם חשופים לשמש מצביעה כנגד קיומו של קשר סיבתי בין הנגעים לעבודת התובע?
נא הסבר.
ב. בחוות דעתך ציינת כי התובע היה חשוף בכל עבודותיו לשמש "במשך כמה שעות ביום בממוצע". לצורך השאלה הבאה, תן דעתך לריכוז העובדות כדלקמן:
(1) בהתאם לסע' ב' לעוּבדוֹת, התובע נחשף לקרינה ישירה של שמש (במובחן מקרינה דרך שמשת הרכב במהלך נהיגה) בשעות היום, בין 4 ימים בחודש ל- 16 י מים לחודש לכל היותר, וזאת בתקופה 12/2002 – 10/1997 – ו- 10/2004 ועד 12/2005.
(2) בהתאם לסע' ג' לעובדות, התובע נחשף לקרינה ישירה של שמש בתקופה 6/2007- 3/2006 בין שעה ל- 3 שעות ביום.
מעבר לכך התובע לא נחשף בעבודתו לשמש ישירה, אלא כאשר נהג ברכב.

והשאלה היא כדלקמן:
האם נכון שקרינת ה- UVB (הקרינה שיכולה לגרום להתפתחות סרטן עור כשל התובע) נחסמת לחלוטין ע"י השמשה הקדמית של הרכב וכן כמעט לחלוטין (97%) ע"י הזכוכיות הצדדיות?
הינך מופנה לפרסום של האגודה למלחמה בסרטן בנדון.
ג. בשים לב לכך שחלק ניכר מעבודת התובע בתקופות 12/2002 – 10/1997, 12/2005 - 10/2004 ו- 8/2010 - 12/2007, כלל נהיגה בתוך רכב , ללא חשיפה ישירה לקרינת שמש , אלא דרך השמשות, וכן לגורמי הסיכון להתפתחות סרטן עור המתקיימים אצל התובע (גוון עור בהיר מאוד, שיער בהיר), אנא השב לשאלה הבא, שנועדה לבחון את הקשר הסיבתי בין המחלה לבין תנאי העבודה: האם סביר יותר שהתובע היה חולה במחלה הנדונה גם אם לא היה נחשף לשמש בעבודתו כפי שתואר בפניך, או שסביר יותר שהתובע חלה במחלה בעקבות חשיפתו לשמש בעבודה כפי שתואר בפניך.
אנא הסבר באופן מפורט תשובתך.
ד. ככל שאתה סבור כי מידת הסבירות לקיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע למחלתו גבוהה מ- 50%, נא כמת באחוזים את השפעת העבודה על מחלתו של התובע בהשוואה לגורמים אחרים. (תשומת ליבך כי שאלת הקשר הסיבתי בין המחלה לבין תנאי העבודה, שונה משאלת מידת ההשפעה של תנאי העבודה על המחלה, כאשר השאלה האחרונה מבקשת לאמוד מהי מידת ההשפעה של תנאי העבודה על המחלה, בהתחשב בכך שתנאי העבודה אינם הגורם היחיד למחלתו הנדונה).
2. המומחה ישיב, ככל הניתן בתוך 21 ימים על השאלות שלעיל.
3. שכרו של המומחה ישולם מתקציב המדינה באמצעות קופת בית הדין, כמקובל.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים ות ישלח אליהם.


מעורבים
תובע: דוד סיגל
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: