ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יעקב כוזהינוף נגד טל סמל :


בפני כבוד השופטת רחל ערקובי

מבקשים

יעקב כוזהינוף

נגד

משיבים

טל סמל

פסק דין

אין חולק כי כנגד המבקש ניתן פס"ד המחייבו בתשלום 50,000 ₪ בצירוף הוצאות משפט.

המבקש פתח תיק הוצאה לפועל לעצמו בלשכת ההוצאה לפועל בחדרה.

המשיב, הזוכה פתח תיק הוצאה לפועל מקביל בלשכת ההוצאה לפועל בתיק אביב.

משכך הוגשה על ידי המבקש, החייב, בקשה לסגירתו של תיק ההוצל"פ שנפתח על ידי הזוכה, בנימוק כי בהתאם להוראות סעיף 84 לחוק ההוצאה לפועל הקובעות:

"לא הגיש הזוכה בקשה לביצוע פסק הדין, רשאי החייב לבקש מרשם ההוצאה לפועל הוראות בדבר קיום פסק הדין, ויהא פטור מאחריות אם פעל בתום לב לפי הוראות רשם ההוצאה לפועל".

הפרשנות שניתנה בפסיקה לסעיף זה, קבעה כי זכותו של החייב להקטין את ההוצאות עולה בקנה אחד עם החובה להקטנת נזק במפורטת בחוק החוזים, ומטרת הסעיף הינה להקל על החייב ולהקטין את הוצאות הגביה, (ראה למשל, (בר"ע (מח' נצרת) 151/08, סופר אכונומיק 1999 בע"מ נ' מועצה מקומית אעבלין, (פורסם בנבו 20.11.08).).

ברעא ( י-ם) 42410-01-15 אשר אביב נ' אלדד הרמן , (פורסם בנבו), קבע ביהמ"ש, כי "... הזכות קיימת לחייב שניתן נגדו פסק דין חובה לפעול כדי לשלמו במהירות ולא להמתין עד שהזוכה יתור אחריו ויאתרו (ובדיוק לשם כך נועד סעיף 84 ל חוק ההוצל"פ, המאפשר לחייב להגיש בקשה לרשם ההוצאה לפועל למתן הוראות לשם קיום החוב".

בענייננו, אכן החייב פתח תיק הוצאה לפועל לעצמו, ואולם כפי שהבהיר היטב ב"כ החייב, החייב לא פעל לשם קבלת צו חיוב בתשלומים מראש ההוצאה לפועל, ולא שילם מאומה על חשבון החוב.

התכלית של פתיחת תיק הוצאה לפועל עצמי לצורך הקטנת ההוצאות אינה רק עצם פתיחת התיק, אלא כפי שהבהיר ביהמ"ש בעניין אשר אביב לעיל, מבוססת על חובת תום הלב ומתן אפשרות לחייב לפעול לשם תשלום החוב.

הטענה, כי כל שצריך החייב לעשות כדי למנוע מהזוכה לפתוח תיק הוצאה לפועל הינו רק להקדימו בזריזות ולפתוח תיק עצמי מבלי לעתור ולבקש כל הוראה מראש ההוצאה לפועל ומבלי לשלם מאומה על חשבון החוב ואפילו לא להגיש בקשה למתן צו לחיוב בתשלומים, הופכת את הוראות הסעיף לקרדום לח פור בו ומאיינת את מהותו ותכליתו, שהינה תשלום החוב על ידי החייב ללא ההוצאות המתווספות לגבייה.

לאור זאת הבקשה נדחית.
אני מאמצת את מסקנת כבוד הרשם וסבורה שאין בה כל פגם.
המבקש יישא בהוצאות הדיון והרע"צ בסכום של 5,000 ₪ שיועברו לטובת המשיב מהפיקדון שהופקד בתיק זה.

ניתן היום, ד' אדר תשע"ה, 23 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יעקב כוזהינוף
נתבע: טל סמל
שופט :
עורכי דין: