ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוטי כהן החזקות בע"מ נגד וידיומית בע"מ :

בפני כבוד השופטת אושרי פרוסט-פרנקל

תובעים

מוטי כהן החזקות בע"מ

נגד

נתבעים

  1. וידיומית בע"מ
  2. מרדכי כהן
  3. וידיומית כהן בע"מ

החלטה

לפני בקשת התובעים למתן צו לגילוי הקלטה ותמליל המפורט בתצהיר גילוי המסמכים של הנתבעים, וכן בקשה להארכת מועד הגשת תצהירי עדות ראשית.
לטענת התובעים, אין עילה להסתיר את ההקלטה שכן התובעים מסרו גרסה סדורה ומפורטת כהגדרתם בתצהיר הנלווה לבקשת רשות להגן ובתצהיר הנלווה לקבלת סעד זמני, כך שגרסת התובעים פורטה בהרחבה ואיננה ניתנת לשינוי. בנוסף, אסור לנתבעים להסתיר מסמך אם לא קיבלו היתר מראש לכך מבית המשפט לפיה הפסיקה.
לטענת התובעים הלכת סוויסה איננה רלוונטית היות ואין במקרה זה טעם מיוחד שמצדיק חריגה מסדרי הבאת הראיות.

לטענת התובעים, לא ניתן להגיש את תצהירי העדות הראשית במועד שנקבע היות ורק ביום 15.1.15 נודע לתובעים על קיומו של המסמך.

הנתבעים בתגובתם עותרים לדחיית הבקשה שכן יש לאפשר לנתבעים לקעקע את אמינות המצהירים מבלי לאפשר לתובע להתכונן.
לטענתם, האיזון בין משחק בקלפים פתוחים לבין רצונו של בעל דין שלא לאפשר ניצול עקרון זה לצורך עיוות דין כהגדרתם, ע"י הכנה מוקדמת והתאמת גרסאות. לגרסתם, פרקטיקה של השעיית חובתו של בעל דין להציג ליריבו מסמכים בשלב הראיות בלבד.

התובעים בתשובתם טוענים שההקלטה לא מובילה או מקדמת את חקר האמת, שכן הנתבעים רומזים כי בכוונתם להתבסס על מה שהתובע לא אמר בשיחה. לכן, אין מה ללמוד מההקלטה.

עוד טוענים התובעים שאין להקלטה השפעה על אמינות התובע היות ובין הצדדים הסכם מחייב בו מפורטות כל ההסכמות בין הצדדים.

דיון:

במסגרת הלכת סוויסה נקבע שבתביעות לפיצויים בגין נזקי גוף, כמו בתביעות אחרות, יש מקום לגילוי מסמכים כלל. עוד נקבע, כי בית המשפט רשאי לסטות מן הכלל האמור אם הנו סבור שעיון במסמכים בשלב מוקדם עשוי להביא את התובע לשיבוש הראיות ולא יסייע לחשיפת האמת ו בהחלטתו באם לסטות מן הכלל, ייתן בית המשפט דעתו למחלוקת כפי שנתגבשה בכתבי הטענות ושאר נסיבות העניין. במקרה מתאים רשאי בית המשפט לעיין בעצמו במסמך ולעמוד על הפער הקיים בין העובדות שבתביעה לבין תיאור העובדות שבראיה המצויה במחלוקת.

עיון בטענות הצדדים מלמד כי איזון בין הצדדים, קרי איזון בין רצונם של התובעים לקבל את הקלטת ותמליל השיחה בין מוטי כהן למרדכי כהן, מנהלי החברות, לרצונם של הנתבעים להשעות את חשיפת ההקלטה והתמליל בפני התובעים, מחייב את הקביעה לפיה התובעים יקבלו את הקלטת והתמליל.

הנתבעים מאשרים בתגובתם כי התובעים כבר מסרו את גרסתם בתצהירים וכי בשיחה המוקלטת לא יהיה כדי להפתיע את התובע וכי האחרון יודע את תוכן השיחה ( פיסקה 1 לתגובה ).

לטענת הנתבעים יש מס' מקומות בתצהירי התובעים בהם הגרסה עמומה ולכן חשיפת התמליל יכולה לאפשר למבקשים להתאים גרסה שלא תסתור חזיתית כהגדרתם את ההקלטה.

היות והתובעים הגישו תצהירים וכן לאור העובדה כי עסקינן במחלוקת חוזית/כספית לא מתקיימות הנסיבות החריגות שמאפשרות סטייה מהכלל לפיו הצדדים ישחקו בקלפים גלויים.

לאור המפורט, הבקשה מתקבלת. ניתנת לתובעים ארכה של 7 ימים להגשת תצהירי העדות הראשית.
הנתבעים יעבירו את ההקלטה ותמלילה לתובעים לאלתר.

הנתבעים ישלמו את הוצאות התובעים בסך 1000 ₪.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מוטי כהן החזקות בע"מ
נתבע: וידיומית בע"מ
שופט :
עורכי דין: