ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים ברזילי נגד קניון איילון בע"מ ח.פ. :

בפני כבוד השופטת מירב קלמפנר נבון

תובע

חיים ברזילי

נגד

נתבעים

  1. קניון איילון (יזום וניהול) בע"מ ח.פ.510960719
  2. כלל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

לפני בקשת המוסד לביטוח לאומי להצטרף כתובע נוסף.
התובע הותיר את ההחלטה בבקשה לשיקול דעת בית המשפט. הנתבעות והצדדים השלישיים מתנגדים לבקשה בטענה כי צירוף המל"ל בשלב זה יביא לסרבול ההליכים ולהארכת הדיון שלא לצורך.

התביעה הינה לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע כתוצאה מפגיעתו בתאונת עבודה בתאריך 11.11.2009. לטענת המוסד לביטוח לאומי הוא שילם גמלאות לתובע בגין התאונה בסך של 439,387 ₪. לטענתו, עומדת לו עילת תביעה לפי ס' 328 לחוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה- 1995. כן לטענתו, צירופו כתובע נוסף בשלב זה יחסוך התדיינויות משפטיות זהות בנוגע לאירוע העובדתי נשוא התביעה.

דיון:

לאחר שעיינתי בבקשת המוסד לביטוח לאומי ובתגובות התובע, הנתבעים והצדדים השלישיים, מצאתי לנכון לקבל את הבקשה לצירוף המל"ל כתובע, בכפוף לכך כי מועד ישיבת ההוכחות הקבוע בתיק זה ליום 29/4/15 יעמוד בעינו.
הבקשה הוגשה מכוח הוראת סעיף 328 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב) תשנ"ה-1995, המסדירה את זכותו של המוסד לביטוח לאומי להיפרע מן המזיק בגין הנזק שהוא נמצא חייב כלפי הניזוק. הנוהג הוא, שתביעת המוסד לביטוח לאומי מוגשת במקביל לתביעת הנפגע ומתבררת יחד עמה, בין היתר, בשל הקושי של המוסד לביטוח לאומי להוכיח את התביעה בגפו והאפשרות להעיד במסגרת התביעה המאוחדת את הנפגע . אף המחוקק הניח שתביעת הנפגע – הניזוק, ותביעת המוסד לביטוח לאומי מן המזיק יתבררו בהליך אחד. (ראה: סעיף 330(ב) לחוק, וכן בש"א (ירושלים) 5037/04 המוסד לביטוח לאומי נ' רויטל בורוכוב ואח', תק מח 2004(2) עמ' 3910).
המוסד לביטוח לאומי הינו, אפוא, בעל דין נדרש מכוח הוראת סעיף 328 לחוק.

יתרה מכך, אינני סבורה כי צירוף המבקש עלול לסרבל או להשהות את הדיון שכן טרם החלה שמיעת ההוכחות. ניתן אף לפתור עניין זה תוך התנית צירופו של המל"ל בכך שמועד ישיבת ההוכחות לא ידחה והמל"ל יתעדכן בהליכים אשר התרחשו עד כה ויפעל בהתאם. בשים לב לכך כי היה ידוע למל"ל על תובענה זו לכל הפחות מ 11/14 עת עתר המל"ל לאפשר לו עיון במסמכי התיק. גם אם מטבע הדברים צירוף תובע נוסף לתובענה שכבר החל בירורה, מביא לידי הערכות נוספת מצד כל המעורבים, עדיין יש בכך משום ייעול של הדיון זאת לעומת שני הליכים נפרדים המהווים סרבול מערכתי שאינו מידתי, ככל שהבקשה תדחה. משכך, מצאתי כי צירוף המבקש יביא להכרעה שלמה וסופית של השאלות השנויות במחלוקת בין הצדדים בתביעה זו.

אשר על כן הבקשה מתקבלת, כאמור בכפוף לכך כי המל"ל לא יעתור לדחיית מועד ישיבת ההוכחות הקבוע בתיק ואני מורה על צירופו של המוסד לביטוח לאומי כתובע נוסף בתיק.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חיים ברזילי
נתבע: קניון איילון בע"מ ח.פ.
שופט :
עורכי דין: