ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין HAILEMARIAM MESAY GELAN נגד ישיבת "מיר" :

לפני: כבוד השופטת שרה שדיאור

התובע:
HAILEMARIAM MESAY GELAN

-
הנתבעת:
ישיבת "מיר"

החלטה

לפניי בקשת התובע להורות על הגשת תצהיר שאינו חתום מטעמו שייחתם במעמד הדיון, או לבטל את ההחלטה להגשת תצהירים ולהורות על חקירה ראשית ונגדית בהליך ללא תצהיר.
לפניי התנגדות הנתבעת.
התובע סומך את בקשתו על הטעמים הבאים. לגרסתו, משהוא שוהה במתקן הכליאה "סהרונים" הדבר יוצר קושי בהכנת התצהיר ואימותו. ב"כ התובע ציינה כי מהאחראים במתקן הכליאה נמסר כי אין משחררים אסירים אלא לדיונים בבית משפט בלבד.
עוד נטען כי לתובע אין טלפון נייד בכדי לתאם עימו מועד לשיחה, המותרת לו בהיותו אסיר. דבר המקשה על הכנת ה תצהיר תוך מענה על שאלות בנוגע לתצהירו. ב"כ התובע מציינת כי אף אם היא תגיע למתקן הכליאה עם מחשב נייד להכנת התצהיר לא תוכל להביא עימה מדפסת להדפיס התצהיר ולהחתים עליו את התובע.
בנוסף, התובע אינו דובר את השפה העברית באופן מספק ועל כן יש צורך בליווי מתורגמן למתקן הכליאה. דבר שיגרום להוצאות רבות לתו בע שאין ידו משגת.
הנתבעת מתנגדת לבקשה בטענה כי לא צורפה כל ראיה לכך שנמסר ממתקן הכליאה כי התובע לא יכול להגיע לפגישה עם עורך הדין. הנתבעת סבורה כי אין כל הסבר ראוי שהתובע לא יגיש תצהיר חתום כדין.
הנתבעת מוסיפה כי כתב התביעה אינו מגלה כל עילה מדוע הנתבעת צורפה לתביעה זו לכתחילה ומצרה על כך ש התובע ממשיך לנהל תביעתו כנגדה בעוד הגיע להסכם פשרה עם נתבעת 1 ו-2.
לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה לה, מצאתי כי יש מקום להיעתר חלקית לבקשה, ולחייב בהגשת תצהיר אשר יחתם במועד הדיון.
בפסק דין של בית הדין הארצי נפסק כי במקרים מסויימים, ובין היתר בכדי לעשות משפט צדק, ניתן להגיש תצהיר שאינו חתום אשר יאושר ויאומת בפני בית הדין. כך נקבע בע"ע (ארצי) 148/08, פרידמן חכשורי חברה להנדסה ולבנין בע"מ נ' קסקין פרהאט , (08.12.2008 ), כדלקמן:
" לדידי במקרים מסוימים, בהם מהגר העבודה מתגורר במרחק ממקום משכנה של השגרירות או הקונסוליה הישראלית במולדתו; או כאשר אישור התצהיר בפניגורמים אלה, או בדרכים האחרות בהן ניתן לאשר נתינת תצהיר בחו"ל (למשל על ידי נוטריון מקומי בחותמת אפוסטיל), יהא כרוך בהוצאות כספיות משמעותיות; או כאשר הדבר נדרש על מנת לעשות משפט צדק, ניתן לקבל את "התצהיר" הפגום לתיק בית הדין, ובלבד שבמועד הגעתו של המצהיר לחקירה נגדית על תצהירו בישראל, יאשר בפני בית הדין את תוכן הצהרתו ואת חתימתו עליה."
בנסיבות עניינו אף שאין מדובר במהגר עבודה שנמצא במקום הולדתו כמתואר בפסק הדין אלא במתקן כליאה בישראל , ועל אף שלא הובאה בפנינו ראיה כלשהי ואף לא ראשית ראיה,לדברים שנמסרו מהאחראים במתקן הכליאה, יש לראות במצב הדברים, לפנים משורת הדין, כדבר העלול לפגוע בהכנת תצהיר ראוי בהליך . וכן דבר המצריך הוצאות כספיות של התובע.
על כן בהתאם לפסיקה דלעיל ועל מנת לנהוג במידת הצדק, ותוך שימוש בסעיפים 32-33 לחוק בית הדין לעבודה, בית הדין מתיר את הגשת התצהיר ללא חתימת התובע ואימותו. זאת בלבד שבמועד הדיון, התצהיר ייחתם על ידי התובע ויאומת כדין לאחר שיתורגם לתובע ויבין על מה חתם.
התובע יגיש תגובתו לטענת הנתבעת בדבר אי גילוי מסמכים כנדרש (סעיף 3 לתגובת הנתבעת), תוך 7 ימים.בזמן זה גם יבצע גילוי של מה שבידו.
הבקשה מתקבלת בחלקה וכאמור. תצהיר לא חתום יוגש לבית הדין ולצד שכנגד עד 4/3/15.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, (24 פברואר 2015), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: HAILEMARIAM MESAY GELAN
נתבע: ישיבת "מיר"
שופט :
עורכי דין: