ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה מרי נגד קבוצת מזרחי ובניו השקעות בע"מ :

בפני כבוד השופטת נאוה ברוורמן

מבקשים

  1. משה מרי
  2. טלי מרי

נגד

משיבה

קבוצת מזרחי ובניו השקעות בע"מ

החלטה

בהמשך להחלטתי מיום 12.2.15, אני סבורה כי המחלוקת בין הצדדים אינה מתאימה להידון בהליך של בקשה למתן צו הצהרתי, ולפיכך יש להורות על העברתה לפסים של תביעה בסדר דין רגיל, תוך תשלום האגרה הנדרשת בגינה.
הטעמים להחלטתי זו הינם כדלקמן:
בבוא בית המשפט לשקול אם ליתן סעד הצהרתי, עליו לבחון, בין היתר, האם יש בידי המבקש לעתור לסעד אופרטיבי. תשובה חיובית לשאלה זו משמעה, כי הסעד שהתבקש הוא סעד חלקי בלבד, ובית המשפט ייטה, בדרך כלל, שלא לתיתו (ע"א 4076/00 נצחון ציפורה בראשון בע"מ נ' מירם זמברוסקי בע"מ, פ"ד נו(3) 41).
בענייננו עסקינן, בין היתר, בתביעה לאכיפת חוזה לרכישת דירה, וכן בבקשה לקבוע כי לתובעים מגיע פיצוי כספי. המדובר אם כן במקרה בו יש בידי התובעים כדי לעתור לסעד אופרטיבי, קרי סעד כספי, ואין לאפשר להם לפצל את תביעתם, כך שבשלב הראשון תינתן - אם תתקבלנה טענותיהם, הצהרה בדבר אכיפת ההסכם, ולאחר מכן יתבע בנפרד, בהליך חדש, פיצוי על פי אותו הסכם. הדבר יוביל להתדיינות כפולה, מבלי שהתובעים הצביעו על אינטרס לגיטימי לכך, שאז היה בית המשפט נעתר לתביעה למתן צו הצהרתי (רע"א 7886/11 בנק לאומי למשכנתאות בע"מ נ' אברהם ביריאן (27.3.12) ).

זאת ועוד, על פי סעיף 250 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, נקבע:
"מוכר או קונה של מקרקעין זכאי בכל עת לבקש, בהמרצת פתיחה, החלטה בכל שאלה המתעוררת.... ואינה נוגעת לקיומו או לתקפו של החוזה".
הנה כי כן, גם על פי התקנה המתאימה לא ניתן להגיש המרצת פתיחה בענייננו.
ערה אני לעובדה כי ראשית, תיק זה נפתח בסדר דין רגיל והועבר להליך של המרצת פתיחה, אולם העברתו נעשתה בשל טענת התובעים כי התכוונו מלכתחילה לנקוט בהליך זה וכי מדובר היה בטעות מזכירותית. עניין העברת התיק להליך של המרצת פתיחה לא נדון מעולם לגופו.
בכל מקרה, לבית המשפט הסמכות להעביר את התובענה לפסים של תביעה רגילה בכל שלב של הדיון וזאת מכח תקנה 258 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד.
אשר על כן, הנני להורות על העברת ההליך להידון בהליך של בסדר דין רגיל, והצדדים יגישו כתבי טענות בהתאם לתקנות, תוך 30 יום, והמזכירות תבצע את השינויים בהתאם.
הצדדים יבצעו הליכי גילוי מסמכים הדדים תוך 30 יום והליכי עיון תוך 15 ימים נוספים. עד למועד זה תוגש כל בקשה הנוגעת להליכים מקדמיים . במידה וההליכים המקדמיים מוצו הצדדים יודיעו לבית-המשפט תוך 7 ימים, ויינתנו הוראות להגשת תצהירי עדות ראשית, וזאת על מנת לקדם את ההליך, מוקדם ככל הניתן.
מועד ההוכחות בתיק מבוטל ותחתיו יקבע מועד לקדם משפט לאחר הליכים מקדמיים ליום 6.7.15 בשעה 9:30 .
הנני לשוב ולהמליץ לצדדים לנסות ולמצות ביניהם את הליך ההידברות, עד למועד הנדחה.

המזכירות תמציא החלטתי זו לב"כ הצדדים.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: משה מרי
נתבע: קבוצת מזרחי ובניו השקעות בע"מ
שופט :
עורכי דין: