ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד שלומי לוי :

בפני כבוד השופטת שרון הינדה

תובעת

מדינת ישראל

נגד

נתבע
שלומי לוי

פסק דין

1. לפני תביעה לפיצוי בגין נזק שנגרם לאופנוע התובעת כתוצאה מתאונה שארעה ביום 2.1.13 ב ין אופנוע התובעת למונית הנתבע ברחוב החשמונאים, סמוך לרחוב קריתי בבת-ים.

2. שני הצדדים מתארים סיטואציה דומה לפיה האופנוע ביקש לעקוף את המונית מצד שמאל כאשר לטענת התובעת האופנוע יצא לעקיפה כדין בנתיב השמאלי לאחר שהמונית האטה נסיעתה ולפתע המונית החלה בפנייה מהנתיב הימני וגרמה לתאונה ואילו לטענת הנתבע האופנוע ביצע את העקיפה כשהוא היה במהלך ביצוע הפנייה וכי הבחין באופנוע מזגזג לעברו ופגע בדופן הימנית האחורית של המונית.

3. בדיון שהתקיים בפני העידו נהג רכב התובעת (להלן: "נהג התובעת") והנתבע. בנוסף הוגשו לעיוני תמונ ות הנזק וההודעה על תאונת הדרכים לתובעת.

4. מן העדויות מתקבלת תמונת מצב דומה לפיה התאונה אירעה ברחוב החשמונאים שהינו רחוב חד סטרי וחונות מכוניות משני צידיו, בסמוך לרחוב קריתי, בעת שאופנוע התובעת ביקש לעקוף את מונית הנתבע מצד שמאל. על מנת לבסס גרסתו כי ביצע עקיפה כדין טען נהג התובעת כי לדעתו יש ברחוב שני נתיבי נסיעה וכי המונית ביצעה פנייה שמאלה בלי איתות מהנתיב הימני. גם הנתבע העיד כי האופנוע ביקש לעקוף אותו משמאל אולם לא טען כי במקום שני נתיבי נסיעה אלא טען כי האופנוע לא היה יכול לעקוף אותו מצד שמאל כשהוא מאותת. נהג התובעת העיד כי נקודת המפגש בין כלי הרכב הייתה איפשהו בצומת אולם טען כי התחיל את העקיפה הרבה לפני הצומת. גם מעדות הנתבע עולה כי התאונה אירעה בצומת עם רחוב קריתי כשלטענתו ראה את האופנוע במראה כשהוא מזגזג לכיוונו.

5. תקנה 122 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961 (להלן: "התקנוץ") מתירה לאופנוע לנסוע לצד רכב על מנת לעקפו או לעבור על פניו כדין, כך שבין אם ברחוב האמור שני נתיבי נסיעה או אחד, רשאי היה נהג התובעת לעקוף את המונית מצד שמאל. יחד עם זאת אין בכך כדי לייתר את חובתו לבצע את העקיפה בבטחה ובהתאם לדין.

תקנה 74(ה)(4) לתקנות אוסרת על נוהג רכב לעקוף ואף לא לנסות לעקוף מקום שהוא עובר צומת או אינו משלים את העקיפה לפני הגיעו לצומת. בהיעדר חולק כי נקודת המפגש בין כלי הרכב הייתה בצומת ומשנהג התובעת תיאר סיטואציה שבו הוא בעיצומה של עקיפה ולא לאחר סיומה, אזי ברי כי גם אם ביצע את העקיפה מצד שמאל וגם אם יצא לעקיפה הרבה לפני הצומת הרי שאף על פי גרסתו עשה כן באופן שהיה עליו לעבור צומת במהלך ביצוע העקיפה או למצער לא היה בידיו להשלים את העקיפה טרם הגיעו לצומת.

בנסיבות אלה גם אם לא הוכח בפני כדבעי האם היו בכביש שני מסלולי נסיעה או אחד והאם המונית החלה בפנייה או הייתה במהלכה והאם האיתות במונית פעל אם לאו, הרי שברור כי אסור היה לנהג התובעת לבצע את העקיפה כפי שביצע ועל כן סבורני כי עיקר האחריות לקרות ה תאונה רובצת לפתחו של נהג התובעת ואשמו הינו הגורים העיקרי לנזק ועל כן דין התביעה להידחות.

6. סיכומו של דבר התביעה נדחית. התובעת תשלם לנתבע הוצאות משפט בסך 500 ₪.

המזכירות תשלח פסק הדין לצדדים בדואר.

ניתן היום, ד' אדר תשע"ה, 23 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: שלומי לוי
שופט :
עורכי דין: