ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ראובן קוממי נגד פסיפיק רכב ותחבורה בע"מ :


בפני כבוד השופט יעקב שינמן

המבקש:

ראובן קוממי

נגד

המשיבה:

פסיפיק רכב ותחבורה בע"מ

החלטה

(בבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין)

1. לפניי בקשה לעיכוב ביצוע פסק דינו של בית משפט השלום ברמלה (כבוד הרשמת הבכירה רנה הירש) בתא"מ 15122-12-13, שניתן ביום 23.11.14, במסגרתו חויב המבקש לשלם למשיבה סך של 7,949 ₪ בגין נזק שנגרם לאחרונה בתאונת דרכים בה היו מעורבים הצדדים , כמו כן חויב המבקש בסכום האגרה ששולמה ושכ"ט עו"ד בסך כולל של 2,001 ₪.

2. המבקש הגיש ערעור ועותר לעיכוב ביצוע.

3. לאחר שעיינתי בבקשה, הגעתי למסקנה כי אין מקום להיענות לה.

4. ראשית, יש להתייחס להיקף סכום פסק הדין. אמנם "דין פרוטה כדין מאה" אך לשאלת הסכום חשיבות, בעת שבית המשפט שוקל בין היתר את שאלת סיכויי ההחזר למקרה שפסק הדין בערעור יתהפך. סכום של 10,000 ₪ (גם אם לוקחים בחשבון את הפרשי ההצמדה והריבית) איננו סכום שחברות פעילות וקיימות יתקשו בדר"כ להחזירו. בהקשר זה יצוין כי המבקש לא טען, וממילא לא הוכיח, לעניין סולבנטיות המשיבה.

5. הנחת המוצא לדיון בבקשה לעיכוב ביצוע, הקבועה בתקנה 466 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"), הינה כי אין בהגשת הערעור כדי לעכב את ביצוע פסק הדין עליו מערערים.
דהיינו, הזוכה זכאי ליהנות מפסק הדין בסמוך למועד נתינתו, והוא אינו נדרש להמתין להכרעה בערעור. כך נובע, שאם יתקבל הערעור בסופו של יום, אז (ורק אז) יהיה על הזוכה להשיב את שקיבל לידי המערער.

עם זאת, תקנה 467 לתקנות קובעת, כי בית המשפט רשאי לעכב ביצועו של פסק דין, כחריג לכלל, אם הוכיח מבקש בבקשה לעיכוב הביצוע קיומם של שני תנאים מצטברים – כי סיכויי הערעור טובים וכי מאזן הנוחות נוטה לטובתו. במסגרת התנאי השני בדבר מאזן הנוחות, לא די להוכיח כי לזוכה (המשיב בערעור) לא ייגרם נזק מעיכוב נוסף בביצוע פסק הדין, אלא על המבקש להוכיח כי ככל שפסק הדין יבוצע ללא דיחוי הרי שהוא ייתקל בקושי משמעותי בהשבת המצב לקדמותו.

אלו העקרונות המנחים שלאורם יש לבחון בקשות עיכוב ביצוע, והם חלים בראש ובראשונה על פסקי דין הקובעים חיוב כספי.

6. כאמור, הנחת המוצא בנוגע לפסקי דין שמטילים חיובים כספיים הינה כי התשלום הכספי לזוכה אינו יוצר כשלעצמו מצב בלתי הפיך, וכי כספים ששולמו ניתנים להשבה בסופו של יום אם יתקבל הערעור (ראו למשל: ע"א 7221/01 י.ג. רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם בע"מ, פ"ד נו(4) 178 (2002); ע"א 4757/05 בנק הפועלים בע"מ – אגף משכן נ' זיתוני (פורסם בנבו, 2.6.2005); ע"א 5811/09 גאון נ' מעגלות הפקות בע"מ (פורסם בנבו, 30.8.2009)).

7. בענייננו, לעניין מאזן הנוחות, טוען המבקש כי מצבו הכלכלי והרפואי מחייבים היעתרות לבקשה וכי למשיבה, בהיותה משיבה בע"מ, לא יגרם כל נזק באם תתקבל הבקשה. בהקשר זה יוער כי מלבד תיעוד בדבר מצבו הבריאותי, לא צירף המבקש כל אסמכתה המעידה על מצבו הכלכלי (כדוגמת תדפיסי חשבון בנק וכדומה) ממנה ניתן להסיק כי הוא אינו יכול לשאת בחיוב הכספי שנפסק בפסק הדין .
מצבו הכלכלי באישי של המבקש מקומו להילקח בחשבון בהליכי ההוצל"פ. חשוב יותר לעניננו מצב המשיב ובעננו זה בנוסף, ומבלי לגרוע מכלליות האמור, המבקש כלל לא טען, וממילא גם לא הוכיח, כי קיים חשש מבוסס לפיו לא ניתן יהיה לגבות בחזרה מהזוכה (המשיבה) את הכספים שישולמו לה (ראו למשל: רע"א 7361/12 Lehman Brothers LLC נ' לאוקורד השקעות אלטרנטיביות בע"מ (פורסם בנבו, 14.1.2013); רע"א 7673/12 תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בישראל בע"מ נ' גבעולים מושב עובדים להתיישבות שיתופית בע"מ (פורסם בנבו, 24.1.2013)).

8. משלא התקיים התנאי הנוגע למאזן הנוחות, ממילא איני נדרש לדון בשלב זה בתנאי המצטבר בנוגע לסיכויי הערעור.

סוף דבר

הבקשה לעיכוב ביצוע נדחית.
54678313 מהטעם שלא התבקשה תגובה, איני מחייב את המבקש בהוצאות.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ראובן קוממי
נתבע: פסיפיק רכב ותחבורה בע"מ
שופט :
עורכי דין: