ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין Nanuli Nanova נגד מדינת ישראל-משרד הפנים :

בפני כבוד סגן הנשיאה, השופט ד"ר קובי ורדי
המבקשת (המערערת)

1. Nanuli Nanova

נגד

המשיב

בית הדין קבע כי התנהלות המבקשת נגועה בחוסר תום לב והיעדר ניקיון כפיים לאחר שהסתננה לישראל לפני 17 שנה ורק לאחר שנתפסה שוהה שלא כדין באמצעות תעודת זהות מזוייפת הגישה את הבקשות להסדרת מעמדה כשהיא גם הקשתה על בירור זהותה ונמנעה מלשתף פעולה להרחקתה לגיאורגיה .

החלטה

1. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובות אני דוחה את בקשת המבקשת למתן סעד זמני בערעור שהגישה, באופן שלא תורחק מן הארץ עד להכרעה בערעור שהגישה על פסק דינו של בית הדין לעררים בתל אביב (כבוד הדיינת באפי תם) מיום 11/12/14 בערר (ת"א) 1081-14.

2. בית הדין לעררים דחה את ערעורה של המבקשת על דחיית בקשתה לראותה כמחוסרת אזרחות וטענתה עקב זאת שהיא ילידת אבחזיה ,גירושה לגיאורגיה שאינה מכירה בעצמאות אבחזיה תגזול את חירותה ותסכנה .

בית הדין קבע כי התנהלות המבקשת נגועה בחוסר תום לב והיעדר ניקיון כפיים לאחר שהסתננה לישראל לפני 17 שנה ורק לאחר שנתפסה שוהה שלא כדין באמצעות תעודת זהות מזוייפת הגישה את הבקשות להסדרת מעמדה כשהיא גם הקשתה על בירור זהותה ונמנעה מלשתף פעולה להרחקתה לגיאורגיה .

כך גם קבע בית הדין שאין כל בסיס נורמטיבי להארכת שהותה בארץ ונוהל מחוסרי אזרחות לא חל עליה כאשר זהותה אותרה כאזרחית גיאורגיה ואף ניתנה הסכמת מדינת המוצא לאפשר חזרתה לשם וזאת כשיש לה זיקה חזקה למדינת גיאורגיה שם נולדה, יש לה דרכון גיאורגי, דוברת השפה ויש לה שם משפחה כולל בתה ואין קושי להרחיקה לגיאורגיה המכירה בה ומוכנה להכניסה ואף להתחיל בהליך להסדרת מעמדה כאזרחית. כן הובהר כי עמדת משרד החוץ שאין הכרה ישראלית בעצמאות אבחזיה וכי לצורך מימוש הטיסה הנפיקה הקונסוליה הגיאורגית תעודת מעבר למבקשת, כשממילא אין חובה להשיבה דווקא לאבחזיה והיא גם לא מחוייבת לעבור לשם.

כן נקבע כי טענות המבקשת שחזרתה לגיאורגיה מהווה עבורה סכנת חיים נבדקו במסגרת בקשתה למקלט שנדחתה ולא הוגש עליה ערעור, כשבני משפחתה ממשיכים לחיות בגיאורגיה.

3. מבחינת סיכויי הערעור אני סבור שהם קלושים ביותר, שכן מדובר בהחלטה מנומקת כדבעי וסבירה של בית הדין לעררים שלא נפלה בה לכאורה פגם המצדיק את התערבות הערעור.
לא ניתן להתעלם מכך שהמבקשת ,ילידת 1953, הסתננה לישראל דרך גבול מצרים ב-1/1/96 והיא שוהה בארץ שלא כדין מאז ,ורק לאחר שנתפסה ב-16/5/11 (לאחר 15 שנה של שהייה בארץ) כשהיא משתמשת בתעודת זהות מזוייפת שנרכשה על ידה בכסף לפני שנים רבות ,ובהמשך אף סירבה לשתף פעולה לגבי בדיקת זהותה והחזרתה לגיאורגיה שהסכימה לאפשר הטסתה לשם, ,כשכל התקופה היא עובדת בארץ תוך שימוש בתעודת הזהות המזוייפת.
מדובר בעשיית דין עצמי והתנהגות חסרת תום לב המצדיקה כשלעצמה את דחיית הבקשה

4. מעבר לכך, לכאורה לא מדובר במי שנוהל חסרי אזרחות חל עליו והמבקשת לכאורה אינה חסרת אזרחות ולא הוכח כי החזרתה לגיאורגיה, שאין כל מניעה לכך,שם מתגוררת בתה שהיא נתינת גיאורגיה תסכן את חייה ,כשבקשתה למקלט נדחתה בהחלטה חלוטה.
5. בנסיבות אלו גם מאזן הנוחות לט נוטה לטובת המבקשת, אלא להיפך, האינטרס הציבורי וקיום שלטון החוק מביאים לכך שיש להרחיקה מן הארץ ולא לאפשר למבקשת את המשך התנהגותה וניסיונותיה להישאר בארץ, כאשר, המבקשת יכולה להמשיך בהליכי הערעור גם לאחר הרחקתה מן הארץ .

6. לאור האמור, אני דוחה את הבקשה לסעד זמני בערעור.

7. המזכירות תקבע לדיון בערעור ,אלא אם כן יודיע ב"כ המבקשת שאינו עומד על הערעור.

ניתנה היום, ה' אדר תשע"ה, 24 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: Nanuli Nanova
נתבע: מדינת ישראל-משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: