ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מריאנה קוז'אר קוטין נגד עיריית בני ברק :

בפני כבוד השופט ירון בשן

תובעת
מריאנה קוז'אר קוטין

נגד

נתבעים

  1. עיריית בני ברק
  2. מגדל חברה לביטוח בע"מ
  3. חברת נתיבי אילון בע"מ
  4. איילון חברה לביטוח בע"מ

החלטה

הנתבעים 3-4 מבקשים להאריך את המועד למשלוח הודעות צד ג' לנתבעים 1-2 ולשני גופים נוספים. לטענתם מדובר בגופים אשר אחראים להתרחשות התאונה ונוכחותם בהליך נחוצה לשם בירור האמת. לדעת הנתבעות 3-4 התביעה נמצאת עדיין בשלב מקדמי וקבלת הבקשה לא תכביד על ניהול ההליך ולא תעכבו. התובעת והנתבעים 1-2 מתנגדים לבקשה.

התביעה הוגשה ביום 27.8.13. עניינה נזק גוף שנגרם לתובעת באירוע שבו לדעתה חבות הנתבעות. בירורה של תביעה כזאת פשוט למדי. הנתבעות 3-4 הגישו כתב הגנה ביום 16.12.13 והשתתפו מאז בשתי ישיבות קדם-משפט. באחרונה שבהן מינה בית-המשפט מומחה מטעמו. במהלך אותה ישיבה העלה ב"כ הנתבעות 3-4 לראשונה את האפשרות שיבקש לשלוח הודעת צד ג', אך הבקשה לא הוגשה באותו מועד, אלא לאחר שלושה חודשים. זהו שלב מאוחר מאוד בהתפתחות הדיונית של ההליך להגשת הודעת צד ג'.

בטיוטת הודעת צד ג' שצורפה לבקשה מפורטות טענות שונות נגד הנתבעים 1-2, שגם נגדם מבקשים לשלוח הודעת צד ג'. בעיקרן, אלה הן טענות המטילות עליהם חבות בגין האירוע. במידה רבה חופפות טענות אלה טענות שנכללות ממילא בכתב התביעה – ואין בהן כדי "לסייע לבירור האמת" כלל. אם יתברר שיש בתביעה נגד נתבעות 1-2 ממש, יקבל הדבר ממילא ביטוי בפסק-הדין בתביעה העיקרית . צדדי ג' נוספים שנגדם מבקשים לשלוח הודעת צד ג' הם גופים אשר נטען כי פעלו כגופי ביצוע עבור הנתבעת 1. בירור התביעה העיקרית לא יצא נשכר מכך שגופים אלה ישתתפו בהליך. לעומת זאת ברור, שאם תוגש הודעת צד ג', ישתנה מוקד המחלוקת בהליך: ההכרעה בתביעת הנזיקין – התביעה המקורית שהוגשה לפני שנה וחצי – תהפוך ל"בת ערובה" בידי המחלוקות החוזיות והביטוחיות שבין הנתבעות וצדדי ג'.
אם תתקבל הבקשה כעת, יהיה על בית-המשפט לעכב את מינויו של המומחה מטעמו – לפחות עד שיוגשו כתבי הגנה וצדדי ג' ימצו את זכותם להגיש חוות-דעת משל עצמם (ולהביע דעה באשר לצורך במינוי מומחה מטעם בית-המשפט). מכאן והלאה רק יהיו כל ההליכים סבוכים מורכבים ומ מושכים יותר – שהרי יטלו בהם חלק יותר צדדים וחזית המחלוקת תתרחב מאוד. מכיוון שכל המעורבים בהליך מודעים לכך, צפויה להיות לה תוצאה נוספת – הגדלת כח המיקוח של הנתבעות במו"מ על פשרה.

המסקנה מכל הנימוקים הללו היא שקבלת הבקשה אינה נחוצה לבירור האמת ולא יהיה בה כלל לתרום לבירור המחלוקת שבפני בית-המשפט. היא תסרבל את ההליך תעכב אותו ותפגע בעשיית הצדק. לפיכך הבקשה נדחית.

ניתנה היום, כ"א שבט תשע"ה, 10 פברואר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מריאנה קוז'אר קוטין
נתבע: עיריית בני ברק
שופט :
עורכי דין: