ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין 1. הפול נגד נידאל :

1

בתי המשפט

בית משפט השלום תל אביב-יפו

בשא208776/09

בפני:

כב' השופטת אגי זהבה – ס. נשיאה

תאריך:

27/05/2009

בעניין:

הפול – המאגר הישראלי לביטוחי רכב

המבקשת

נ ג ד

נידאל שטארה

כהן סרגיו

המשיב

משיב פורמלי

החלטה

1. בפני בקשת הנתבעת 1 (להלן: "המבקשת"), לחייב את התובע (להלן: "המשיב") בהפקדת ערובה להבטחת הוצאותיה, מכח תקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן: "התקנות").

2. המשיב הגיש ביום 26.11.08 תביעה נזיקית בגין נזקי גוף שאונו לו, לטענתו, עקב תאונת דרכים מיום 25.5.05, שעה ש"נפל מהמשאית שהיה מעליה בעת שנסעה לאחור" (סעיף 4 לכתב התביעה).

3. הבקשה נסמכת על העובדה כי המשיב, אשר מתגורר בתחום הרשות הפלסטינית – בשכם, הינו בבחינת מי שמתגורר מחוץ לתחום השיפוט של מדינת ישראל, ולפיכך תתקשה המבקשת לגבות הוצאותיה במידה ותידחה התביעה נגדה. כן נטען כי סיכויי התביעה קלושים, היות וקיים ספק באשר לאירוע התאונה ו/או ספק להיות התאונה תאונת דרכים על פי חוק.

4. המשיב מתנגד לבקשה. בתגובתו טען כי לא צורף לבקשה תצהיר וכי הבקשה נועדה לחסום את שערי בית המשפט בפני המשיב, אשר מצוי בחסרון כיס. עוד נטען כי סיכויי התביעה הינם גבוהים, במיוחד כאשר לאירוע התאונה היו מספר עדים ישראלים, אשר אחד מהם אף הגיע למשרדי ב"כ המשיב וחתם על תצהיר.

5. בתגובת המבקשת לתגובת המשיב נטען, כי קיימת בעיית חבות אמיתית, היות ולגרסתה, במועד הרלבנטי לתאונה לא הייתה המשאית נשוא התובענה ממונעת כלל ועיקר ומפתח המשאית היה בכיסו של נהג המשאית, אשר ישב באותה עת במקום אחר. לטענת המבקשת, גרסה זו אשר נשמעת גם מפי עד נוסף אינה עומדת בקנה אחד עם גרסת התובע, ובאם תתקבל אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי התובע לא נפגע בתאונת דרכים כמשמעותה בחוק.

6. לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים הגעתי למסקנה, כי דין הבקשה להתקבל.

7. תקנה 519 לתקנות מסמיכה את בית המשפט לחייב תובע בהפקדת ערובה להוצאות.

הלכה היא, כי בהפעלת סמכות זו, נדרש בית המשפט לאזן בין זכות הגישה לערכאות לבין זכותו של הנתבע להיפרע הוצאותיו, היה והתביעה כנגדו תדחה ויפסקו לזכותו הוצאות.

באיזון בין זכות הגישה לבית המשפט לבין זכות הנתבע להבטיח את הוצאותיו נקבע בפסיקה הכלל, לפיו כאשר מדובר בתובע אשר מתגורר בחו"ל ואין בידיו להצביע על נכסים הנמצאים בארץ ושמהם יוכל הנתבע להיפרע, יטה בית המשפט לחייב את התובע בהפקדת ערובה (רע"א 544/99 אוירל תעשיות בע"מ נ' נילי מפעלי מתכת בע"מ פ"ד מד (1), 647). כלל זה הורחב על תושבי הרשות הפלסטינית אשר נחשבים תושבי חו"ל, לאור הקשיים בנקיטת הליכי הוצל"פ נגדם. (רע"א 2146/04 מדינת ישראל נ' עיזבון המנוח באסל נעים איבראהים פ"ד נח (5) 865(.

8. בענייננו, המשיב לא הוכיח את יכולתו הכלכלית לפרוע את הוצאות המבקשת במידה ותביעתו תידחה.

9. באשר לסיכויי התביעה; עסקינן בתביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע, לטענתו, עקב תאונת דרכים. לנוכח הגרסאות השונות הקיימות באשר לנסיבות האירוע, אשר טעונות ליבון עובדתי, סבורה אני כי סיכויי התובענה אינם ברורים בשלב זה, ויש טעם בחיוב המשיב בערובה להוצאות.

10. באיזון מכלול השיקולים אני מורה לתובע להפקיד תוך 60 יום ערובה בסך 5,000 ₪ במזומן או בערבות בנקאית צמודת מדד אשר אינה מוגבלת בזמן של בנק בישראל.

היה ולא תוגש ערובה כאמור, תידחה התובענה כאמור בתקנה 519 (ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984.

11. המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, ד' בסיון, תשס"ט (27 במאי 2009), בהעדר הצדדים