ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עפיפי נגד המוסד לביטוח לאומי :

2


בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה בנצרת

בל 002226/08

בפני:

כב' השופטת אורית יעקבס

תאריך:

27/05/2009

ע"י ב"כ עוה"ד

ח'טיב עמראן

המערער

- נגד -

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עוה"ד

שרה מינטוס

המשיב

הנוכחים:

מטעם המערער: בעצמו וע"י עו"ד איאד אבו בכר

מטעם המשיב: עו"ד מינטוס

פרוטוקול

ב"כ המערער:הערעור הוא על החלטת הוועדה הרפואית לעררים לעניין אי כושר שהתכנסה ביום 18/5/08, ואשר קבעה כי המערער לא איבד לפחות 50% מכושרו להשתכר. מדובר במערער שיש לו 55% נכות רפואית כאשר יש לו עיוורון מוחלט בעין ימין וליקוי בעין שמאל.

באת כח המשיב: אני מציגה לבית הדין דוח כושר השתכרות חוזר עבור המערער - מסמך מיום 31/1/08. אני גם מפנה לדוח כושר ההשתכרות הקודם מתאריך 24/3/06.

המערער:לשאלת באת כח המשיב אני משיב שאני נוהג רק בבוקר אבל לא בשעות החשכה.

ב"כ המערער: מה שנטען פה שמצבו הרפואי לא השתנה. מאז ההחלטה הראשונה מצבו הרפואי לא השתנה. אותם 55%. מה השתנה על פי הנטען על ידי המשיב, שהמערער עבר קורס הכשרה, הקורס הזה לא הקנה לו שום דבר. קורס של 6 חודשים אשר לא הועיל לו בשום דבר. שאלתי אותו מה לימדו אותו שם, הוא אמר מתמטיקה, ערבית, עברית, אנגלית ומחשבים שישה חודשים, הוא אמר שהוא למד כמו כיתה א'. במחשבים הוא למד איך לפתוח ואיך לסגור את המחשב ואיך לכתוב בתוכנת ה-WORD.

המערער: הבאתי הצעות מחיר לקורס הנהלת חשבונות בנצרת ובחיפה, פעם היא אומרת שזה מחיר גבוה, פעם היא רוצה 20 שעות שלומדים במכללה, ואין. אני אמרתי להם שאני לא מנהל המכללה, שאני לא רוצה 20 שעות יש להם רק 18 שעות.

הבאתי ממכללת חיפה, 4 פעמים, אני הולך למכללה, הם רוצים שוב, אני שוב חוזר למכללה, ושוב מחזירים אותי שוב.

באת כח המשיב: אני אומרת שזה הפיתרון. המערער הוא בחור צעיר, הוא יכול ללמוד. ולכן אני סבורה שהוא צריך ללכת באפיק של הליך שיקום.

ב"כ המערער: אני מפנה לסעיף 10 לערעור.

בדוח כושר ההשתכרות יש חוסר דיוק, לגבי זה שהם שוחחו על אפשרות שילובו בתחום הנהלת חשבונות, ומאז הוא לא חזר. זה לא נכון, הוא הביא לפקידת השיקום כמה הצעות מחיר, כאשר אמרה שההצעות האלה יקרות מדי, והיא ביקשה ממנו שזה יהיה 20 שעות, למרות שהתנאים במכללה הם אחרות לגמרי, הוא לא יכול להתאים את עצמו למכללות האלה.

באת כח המשיב: המשיב לא מחויב להליך שיקום כזה או אחר, אבל הוא נותן לו את האפשרות הזו, וזאת האפשרות הכי טובה.

המערער:אני הלכתי פעם אחרונה לשיקום, אמרתי שאני אשלם, אין לי כסף לשלם ללמוד, הם לא נותנים לי עכשיו כסף, אין לי כסף מהם. הם אמרו לי לקחת מאבי. מה לעשות. איך אני רוצה ללמוד ורוצה לשלם. עבודה פיסית, אני לא יכול ללמוד בשמש.

באת כח המשיב:בתוך הליך השיקום המערער מקבל 100%, לכן הוא חייב לחזור לפקידה הזאת, ולחזור להליך של השיקום.

ב"כ המערער:הוועדה טעתה כי שום דבר ממצבו הרפואי לא השתנה. המערער לא יודע לעשות שום דבר, הוא אף פעם לא עבד. אף אחד לא מקבל את המערער.

המערער: אמרו לי שפקידת השיקום שטיפלה בי סיימה לעבוד ושיודיעו לי מי תטפל בי. אם אני רוצה לעבוד במחסן, ויש משהו כבד, ואני צריך להרים, אז זה לחץ לעין ולשמיעה, ויש לי גם מסמך רפואי מהרופא לגבי זה.

באת כח המשיב: אני אבקש לזרז את הפנייה של פקידת השיקום החדשה על מנת שהמערער ייפגש איתה ויביא לה הצעות עדכניות.

ב"כ המערער: המסלול הזה אייש אותו. 4 פעמים הביא לה הצעות מחיר, כל פעם מבקשים דרישה אחרת, זה מייאש.

המערער: אני רוצה לומר שאני רוצה ללמוד.

ב"כ המערער: מאחר והבנתי מבית הדין כי לא מצא כי נפלה טעות משפטית בהחלטת הוועדה, אני מודיע כי אני מסכים שהערעור יידחה.

פסק דין

מאחר ולא נפל פגם משפטי בהחלטת הוועדה לעררים לעניין אי כושר אשר התכנסה ביום 18/5/08, ובהתאם להודעת ב"כ המערער, הריני מורה על דחיית הערעור.

אין צו להוצאות.

ניתן היום ד' בסיון, תשס"ט (27 במאי 2009) במעמד הצדדים.

אורית יעקבס, שופטת

ענבל