ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ודים לוקשב - מיקוד בע"מ :

1


בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים

עב 001529/09

בפני:

כב' השופטת יפה שטיין

27/05/2009

בעניין:

ודים לקשב

ע"י ב"כ עו"ד

מיכאל עירוני ואח'

תובע

נ ג ד

מיקוד בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

שלמה בכור

נתבע

החלטה

1. זוהי החלטה בבקשת ב"כ הנתבעת להעברת התיק לבית הדין האזורי בת"א, לאור הטענה כי התובע עבד בסניף מרכז של הנתבעת באתרים שונים באזור גוש דן.

2. ב"כ התובע טען שדין הבקשה להידחות הן מהטעם שהבקשה הועלתה רק לאחר הגשת כתב הגנה ולא בהזדמנות הראשונה, והן מהטעם שלנתבעת סניפים נוספים, כולל בירושלים, ודי בניהול עסקים על ידי שליח או סוכן כדי להקנות סמכות מקומית.

3. לאחר עיון בטענות שני הצדדים – אין מקום לקבל את עמדת התובע, אשר אינה תואמת את ההלכות בבית דין זה.

תקנה 3 (א) (1) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב-1991 (להלן: "התקנות")
קובעת בזו הלשון:

"(א) מקום השיפוט הוא -

(1) בתובענה כאמור בסעיף 24(א)(1) לחוק - בית הדין האזורי אשר באזור שיפוטו נמצא מקום העבודה של העובד שהיא העבודה נושא התובענה, או שבאזור שיפוטו בוצעה העבודה" (ההדגשה אינה במקור).4. כמו כן, כבר נפסק, שמקום בו הסמכות נקבעה על ידי המחוקק (כבעניינו), אין בעלי הדין רשאים לסטות ממנה. יתרה מכך, בית הדין רשאי אף לעורר את השאלה ביוזמתו, בהיווכחו בסטייה מהתקנות ולתקן את המעוות. לפיכך, רשאית היתה הנתבעת להעלות טענה זו, במועד שבו הועלתה, מה גם שטרם קויים כל דיון בתיק (ראה לעניין זה דב"ע לו/22-3 ניסני - דיור לעולה בע"מ, עבודה ארצי, כרך ט (3), 97; וכן ע"ע 600036/97 קרן השתלמות לעובדי הרשויות המקומיות - המועצה המקומית ערערה עבודה ארצי, כרך לג (48), 24).

5. לאור האמור לעיל, וככל שהתובע עומד על כך שהסמכות המקומית, ע"פ התקנות הינה של בית דין זה – ימציא תצהיר תוך 14 יום לעניין מקום עבודתו ולעניין מקום העבודה בפועל ויקבע דיון בשאלת הסמכות המקומית.
בהעדר הודעה אחרת – יועבר התיק לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

ניתנה היום ד' בסיון, תשס"ט (27 במאי 2009) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

יפה שטיין, שופטת