ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עירית מעלות תרשיחא נגד משרד החינוך :

פסק-דין בתיק בג"ץ 8647/02

בפני: כבוד השופט מ' חשין

כבוד השופט א' גרוניס

כבוד השופטת מ' נאור

העותרת:
עירית מעלות תרשיחא

נ ג ד

המשיב:
משרד החינוך

עתירה למתן צו על-תנאי

תאריך הישיבה:
י"ג בתמוז תשס"ג (13.7.03)

בשם העותרת:
עו"ד פאוזי חזאן

בשם המשיב:
עו"ד דינה זילבר

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

העתירה במקורה מבקשת אותנו כי נורה על ביטול הקריטריונים אשר נקבעו בידי משרד החינוך בשנת 1996 - קריטריונים הקרויים "מדד הטיפוח - עקרונות להקצאות" - שלטענת העותרת, עיריית מעלות תרשיחא, מפלים בין בתי-ספר במיגזר הערבי לבין בתי-ספר במיגזר היהודי. עוד ביקשה אותנו העתירה כי נורה על קביעתם של קריטריונים לחלוקת סל הטיפוח באורח שוויוני ובלתי מפלה בין המיגזר הערבי לבין המיגזר היהודי.

בתגובתו המפורטת השיב משרד החינוך לטיעוני העותרת תשובות אלו ואחרות, ואולם עיקר הדברים נסב על דו"ח שהוגש לשרת החינוך והתרבות ביום 22.8.2002 בידי ועדה בראשותו של ד"ר שמשון שושני, ואשר קבע קריטריונים ראויים לשיטת התיקצוב של החינוך היסודי בישראל. דו"ח מפורט זה, לטענת המדינה, יש בו כדי להשיב לטענת ההפליה של העותרת, ומכאן כי דין העתירה דחייה. עוד הודיעתנו פרקליטות המדינה, כי ביום 17.10.2002 נתמנה צוות יישום המלצות ועדת שושני, וכי צוות זה החל פועל במילוי תפקידו. בנוסף לכל אלה, הוסיף משרד החינוך והסב תשומת-ליבנו להחלטת הממשלה מיום 22.10.2000, בה נתקבלה "תכנית רב שנתית לפיתוח יישובי המיגזר הערבי", תכנית שאף היא יש בה כדי להשיב לטיעוניה של העותרת.

בתגובה על תשובתה של המדינה טען בא-כוח העותרת כי דו"ח שושני אינו משיב על כל הבעיות שעוררה העותרת, ובעיקר קבל על כי דו"ח שושני אינו אמור לחול אלא על בתי-ספר היסודיים בלבד, דהיינו, כי אין הוא אמור לחול לא על חטיבת הביניים ולא על בתי-הספר העל-יסודיים. על טיעונים אלה השיבה, המדינה את שהשיבה ולא נאריך.

ככל שהמדובר הוא בטיעוני עורך-דין חזאן נגד דו"ח שושני, אין לנו להידרש להם בעתירה שלפנינו. אם יש לה לעותרת טענות כנגד המלצות אלו ואחרות בדו"ח שושני - המקום המתאים להעלאתן הוא לפני צוות היישום שהוקם בעקבות דו"ח שושני, לפני אותו צוות ולא לפנינו. ובאשר לטענה כי דו"ח שושני אינו חל לא על חטיבת הביניים ולא על בתי-הספר התיכוניים, טענה זו, ראוי לה כי תבורר בתחילה באורח ספציפי וממוקד בין העותרת לבין משרד החינוך והתרבות. אין ספק כי דו"ח שושני חולל מהפכה בתחום התיקצוב של החינוך בארץ, והחלתו של הדו"ח על החינוך העל-יסודי מחייבת חשיבה לעצמה.

המלצנו, אפוא, לפני בא-כוח העותרת כי עד שיבוא אלינו בטענות בעניין החינוך העל-יסודי, ימצה תחילה את ההליך המינהלי העומד לרשותו ביחסים שבין העותרת לבין משרד החינוך, ורק אם חפצו לא יעלה בידו יוכל הוא לפנות אלינו בעתירה ספציפית וממוקדת לעניינו של החינוך העל-יסודי. בא-כוח העותרת שקל את הצעתנו, וכדרכו השיבנו במתינות כי מקבל הוא אותה בכפיפות לשמירת זכותו לשוב ולעתור לבית-המשפט אם יעלה הצורך לכך.

בכפיפות לאמור לעיל אנו מחליטים, אפוא, לדחות את העתירה.

היום, ‏י"ג בתמוז תשס"ג (13.7.2003).

ת


מעורבים
תובע: עירית מעלות תרשיחא
נתבע: משרד החינוך
שופט :
עורכי דין: