ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נ.א יוזמות חקלאיות בע"מ נגד קיבוץ רשפים :

החלטה בתיק ע"א 6195/03

בפני: כבוד השופטת ד' דורנר

המבקשים:
1. נ.א יוזמות חקלאיות בע"מ

2. עבד כרים זועבי

נ ג ד

המשיב:
קיבוץ רשפים - אגודה שיתופית חקלאית בע"מ

בקשה לעיכוב ביצוע

בשם המבקשים: עו"ד רפאל שפריר

בבית המשפט העליון

החלטה

במסגרת תביעה ותביעה שכנגד שהגישו בעלי הדין, אחד כנגד השני, ניתן פסק-דין של בית-המשפט המחוזי בנצרת (השופט אברהם אברהם) אשר קיבל חלקית את תביעתו של המשיב, ודחה את תביעת המבקשים בהטילו עליהם לשלם למשיב סך של 150,384 ש"ח בתוספת הוצאות משפט ושכר-טרחת עורך-דין בסך 25,000 ש"ח. המבקשים ביקשו את עיכובו של פסק-הדין עד להגשת ערעור והכרעה בו, בטענה כי קיים חשש שמא לא יוכלו הם לגבות בחזרה את כספם מהמשיב אם וכאשר יזכו בערעור שיגישו, ושלטענתם סיכויי ההצלחה בו גבוהים במיוחד. בקשה זו נדחתה, משנקבע כי הואיל ועניינו של פסק-הדין בחיוב כספי גרידא, אין לסטות מן הכלל שלפיו אין מעכבים פסק-דין המטיל חיוב כספי.

או אז הגישו המבקשים ערעור על פסק-הדין של בית-המשפט המחוזי, ועתה מונחת בפניי בקשה לעיכוב ביצועו של פסק-הדין. בגדר בקשה זו שבו המבקשים על טענתם בבית-המשפט המחוזי.

כאמור, עניינה של הבקשה שבפניי בפסק-דין המטיל חבות כספית גרידא. כידוע, במקרה שבו ניתן להחזיר את המצב לקדמתו, סיכויי ההצלחה בערעור ומאזן הנוחות אינם רלוואנטיים. ראו בש"א 4403/94 ויצמן ואח' נ' דאודי (לא פורסם). עם זאת, יש ומתקיימות הצדקות למתן עיכוב ביצוע גם כאשר מדובר בפסק-דין המטיל חבות כספית גרידא, שהרי הכל תלוי נסיבות, במיוחד כאשר מניח המבקש תשתית ראייתית המבססת טענה בדבר חוסר יכולתו לגבות את כספו בחזרה באם יזכה בערעורו.

פסק-הדין מושא הבקשה שבפניי עניינו אך בחיוב כספי, ובו בלבד. טענתם של המבקשים כי למשיב אין כל אמצעים ומשכך קיים חשש כי לא יוכלו לגבות את כספם בחזרה אם יזכו בערעור, אין בה כשלעצמה כדי להניח תשתית ראייתית מספקת, שכן אין זו אלא אמרה בעלמא. בהיעדר תשתית ראייתית כאמור, ברי כי אין מקום להיעתר לבקשת המבקשים ליתן צו עיכוב ביצוע פסק-הדין, שכן אם יצליחו המבקשים בערעורם, יבוצע פסק-הדין של בית-המשפט לערעורים, וניתן יהיה להחזיר את המצב לקדמתו, כאמור.

הבקשה נדחית, איפוא.

ניתנה היום, כ' בתמוז תשס"ג (20.7.03)


מעורבים
תובע: נ.א יוזמות חקלאיות בע"מ
נתבע: קיבוץ רשפים
שופט :
עורכי דין: