ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד יוסף בן ברוך :

החלטה בתיק בש"פ 7481/03 בבית המשפט העליון בירושלים

בפני: כבוד השופטת ד' ביניש

המבקשת:
מדינת ישראל

נ ג ד

המשיב:
יוסף בן ברוך

בקשה שלישית להארכת מעצר לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996

תאריך הישיבה:
כ"ג באב התשס"ג (21.8.2003)

בשם המבקשת:
עו"ד מיכאל קרשן

בשם המשיב:
עו"ד ציון אמיר

החלטה

נגד המשיב הוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום המייחס לו עבירות של נסיון לרצח ועבירות בנשק. לפי הנטען בכתב האישום, תיכנן המשיב יחד עם אחרים שהועמדו לדין בנפרד, לבצע פיגוע רב עוצמה שיגרום לנפגעים רבים בקרב האוכלוסיה הערבית בירושלים. על-פי הנטען בכתב האישום, המשיב הוא שאיתר את המקום לביצוע הפיגוע - בית ספר לבנות שסביבתו הומה אדם. במסגרת ההכנות לביצוע הפיגוע הגיע עם האחרים מספר פעמים לאתר כדי להכיר את המקום. המשיב הוא אף זה שלפי הנטען גנב את העגלה אשר תשמש לביצוע הפיגוע, ומשפסלו חבריו את העגלה, גנב עגלה נוספת על תכולתה, והכשיר אותה כדי לאפשר את הצבת המטען, על כל חלקיו, בתוכה. בין היתר, סיפק המשיב לאחרים שתי לבנות חבלה שהכילו חומר נפץ מרסק, פתיל רועם, נפץ חשמלי ושעון לשם הכנת המטען וברגים להגברת הרסס. המשיב חיבר את החיבורים המתאימים בין השעון, הנפץ, הפתיל ולבנת החבלה, ושותפיו לעבירה הניחו את העגלה ובה המטען במקום המיועד כאשר המטען היה מוכן לפיצוץ בשעה היעודה. מעצרם של השותפים על-ידי שוטרים שחלפו במקום וניטרול המטען על-ידי חבלן משטרתי מנעו את הפיגוע הרצחני הקשה שהמשיב הואשם בנסיון לבצעו.

המשיב נעצר עד תום ההליכים, ומעצרו הוארך בהחלטת בית משפט זה ב-90 ימים (השופטת א' פרוקצ'יה) וב-90 ימים נוספים בהחלטה נוספת (השופט י' טירקל). עתה מבקשת המדינה כי המעצר יוארך ב-90 ימים נוספים כיוון שמשפטו של המשיב טרם הסתיים. מתברר כי המשך משפטו של המשיב מעוכב עקב הצורך להעיד שניים משותפיו לקשר ולעבירה הפלילית כעדי תביעה. עדות זו של השניים שהועמדו לדין בנפרד נמנעה עד כה כיוון שטרם ניתן פסק דין בעניינם. שמיעת משפטם של אלה הסתיימה והם ממתינים להכרעת הדין, אשר יש סיכוי כי תינתן בקרוב. בית המשפט הדן במשפטו של המשיב קבע 11 מועדים להמשך שמיעת המשפט בחודשים אוקטובר-נובמבר, מתוך הנחה סבירה כי עד לאותם המועדים ניתן יהיה להעיד את שותפיו של המשיב לעבירה.

בא-כוח המשיב, עו"ד אמיר, מתנגד להארכת המעצר המבוקשת והוא טען בהרחבה לעניין זה בציינו את התמשכות התקופה בה נתון מרשו במעצר עד כה. אכן משפטו של המשיב נמשך זמן ניכר אך הדבר נובע מכך שעקב אילוצים הקשורים בהעדתם של הנאשמים בנפרד באותה פרשה, לא ניתן היה להמשיך בשמיעת הראיות. יתכן שעיכוב מסוג זה בניהול משפט בעבירות אחרות היה בו כדי להוות טעם מספיק לשחרור. אולם האישום המיוחס למשיב הוא חמור ביותר ומלמד על מסוכנות יוצאת דופן הנשקפת ממנו. הנכונות והמאמץ לפעול לפיגוע המוני שיביא לאובדן חיי אדם חפים מפשע, תיכנון קר רוח לרצח תלמידות בית ספר והכנת כל הדרוש לשם השגת המשימה העבריינית, מצביעים על כך שהמשיב הוא אדם מסוכן ואשר שיחרורו לעת הזאת עלול לסכן את בטחון הציבור ושלומו. במצב דברים זה אין מנוס מהארכת מעצרו של המשיב כמבוקש.

אשר על כן, יוארך מעצרו של המשיב למשך 90 ימים מיום 25.8.03 או עד למתן פסק דין במשפטו, הכל לפי המוקדם.

ניתנה היום, כ"ג באב תשס"ג (21.8.03).


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: יוסף בן ברוך
שופט :
עורכי דין: