ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משרד עו"ד פריש, שפרבר נגד שר האוצר :

החלטה בתיק בג"ץ 5383/14

לפני: כבוד השופט א' רובינשטיין

כבוד השופט נ' סולברג

כבוד השופט א' שהם

העותר:
משרד עו"ד פריש, שפרבר, ריינהרץ ושות'

נ ג ד

המשיבים:
1. שר האוצר

2. רשות החברות הממשלתיות

3. היועץ המשפטי לרשות החברות

4. הוועדה למינוי יועצים משפטיים ושכרם בחברות ממשלתיות

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה: י' בחשון התשע"ה (3.11.14)
בשם העותר: עו"ד יחזקאל ריינהרץ; עו"ד אבינעם פרץ
בשם המשיבים: עו"ד אבי מילקובסקי; עו"ד יונתן ציון מוזס

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

החלטה

השופט א' רובינשטיין:

א. עתירה זו עניינה השאלה האם יוכל משרד עורכי דין (שהתמחותו במשפט ציבורי) לייצג יותר מחברה ממשלתית אחת. העותר מייצג קבע חברה ממשלתית קטנה ועל כן נמנע ממנו, על פי חוזר רשות החברות הממשלתיות, לייצג קבע חברה, קטנה אף היא, אך מתאפשר לו לקבל מטלות ייצוג מוגבלות מחברות ממשלתיות. עתירה קודמת של העותר (בג"ץ 7374/12) נמחקה והעותר הופנה לשימוע בועדה, למינוי יועצים משפטיים בחברות ממשלתיות. הועדה קיימה שימוע בכתב, והמליצה לדחות את בקשת העותר תוך שציינה כי אין היא מנמקת את דברה (עניין תמוה כשלעצמו). רשות החברות קיבלה את ההמלצה. מכאן העתירה הנוכחית, המציינת גם כי החברה שהעותר מייצג בקביעות עומדת בפני הפרטה. לשיטת העותר, החוזר אינו סביר, הן על פי רקעו הנורמטיבי והן כיון שכבר עמד בפני תיקון שלפיו היה ניתן פתרון לבעיה שעורר העותר, אך התיקון לא מומש.

ב. המשיבים סבורים, כי על פי המצב המשפטי הקיים, המתבטא בחוזר, שלשיטתם הוא חוקי כדבעי, התשובה שניתנה לעותר היא במקומה. עם זאת עידכנו כי כיום – בעקבות חילופי גברי ברשות החברות הממשלתיות – נמצא בהכנה חוזר חדש, שעל פי טיוטתו לא תינעל הדלת לייצוג קבע של יותר מחברה אחת, אך זו טיוטה שתופץ לגורמים הרלבנטיים בתוך שלושה חודשים.

ג. נראה לנו, ראשית, שהיה מקום להנמקה ראויה מטעם הועדה. שנית, ערים אנו למורכבות הנושא, לרצון הרשות בנקיון דעת ציבורי ובהגינות כלפי משרדי עורכי דין שונים. עם זאת, ראוי שהמאמץ ליתן ביטוי חדש למורכבות יוחש, כיון שהתעכב יתר על המידה בשל חילופי גברי או כל סיבה. אנו מותירים את העתירה פתוחה, ונבקש הודעת עדכון מטעם המשיבים בתוך 75 יום. העותר יוכל להגיב תוך 15 יום נוספים. המשמעות היא כמובן החשת הפעילות לעניין החוזר, בלא שניטע מסמרות כרגע. לאחר ההודעות נחליט באשר להמשך הטיפול.

ניתנה היום, ‏י' בחשון התשע"ה (‏3.11.2014).