ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בעז ארד נגד ד"ר בנימין ספיר :

החלטה בתיק בש"פ 8584/03

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המבקש:
בעז ארד

נ ג ד

המשיב:
ד"ר בנימין ספיר

בקשה לפי סעיף 72(ב) לחוק בתי המשפט

תאריך הישיבה: א' בחשון התשס"ד (27.10.2003)
בשם המבקש: בעצמו
בשם המדינה: עו"ד ענת חולתא

בבית המשפט העליון

החלטה

1. לפני בקשה לפי סעיף 72(ב) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד–1984 (להלן חוק בתי המשפט). עו"ד בעז ארד (להלן המבקש) מבקש לבטל את החלטת בית משפט לתביעות קטנות בירושלים (השופטת מ' אביב) להטיל עליו קנס של ארבע מאות שקלים, שהוטל עליו כיוון שמכשיר הסלולרי של המבקש צפצף במהלך הדיון בבית המשפט.

2. בכניסה לאולם בית המשפט תלוי שלט, לפיו מי שמכשיר הטלפון הסלולרי שלו יצלצל באולם, ידון לקנס. לאחר שנכנס לאולם, המבקש כבה את מכשירו, והמכשיר השמיע צליל בעת כיבוי. בית המשפט הטיל על המבקש קנס בסך של ארבע מאות שקלים (ביום 14.9.2003). בית המשפט נימק את החלטתו בכך שקיימת הודעה ברורה המורה לצדדים לכבות את מכשיריהם הניידים, המציינת סנקציה בצידה. לאחר מכן, התנצל המבקש ובקש מבית המשפט לבטל את הקנס. בית המשפט דחה את הבקשה והדגיש כי מדובר בתופעה כוללת, וכי לא ניתן לנהל דיון באולם קטן כאשר טלפונים רק "מצפצפים".

3. המבקש הגיש, כאמור, בקשה לבטל את החלטת בית המשפט (ביום 22.9.2003). ראשית, טוען המבקש כי הוא כיבה את מכשיר הטלפון הסלולרי שלו, וכי המכשיר לא צלצל, אלא צפצף בעת כיבויו. שנית, טוען המבקש כי הוא לא ראה את ההודעה עד אשר נכנס לאולם. שלישית, נטען כי לא מתקיימים התנאים המפורטים בסעיף 72(א)(4) לחוק בתי המשפט, וכי צפצוף המכשיר נשמע טרם החל הדיון, אשר לא הפריע לבית המשפט. עוד טוען המבקש כי אין לראות בהודעה התלויה בכניסה לאולם כהתראה כנדרש בסעיף 72 לחוק בתי המשפט. הסעיף דורש כי אדם ייענש על פי הסעיף רק אם התרה בו בית המשפט והוא לא שעה להתראה. לבסוף, טוען המבקש כי בית המשפט לא הפעיל את שיקול דעתו בהתאם למבחני סבירות ומידתיות.

4. עיינתי בחומר שהוגש, וזימנתי את המבקש לטעון טיעוניו בפני, בהתאם לסעיף 72(ב) לחוק בתי המשפט. בפתח הדיון, שאלתי לעמדת המדינה, שהוזמנה אף היא. באת-כוח המדינה ציינה, כי הגם שלבית המשפט סמכות להטיל את הקנס, הרי בנסיבות המקרה ראוי היה להימנע מכך. גישה זו נראית גם לי. שוכנעתי שלא היתה בהתנהגות המבקש משום הפרעה כאמור בסעיף 72 לחוק בתי המשפט. הצפצוף התרחש דווקא כאשר המבקש כיבה את המכשיר, מייד עם כניסתו לאולם. אמנם, שמירה על הסדר הטוב במהלך דיון בבית המשפט היא תנאי הכרחי לקיום תקין של ההליך. אולם, אין לראות בכל חריגה ממהלך העניינים הרגיל כהפרעה המצדיקה הטלת קנס. לאור זאת, הבקשה מתקבלת. הקנס שהושת על המבקש יבוטל.

ניתנה היום, ב' בחשון התשס"ד (28.10.2003).

א


מעורבים
תובע: בעז ארד
נתבע: ד"ר בנימין ספיר
שופט :
עורכי דין: