ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלי בוחבוט נגד אלי בן שושן :

החלטה בתיק רע"א 6397/03

בפני: כבוד הרשם עודד שחם

המבקש:
אלי בוחבוט

נ ג ד

המשיבים:
1. אלי בן שושן

2. ירדנה בן שושן

בקשה לפטור מאגרה וערבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

בפניי בקשה לפטור מאגרה והפקדת ערבון. בבקשה נטען, כי למשיב 1 חוב ברור ומגובש כלפי המבקש, ועל רקע זה נטען כי ניתן להמיר את החובה להפקיד ערבון בזכות של המשיב 1 לקיזוז מסכום החוב הנ"ל. אשר לפטור מאגרה, טוען המבקש כי אין ביכולתו לממן תשלום אגרה בהליך זה, וכי בערכאה הקודמת ניתן לו פטור מאגרה ומהפקדת ערבון. מן התצהיר שצורף לבקשה עולה כי המבקשים, המיוצגים בידי עורך דין, מחזיקים בבעלותם דירת מגורים בעכו. המבקש 1 מעיד על עצמו כי אינו עובד מזה שנים ומקבל סך של כ-2,508 ₪ מהבטחת הכנסה, וכי אשתו, המבקשת 2, אינה עובדת מאז אוקטובר 1998. לטענת המבקש על שולחנו סמוכים אשתו, בנו ואביו, ומצבם הכלכלי גרוע.

דין הבקשה להתקבל. אין המשיבים כופרים בכך שהם חבים סכום כסף ניכר למבקש. במצב זה, קיים חיוב ברור, ודאי ומוגדר שלהם כלפי המבקש, אשר יכול להוות בסיס לקיזוז כנגד חיוב אפשרי בהוצאות בהליך שבכותרת לטובת המשיבים. במצב זה, אין מניעה להמיר את החובה להפקיד ערבון בקיזוז כאמור, בלא קשר לסיכויי ההליך, שכן קיזוז כאמור מעניק למשיבים בטוחה שערכה אינו נופל מהפקדת ערבון.

אשר לפטור מאגרה, אין המשיבים חולקים על טענות המבקש בדבר מצבו הכלכלי. אשר לשאלה האם מגלה ההליך עילה (תקנה 13 לתקנות בית משפט (אגרות) התשמ"ח-1987), הרי שמעיון בבקשת הרשות לערער לא אוכל לקבוע כי המדובר בהליך סרק אשר אינו מעלה כל טענה ממשית הראויה לבירור, ונוכח הרף הנמוך יחסית בכל הנוגע לדרישה כי הליך יגלה עילה (ראו בש"א 329/90 אברך נ' גרוגר פ"ד מד(2) 383), ניתן לפטור את המבקש מאגרה בהליך זה.

התוצאה היא, כי הבקשה מתקבלת. אני פוטר בזה את המבקש מתשלום אגרה. המבקש יערוב להוצאות המשיבים בדרך של הגשת הודעה לפיה הוא מסכים כי מחיובם כלפיו, נשוא תיק הוצל"פ 02-XX983-02-8, יקוזז כל סכום שבית משפט זה יחייב את המבקש לשלם למשיבים כהוצאות בגדר ההליך שבכותרת. הודעה כאמור תוגש תוך 10 ימים מקבלת החלטה זו, ולא – יידחה ההליך בלא צורך בכל הודעה נוספת למבקש.

ניתנה היום, י"א בחשוון תשס"ד (6.11.2003).


מעורבים
תובע: אלי בוחבוט
נתבע: אלי בן שושן
שופט :
עורכי דין: