ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דן גולדשטיין נגד רוג'ר ג'אנה :

בפני כבוד השופטת שרון הינדה

תובעים
1.דן גולדשטיין
2.אילנית גולדשטיין

נגד

נתבעים
1.רוג'ר ג'אנה
2.ק.ש. חתמים בינלאומיים סוכנות לביטוח כללי בע"מ

פסק דין

לפני תביעה לפיצוי התובעים בגין נזק שנגרם לרכבם כתוצאה מתאונה שארעה ביום 11.7.12 במתחם כניסה לשוק באשדוד.

הצדדים חלוקים בשאלת האחריות לקרות התאונה.

על פי הנטען כתב התביעה, התובעת 2 (להלן: "התובעת") נהגה לכיוון השוק בקטע בו מוצבים מחסומי משטרה לבאי השוק כשרכב הנתבעים (להלן: "המשאית") סטה ממסלולו אל נתיב נסיעת רכב התובעים ופגע בו בדופן שמאל.

בכתב ההגנה נטען כי המשאית נסעה בכביש ולפתע הגיח רכב התובעים מתוך חניון בלתי מוסדר, בחוסר זהירות ומבלי להסתכל לצדדים סטה לנתיב נסיעת המשאית ופגע בה.

בדיון שהתקיים בפניי העידו התובעת והנתבע 1 (להלן: "הנתבע") כמו כן הוגשו לעיוני טופס ההודעה בדבר התאונה אל הנתבעת 2, תכתובת בין הצדדים, תמונות מקום התאונה, ותמונות הנזק ברכב התובעים.

הצדדים סיכמו טענותיהם בכתב.

התובעת העידה כי נסעה בנתיב הימני אל נקודת הבידוק לפני הכניסה לשוק, תוך שהיא מתקדמת ראתה התובעת את המשאית. לטענת התובעת הגיעה אל נקודת הבידוק, המתינה לבדיקה, הרגישה את הרכב מתרומם וראתה את אחת המאבטחות מסמנת לנהג לעצור. עוד טענה התובעת כי הנתבע ירד מהמשאית והתחיל לצרוח שהוא מתנצל, שלא ראה אותה ושהוא אשם. התובעת העידה כי השלב הראשון שראתה את המשאית היה כשהייתה בנתיב הימני ועברה אותה, עצרה ואז הרגישה את הרכב מתרומם. התובעת הכחישה כי יצאה מחנייה וטענה כי הגיעה בנסיעה לאחר שעברה מעגל תנועה. התובעת אישרה שבמקום שני נתיבים ושבצד ימין חונות מכוניות אולם טענה כי הן לא תופסות חלק מהנתיב משום שזה מפרץ חניה. התובעת אישרה שהנתיב שלה היה פנוי ושהמשאית עמדה לפניה.

הנתבע העיד כי עמד בשוק וסגרו שם את הכביש. לפניו היו כלי רכב נוספים. הם החלו להתקדם והוא התקדם אחרי הם. פתאום שמע מכה, עצר, הסתכל במראה וראה בחורה. הנתבע אישר כי בכביש שבו אירעה התאונה יש שני נתיבים ונתיב חניה. במענה לשאלה אם היה בנתיב הימני הקרוב לחנייה הסביר הנתבע כי נסע באמצע, זו משאית של 40 טון שסוגרת את כל כביש וברגע שהוא מגיע למחסום הוא סוגר את כל הכניסה וחייב לבוא ישר כדי לעבור בין הברזלים כי אינו יכול "לעשות שמאלה ואח"כ ימינה". הנתבע אישר כי אינו יודע מאיפה הגיע רכב התובעים ולא ראה מהיכן הוא יצא.

לאחר ששמעתי את עדויות הצדדים ועיינתי בכתבי הטענות ובחומר הראיות שהוגש על ידי הצדדים סבורני כי יש לחלק את האחריות בין הצדדים מן הטעמים שיובהרו להלן:

אין חולק בין הצדדים כי התאונה אירעה בשעה ששני כלי הרכב התכוונו לעבור דרך מחסום הכניסה לשוק.

התובעת טענה כי נסעה בנתיב הימני לאחר שעברה מעגל תנועה, לא יצאה מחניה והמכוניות החונות מימינה לא הפריעו לנתיב נסיעתה. הנתבע אישר כי בכביש בו אירעה התאונה יש שני נתיבים ונתיב חנייה וטען כי אינו יודע מהיכן הגיע רכב התובעים ומאיפה יצא. בנוסף מתמונות מקום התאונה נחזה כי במקום שני נתיבי נסיעה כשמצדם הימני נתיב חניה ועל כן אני מקבלת את גרסת התובעים לגבי הנסיעה בנתיב הימני.

הנתבעים טענו כי המשאית נסעה במרכז הכביש וההסבר לכך הוא גודל המשאית אשר אינ ו מאפשרים לה תמרון לצורך המעבר דרך המחסום.

מן העדויות עולה כי מחסום הבידוק הביטחוני ממוקם במרכז הכביש. לפיכך טענת הנתבע כי נסע במרכז הכביש הגיונית ומתיישבת עם גודל המשאית והצורך להתמקם מראש בכביש באופן שיאפשר לה מעבר דרך המחסום.

באשר למיקומי כלי הרכב האחד ביחס לשני, התובעת טענה כי ראתה את המשאית מתקדמת משמאלה. התובעת העידה כי עברה את המשאית, נעמדה ואז הרגישה את הרכב שלה מתרומם. הנתבע טען כי לא ראה את רכב התובעים נוסע מימינו וכפי שהעיד לא ראה מאיפה הגיע ומאיפה יצא. בנסיבות אלה נראה כי התובעת ביקשה להיכנס עם רכבה לפני המשאית, אשר הייתה בתחילה לפניה ונעמדה עם רכבה באופן שלא אפשר לנתבע לראות את רכבה.

בנוסף, הנתבע טען בראשית עדותו כי עמד ולאחר שנשאל בעניין זה בחקירתו הנגדית השיב שנסע לאט ולא הסתכל על מד המהירות.

מתמונות מוקדי הנזק ברכב התובעים יצאנו למדים כי מוקד הנזק ברכבם הינו בדופן שמאל מהכנף שמאלית באופן המתיישב ומחזק טענה לפיה המשאית פגעה ברכב התובעים במהלך התקדמות, שכן לו כטענת הנתבעים רכב התובעים סטה לנתיבו היה מצופה לראות ברכב התובעים נזק מהפינה השמאלית הקדמית לאחור ולא מאחור קדימה.

נוכח כל הדברים האמורים, תמונת המצב המתבררת מן העדויות הינה כי הן רכב התובעים והן המשאית התכוונו לעבור דרך המחסום בכניסה לשוק, כיוון נסיעתם ישר, רכב התובעים נסע בימין והמשאית נסעה בין הנתיבים בחריגה מהנתיב השמאלי אל הנתיב הימני. רכב התובעים ביקש לעבור לפני המשאית ונעמד במיקום שלא אפשר לנתבע לראותו ולחלוף עם המשאית בבטחה. מנגד נהג המשאית התקדם בנסיעה איטית ולא שם ליבו למתרחש מימינו ופגע ברכב התובעים. לפיכך ולאור מוקד הנזק ברכב התובעים, סבורני יש לחלק האחריות בין הצדדים בחלקים שווים.

10. אשר על כן אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד לשלם לתובעים 50% מערך נזקיהם המוכחים, למעט רכיבי השבת ת הרכב ועוגמת נפש שלא הוכחו, דהיינו סך של 7,835 ש"ח בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 28.8.12 ועד מועד התשלום בפועל, אגרת בית משפט כפי ששולמה ושכר טרחת עורך דין בסך 1,500 ש"ח.

המזכירות תשלח פסק הדין לצדדים בדואר.
ניתן היום, י"ז אב תשע"ד, 13 אוגוסט 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דן גולדשטיין
נתבע: רוג'ר ג'אנה
שופט :
עורכי דין: