ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עו"ד רפאל בס נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופטת רונה פרסון

מבקשים

עו"ד רפאל בס

נגד

משיבים

מדינת ישראל

החלטה

1. בפני בקשה לפי סעיף 57ב לפקודת התעבורה להורות על ביטולה של הודעת איסור שימוש מיום 8.8.14 שהוטלה על רכב מס' 1052571 (להלן: "הרכב") שבבעלותו של המבקש ושהיה נהוג בידי בנו של המבקש, יפתח בס, (להלן: "הנהג"), כשהוא שיכור.
יצויין, שלנהג יוחסה עבירה של נהיגה בשכרות בכך שהנהג סירב ליתן דגימה של אויר נשוף לפי דרישת שוטר לצורך בדיקת הימצאות אלכוהול בגופו.
2. המבקש טוען כי הרכב הינו בבעלותו וכי זהו רכבו היחיד והרכב משמש אותו בין היתר לצרכי הגעה ל לקוחותיו בכל חלקי הארץ ול דיונים בבתי המשפט בצפון הארץ . כן טוען המבקש כי לפני שבנו יצא מהבית הזהיר אותו לבל ישתה וינהג וכי השארת הודעת איסור השימוש על כנה למעשה פוגעת בו עצמו שכן רישיון הנהיגה שלו בנו נפסל מנהלית כך שהנהג ממילא לא יכול להשתמש ברכב.
3. ב"כ המשיבה התנגדה לבקשה וטענה כי הכשלתה של בדיקת הנשיפה נעשתה ע"י הנהג כאשר הוא עצר את הנשיפה בניגוד להנחיית השוטר, כי הנהג כשל בבדיקת המאפיינים וכי לא נפל כל פגם בהחלטת הקצין עורך השימוע.
4. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ועיינתי בחומר הראיות הנוגע לעבירה שביצע הנהג, החלטתי לקבל את הבקשה באופן חלקי וזאת לפנים משורת הדין.
5. ייאמר מיד, כי לאחר שעיינתי בחומר החקירה שהונח בפניי, שוכנעתי שיש מספיק ראיות לכאורה לחובת הנהג וכי הוא נהג בהיותו שיכור. מחומר החקירה עולה כי רק בניסיון הרביעי ביצע הנהג את בדיקת הנשיפון כנדרש ואז התקבלה התוצאה "נכשל". כמו כן עולה מחומר הראיות כי הנאשם הכשיל את בדיקת הינשוף על אף שניתנו לו מספר לא מבוטל של ניסיונות לעריכתה כנדרש והוסברה לו משמעות הכשלת הבדיקה. הנהג התנדנד במבחן ההליכה על קו, החטיא בביצוע מבחן הבאת האצבע לאף, התנדנד בעמידה. כמו כן הודה הנהג כי שתה "בירה קרלסברג" בעפולה .
6. הנהג הוא כאמור בנו של המבקש. בנסיבות אלה, יש לראות במבקש כאחראי לשימוש שנעשה ברכב ולעבירה אותה ביצע הנהג, לגביה קיימות כאמור ראיות לכאורה.
הזיקה בין המבקש לבין בנו, היא זיקה קרובה ואין לקבל את טענת המבקש כי בנו המתין לטעמו מספר מספיק של שעות לאחר ששתה אלכוהול ובטרם נהג ולאחר שסבר כי הוא אינו שיכור נהג ברכב.
7. אין חולק שהחלטתו של הקצין גורמת למבקש אי נוחות וייתכן אף לפגיעה בעבודתו התקינה, אולם, בשים לב לחומרת העבירה, ביחד עם העובדה כי המבקש לא עשה די כדי למנוע את ביצוע העבירה, המדובר בפגיעה מידתית ובהחלטה סבירה של הקצין.
8. עם זאת, ולפנים משורת הדין כאמור ובשים לב לטיעונים האישיים שפירט בפני המבקש, החלטתי לקצר את תקופת איסור השימוש ולהעמידה על 20 יום בלבד, מיום אחסון הרכב במגרש.
המזכירות תעביר עותק החלטתי זו לצדדים בפקס.
מודעת זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ניתנה היום, י"ז אב תשע"ד, 13 אוגוסט 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עו"ד רפאל בס
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: