ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בנק הפועלים בע"מ נגד יעקב הושנג משיאן :

החלטה בתיק רע"א 10330/03

בפני: כבוד השופט א' ריבלין

המבקש:
בנק הפועלים בע"מ

נ ג ד

המשיב:
יעקב הושנג משיאן

בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 14.9.2003 בבש"א 16181/03 (ע"א 2531/03) שניתנה על ידי כבוד השופטת י' שטופמן

בשם המבקש: עו"ד י.מ. בויאר
בשם המשיב: עו"ד א' מנדלמן

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

1. זוהי בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו (כבוד השופטת י' שטופמן) לפיה עוכבו הליכי הוצאה לפועל כנגד המשיב.

המשיב הגיש תובענה לבית המשפט המחוזי כנגד המבקש וכנגד אחרים. התביעה כנגד המבקש נדחתה, והמשיב חוייב בגינה בתשלום הוצאות משפט בסך של 40,000 ש"ח. כנגד פסק הדין הוגשו ערעורים – הן על ידי המשיב והן על ידי צדדים אחרים להליך - אך הללו הוסרו בעקבות הסכם פשרה אליו הגיעו כל הצדדים ואשר ניתן לו תוקף של פסק דין. המבקש סבור כי הסכם זה כלל אינו מתייחס לחיובים שהוטלו על המשיב ביחס אליו, באשר היה משיב פורמלי בלבד בערעורים שהוגשו. אשר על כן, סרב המבקש לסגור את תיק ההוצאה לפועל שפתח כדי לגבות את חובו הפסוק של המשיב. גם בקשתו של המשיב לסגירת התיק, שהוגשה לראש ההוצאה לפועל, נדחתה. כנגד החלטה זו ערער המשיב לבית המשפט המחוזי, ובד בבד ביקש את עיכוב ביצוע הליכי הגבייה. בית המשפט קמא נעתר לבקשה זו. כנגד החלטה זו מכוונת הבקשה שבפניי.

2. המבקש טוען כי שגה בית המשפט קמא עת החליט לעכב את ביצוע החלטת ראש ההוצאה לפועל, בשל שסיכויי ערעורו של המשיב קלושים, ובשל שבהיותו בנק מסחרי, אין כל סכנה כי לא יוכל להשיב את הכספים שיגבה, במידה שיתקבל ערעור המשיב.

המשיב תומך בהחלטת בית המשפט קמא. הוא טוען כי סיכויי ערעורו טובים. עוד הוא מסביר כי מצבו הקשה – כאדם מבוגר וחולה, אשר עבר לאחרונה ארוע מוחי, ואשר מזה שלוש שנים אינו נהנה מכל הכנסה שהיא, פרט לקצבת זקנה – יביא לכך שביצוע מיידי של החלטת ראש ההוצאה לפועל יגרום לו נזק שאינו ניתן לתיקון.

3. לאחר שעיינתי בבקשה ובתשובה שהוגשה עליה הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להדחות. בית המשפט החליט את אשר החליט לאור טענותיו של המשיב ובשל מצבו הקשה של המשיב. בית המשפט קמא סבר, כי חיובו של המשיב בתשלום הכספים עוד בטרם נתבררו טענותיו, יגרום לו לנזק שלא ניתן יהיה לתקנו אם וככל שיתקבל ערעורו. זאת, בשל נסיבותיו האישיות, שאכן יש בהן, במקרה זה, כדי להצדיק את עיכובם של הליכי ההוצאה לפועל.

משבאתי לכלל מסקנה כי מאזן הנוחות אכן מחייב את עיכוב ביצוע ההחלטה, שוב איני נדרש לטענות הרבות שהעלו הצדדים לגופו של הערעור על החלטת ראש ההוצאה לפועל. טענות אלה, יתבררו כולן, בבית המשפט המחוזי, במסגרת הערעור, ואין ללמוד מהחלטתי זו דבר לעניינן.

הבקשה נדחית. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ב באדר תשס"ד (15.3.2004).


מעורבים
תובע: בנק הפועלים בע"מ
נתבע: יעקב הושנג משיאן
שופט :
עורכי דין: