ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שלמה מוזס נגד מדינת ישראל :

החלטה בתיק בש"פ 2655/04

בפני: כבוד השופט א' מצא

העורר:
שלמה מוזס

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר על תנאי השחרור שנקבעו בהחלטת בית-המשפט המחוזי בנצרת מיום 25.1.04 בב"ש 2830/03 שניתנה
על-ידי כבוד השופטת נ' אפל-דנון

תאריך הישיבה: כ"ט באדר תשס"ד (22.3.04)
בשם העורר: עו"ד ד' יפתח
בשם המשיבה: עו"ד א' אינפלד

בבית המשפט העליון

החלטה

ערר על החלטת בית-המשפט המחוזי, ולפיה נדחתה בקשה לעיון חוזר בתנאי שחרורו של העורר ממעצר. העורר עומד לדין בגין עבירות של יבוא סם מסוכן וסחר בסם מסוכן, וכן עבירות נלוות. נשיא בית-המשפט המחוזי אשר דן בבקשת המאשימה למעצרו עד תום ההליכים של העורר, הורה על חלופת מעצר, וערר המאשימה על החלטה זו נדחה (בש"פ 7372/03). הנימוק שעל פיו הוחלט להקל עם העורר כרוך בעובדה ששמיעת הראיות במשפטו תלויה בהבאתם כעדים מטעם התביעה של שלושה מעורבים אחרים בפרשה, שהועמדו לדין בהליך נפרד, ושמסיבות שלא כאן המקום להתעכב עליהן – עודנו רחוק מלהסתיים. בהחלטה לשחרר את העורר לחלופת מעצר נקבע כי עליו להימצא בביתו בקריית שמונה, בתנאי מעצר בית מלא ובהשגחת אשתו. בבקשת העורר לעיון חוזר בתנאי השחרור נטען, כי מאז ההחלטות האחרונות בעניינו, בחודש אוגוסט 2003, הוא נתון במעצר בית כאשר אין אפשרות להעריך באופן מעשי מתי יוכל משפטו להתחדש. ההחלטה המטילה על אשת העותר לפקח עליו מונעת גם

ממנה לצאת לעבודה ובמצב דברים זה – כאשר שני בני הזוג אינם עובדים – נקלעה המשפחה למצוקה. בקשת העורר הייתה לבטל את התנאי המגביל אותו למעצר בית. בית-המשפט המחוזי דחה את הבקשה ועל כך הערר.

מקובלת עליי עמדת המשיבה כי לנוכח חומרת העבירות שבהן מדובר אין מקום לשחרר את העורר בערובה ללא מגבלות, או לצמצם את המגבלה של מעצר בית לשעות הלילה בלבד. כן נראה לי שאין מקום להסיר את המגבלה של מעצר בית רק כדי להקל על העורר בכל הנוגע לעצם הקושי להימצא כל הזמן בבית. מאידך נראה לי כי יש לאפשר לעורר לצאת מן הבית לעבודה מתאימה, ככל שיהיה בידו להראות שמדובר במקום עבודה קבוע, בכתובת ידועה ובהשגחת מעביד המוכן ליטול על עצמו אחריות לפקח על קיום תנאי השחרור על-ידי העורר. עד לפתיחת ההליך נגדו עבד העורר כנהג משאית, אך את בקשתו לחזור לעיסוק הזה אני דוחה מכול וכול, שכן העיסוק כנהג איננו מקיים את התנאים ההכרחיים לפיקוח ולמעקב אחר מהלכיו בשעות העבודה.

לאחר שמיעת הערות הפרקליטים לעניין האופן שבו ניתן להקל עם העורר, אני מחליט להתיר לעורר לצאת מביתו לצורך חיפוש עבודה, בגבולות של כשלוש שעות מדי יום בשעות היום בלבד, ובלבד שלפני כל יציאה מהבית למטרה זו יודיע טלפונית לתחנת המשטרה בקריית שמונה, מקום מגוריו, על יציאתו מהבית ועל מטרת היציאה. העורר יהיה רשאי לצאת בהשגחה צמודה של אשתו, בתנאי שינועו ברגל או בתחבורה ציבורית בלבד, כשיעדי הביקור שלו יהיו לשכת התעסוקה או מקומות עבודה שאליהם הוזמן בהודעה מראש. העורר לא יחרוג מגבולות השטח המוניציפלי של קריית שמונה, ואם תימצא לו עבודה במקום יישוב אחר הקרוב לקריית שמונה, יצטרך לבקש ולקבל אישור של מפקד תחנת המשטרה בקריית שמונה מראש, לפני יציאתו למקום זה. כדי להסיר ספקות מודגש בזה שאסור לעורר לנצל את שהייתו מחוץ לבית למטרה אחרת כלשהי, ואם יימצא שעשה כן ייחשב כמי שהפר את תנאי השחרור ומותר יהיה להביאו בפני בית-המשפט המחוזי לעיון חוזר בתנאי שחרורו. כן יצוין כי בידי המשטרה לעקוב אחרי העורר ולפקח עליו, אם בביקורי פתע בבית או בכל דרך אחרת שתמצא לנכון.

מטרת ההחלטה הזו היא לאפשר לעורר למצוא לעצמו מקום עבודה מתאים, שיקיים את התנאים שצוינו לעיל. אם יעלה הדבר בידו יהיה בידי הסניגור להגיש לבית-המשפט המחוזי בקשה לעיון חוזר בתנאי שחרורו של העורר, זאת במטרה לאפשר לו לצאת לעבודה במקום שנמצא לו.

ניתנה היום, כ"ט באדר תשס"ד (22.3.04).


מעורבים
תובע: שלמה מוזס
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: