ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ח'אלד אטראד נגד חסן אטראד :


בפני כבוד השופטת עדי חן-ברק

מבקשים

ח'אלד אטראד

נגד

משיבים

חסן אטראד

החלטה

בקשה להעברת תביעה לבית משפט לענייני משפחה בטענה להעדר סמכות ענינית .

1. התובע עותר למתן צו מניעה קבוע לפיו יאסר על הנתבע לעבור ו/או להשתמש בחלקות הידועות כגוש 19315 חלקה 139 וחלקה 124 בסחנין, הרשומות בחלקן על שמו של התובע.
בקשת התובע לקבלת סעד זמני נדחתה על ידי כבוד השופטת פריאל בהחלטה מיום 24/3/14.
2. התובע והנתבע הינם אחים.
3. הנתבע טוען כי אין לבית משפט זה סמכות ענינית לדון בתובענה בשל היות בעלי הדין אחים, ו מאחר שמקור התביעה הוא סכסוך בתוך המשפחה הנוגע לירושת אביהם המנוח של הצדדים.
4. התובע טוען, מנגד , כי הסמכות נתונה לבית משפט זה מאחר שמדובר בתביעת מקרקעין.
5. דין הבקשה להתקבל:
אין חולק כי הצדדים הינם בני משפחה כמשמעותם בחוק בית המשפט לעניני משפחה – 1995, ומכאן ש נותר לדון רק בקיומו של התנאי הנוסף: האם מדובר בתובענה ש"עילתה הינה סכסוך בתוך המשפחה".
התכלית המונחת ביסוד סמכותו של בית משפט לעניני משפחה מושתתת על הרצון לרדת לשורשי המחלוקת ולפתור באופן יסודי את הבעיות האמיתיות שבין בני המשפחה, כאמור בדברי כבוד הנשיא (בדימוס) ברק ברע"א 6558/99 חבס נ' חבס, ניתן ביום 30/8/00:
"הסכסוך המשפחתי הוא בעל גוון מיוחד. לעתים קרובות רק קצהו נגלה לעין, ואילו רובו ככולו נסתר מהעין, ומפעפעים בו רגשות עזים. (...) ביסוד החקיקה מונחת גישה כוללנית ואינטגרטיבית. היא נועדה לאפשר לבית המשפט לטפל בשורשיו של הסכסוך, ולא רק בביטוי חלקי ופורמאלי שלו".
לאור תפיסה זו נקבע כי אמת המידה לקביעת הקשר בין עילת התביעה לבין הסכסוך בתוך המשפחה היא שהסכסוך המשפחתי תרם תרומה משמעותית לגיבושה של עילת התביעה.
ודוק- לא נדרש כי הסיבה היחידה והבלעדית להיווצרותה של עילת התביעה היא הסכסוך המשפחתי, ודי בכך שהסכסוך תרם תרומה נכבדה וחשובה להיווצרותה של עילת התביעה.
עוד ראה דברי כבוד הש' ברק בנוגע לקשר שבין תביעה אזרחית לבין הסכסוך המשפחתי:
"....מתי נאמר כי אופיו המשפחתי של הסכסוך תרם תרומה משמעותית לגיבושה של עילת התביעה? (...) בעניין זה ניתן לסמוך על כמה הנחות (עובדתיות), המשקפות את מציאות החיים. כך, למשל, ניתן להניח כי ככל שיחסי המשפחה הם קרובים יותר (כגון בני זוג), כך השפעתם על גיבושה של התובענה היא גדולה יותר. בדומה, ככל שמספרם של גורמים לבר משפחתיים (כגון זרים ליחסי המשפחה) הוא רב יותר, כך קטנה תרומתם של יחסי המשפחה על עיצובה של עילת התביעה".
6. החלקות העומדות בלב תביעה זו הינן חלקות שהצדדים ירשו יחד עם ששת אחיהם מאביהם עפ"י צו ירושה מיום 15/6/97.
במסגרת הבקשה למתן סעד זמני אף ציין התובע כי בשנת 2009 הגיש לבית המשפט לעניני משפחה בקשה למתן צו עפ"י חוק למניעת הטרדה מאיימת, תשס"ב- 2001 כנגד הנתבע ואח נוסף (ה"ט 4980-04-09).
דומה כי תביעה זו הינה "קצה הקרחון" במסגרת סכסוך משפחתי סבוך, ארוך וממושך בין הצדדים (וככל הנראה בין אחים נוספים), הנוגע לזכויות האחים בחלקות הנדונות, אשר כלל הגשת תביעות נוספות , בקשות למתן צו עפ"י חוק מניעת הטרדה מאיימת, תלונות במשטרה וכיו"ב, ומכאן שיש לומר כי הסכסוך המשפחתי תרם תרומה משמעותית לגיבושה של עילת התביעה.
בהתחשב בפסיקת כבוד השופט ברק לעיל, לפיה "ככל שיחסי המשפחה הם קרובים יותר כך השפעתם על גיבושה של התובענה היא גדולה יותר", וכן "ככל שמספרם של גורמים לבר-משפחתיים הוא רב יותר, כך קטנה תרומתם של יחסי המשפחה על עיצובה של עילת התביעה", הרי משיחסי הצדדים לתיק קרובים מאוד - אחים, ומשאין כל גורם לבר משפחתי בתיק, נראה שלסכסוך המשפחתי בין הצדדים יש משקל רב בהגשת התובענה.
7. בנוסף, אף שהסכסוך המשפחתי אינו הגורם היחיד להגשת התביעה, הרי די בכך שיש קשר ישיר בין הסכסוך המשפחתי לבין הגשת התביעה, כדי ללמד כי בענייני משפחה עסקינן, שכן "לא נדרש שהסיבה היחידה והבלעדית להיווצרותה של עילת התביעה הוא הסכסוך המשפחתי" (דברי השופט ברק לעיל).

8. סוף דבר - הנני מורה על העברת התביעה לבית משפט לעניני משפחה בחיפה.
אין צו להוצאות.

ניתנה היום, י"ב אב תשע"ד, 08 אוגוסט 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ח'אלד אטראד
נתבע: חסן אטראד
שופט :
עורכי דין: