ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין צעצועי אדיר בע"מ נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט אברהם טל, אב"ד – נשיא

כבוד השופטת בלהה טולקובסקי

כבוד השופט ד"ר שמואל בורנשטין

המערערים

צעצועי אדיר בע"מ
דניאל ישראל

נגד

המשיבה

מדינת ישראל

נוכחים:
המערער 2 בעצמו
ב"כ המשיבה עו"ד יפעת דור

פרוטוקול

המערער: חוזר על הודעת הערעור.
אבקש לבטל את ביצוע עבודות השירות. אני היום עצמאי ועובד בעסק לבד, כי אני לא יכול להחזיק עובדים. יש לי שני בנים, אשתי עובדת בשני מקומות עבודה. אם אני אמור לבצע עבודות שירות זה אומר שאצטרך לסגור את העסק. אני לא אוכל לפרנס את המשפחה וגם להחזיר חובות. זה יגרום לי לקריסה לסגור 4 חודשים עסק. שילמתי קנסות וקיבלתי קנסות.
שילמתי קנסות מנהליים גם לפני כן.

ב"כ המשיבה: אבקש לדחות את הערעור ואציין כי המערער לא בא נקי כפיים גם לא לעניין הקנס ולא לעניין הסרת המחדלים. בית המשפט קמא הלך לקראתו ופרס לו את התשלומים לתקופה ממושכת יותר ודחה את המועד הראשון לביצוע התשלום הראשון והמערער היה צריך לשלם ב – 10.7 סך של 680 ₪ מבדיקה שעשינו התשלום הראשון של הקנס לא שולם ולא ניתן עיכוב ביצוע לעניין הקנס. בנוסף הוא לא הסיר את המחדלים למרות שניתנו לו ארכות חוזרות ונשנות ועד מועד הערעור ניתנה לו עוד ארכה ולא הגיש את הדוחות עד היום בכל זאת.
בנוסף המערער טוען למצב כלכלי קשה והמשיבה תטען כי לא מדובר במערער חסר אמצעים אלא שהוא עוסק מורשה בתחום הצעצועים בעסק אחר, יש לו הכנסה נוספת מהעסק הזה בסכומים גבוהים. מציגה דוחות משנת 2008 – 2013 שמציגים את המחזורים הכספיים.
בשנת 2014 המחזור היה 870,000 ₪, בשנת 2012 582,000 ₪ עם זאת הוא לא הגיש את הדוחות עד היום.
המערער: אוכל להגיש לבית המשפט את הדוחות עכשיו. אני מגיש דוחות של העסק כל שנה. החברה לא הגישה דוחות בגלל שהחברה קרסה ונפלה והפסידה, אבל דוחות אישיים שלי אני מגיש כל שנה.

ב"כ המשיבה: אסב את תשומת הלב שהוצע לו לסיים את העניין בקנס מנהלי למרות שגם בשנים קודמות הוא לא הגיש דוחות. בזמנו ניתן לו קנס מנהלי על 2003-2004 ושוב לא הגיש דוחות והיות והיה כפל קנס לא הסכים לשלם והעדיף להישפט. הוא היה יכול לחסוך את כל ההליך הזה.

המערער: לא טענתי נגד גובה הקנס. העבירה שביצעתי זו אי הגשת דוחות. לא יכולתי להגיש ולא הצלחתי להגיש כי לא היתה לי האפשרות. הדוחות האחרונים שהגשתי ב – 2004-2005 לא היה טעם להגיש והיו חסרים לי מסמכים. לא עשיתי את כל זה בכוונה, פשוט מאוד הגעתי לתוך המצב הזה לא מתוך כוונה להעלים הכנסות. יש לי עסק אחר ממנו אני מתפרנס כיום ואני מגיש בו דוחות. מציג לבית המשפט מסמך.
אם אני צריך ללכת לבצע את העבודות השירות זה יגרום לי לנזק גדול מאוד. בשנה האחרונה אני כמעט ולא מכניס כסף.

פסק דין

המערערים, חברה שעוסקת בעיצוב משחקים וצעצועים ומנהלה הפעיל הורשעו על פי הודאתם בשש עבירות של אי הגשות דוחות במועד לשלטונות מס הכנסה והמערער נדון ל – 4 חושי מאסר לביצוע בעבודות שירות, לשישה חודשי מאסר על תנאי בתנאים המפורטים בגזר הדין, לתשלום קנס בסך 17,000 ₪ ולחתימה על התחייבות בסך 20,000 ₪.
הערעור שהגיש המערער בעצמו מכוון כלפי עונש המאסר לביצוע בעבודות שירות והנימוק העיקרי בהודעת הערעור ובטיעוניו בפנינו הוא שיאלץ לסגור את עסקו שממנו מתפרנסת בני משפחתו, שכן לא יוכל להעסיק עובד אחר בעסק במקומו במהלך ביצוע עבודות השירות.
ב"כ המשיבה מתנגדת להקלה בעונש המאסר בעבודות שירות שהוטל על המערער ומצביעה על כך שהמערער לא ניצל את ההזדמנות לסיים את ההליך בקנס מנהלי, לא הסיר את המחדלים נושא כתב האישום ועל פי דוחות שהוגשו בקשר לעסקו החדש של המערער, המחזור הכספי שלו הוא בסכומים שם למעלה מחצי מיליון ₪.
עיון בגזר הדין של בית המשפט קמא מעלה כי הוא התייחס בחומרה, ובצדק, לעבירות נושא הרשעתו של המערער שכן המערער פגע בצורה משמעותית בקיומה של גביית מס תקינה ובשמירה על עיקרון השוויון שבין הנישומים.
משכך, מתחם הענישה שנקבע על ידי בית המשפט קמא מקובל עלינו וגם באשר לקביעת מיקומו של המערער בתוך מתחם הענישה, אנו רואים עין בעין עם בית המשפט קמא, שכן בית המשפט קמא התחשב בכל הנסיבות לקולא שהעלה בפנינו המערער, לרבות הפגיעה של העונש במערער בשל גילו, הפגיעה של העונש במשפחתו של המערער, בהודאתו של המערער, בעברו הנקי ומחזורי העסקאות הנמוכים של המערערת.
עם זאת, התחשב בית המשפט קמא לחומרא, ובצדק, באי הסרת המחדלים על ידי המערער עד היום ובעובדה שהמערער לא הסכים לשלם קנס מנהלי בגין העבירות נושא כתב האישום.
לאור כל האמור לעיל, גזר הדין של בית המשפט קמא אינו סוטה ממדיניות הענישה הראויה כפי שבאה לידי ביטוי , בין השאר, בפסיקה שהובאה בגזר הדין נושא הערעור ומתחשב במידה הראויה בכל הנסיבות לקולא ולחומרא.
אנו דוחים את הערעור.
המערער יתייצב בפני הממונה על עבודות השירות לקליטה והצבה ללא צורך בהחלטה שיפוטית נוספת ביום 28.10.14 בשעה 08:00.
התנאים שנקבעו לעיכוב ביצוע עבודות השירות, יעמדו בתוקפם עד לסיומן.


ניתן והודע היום ז' אב תשע"ד, 3 אוגוסט 2014, במעמד ב"כ המשיבה והמערער 2.

אברהם טל, נשיא
אב"ד

בלהה טולקובסקי, שופטת

ד"ר שמואל בורנשטין, שופט


מעורבים
תובע: צעצועי אדיר בע"מ
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: