ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חנה גולדל נגד הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר :

וועדת עררים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים
בפני כבוד השופטת בדימוס רחל גרינברג – יו" ר
ד"ר נעמי אפטר - חברה
עו"ד אראלה עפרון - חברה

העוררת

חנה גולדל

נגד

המשיבה

הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר

פסק דין

העוררת מוכרת כנכה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים תשי"ז- 1957. שיעור נכותה, כולל תקנה 12 , הוא 40.5% ונקבע בגין תגובה נפשית לרדיפות ואוסטיאופורוזיס + שבר. בפנינו ערר על החלטת המשיבה לדחות בקשת העוררת להכרה בפגימה נוספת: יתר לחץ דם, מן הטעם שהמחלה התגלתה מעל 40 שנה מתום המלחמה.

העוררת נולדה בנובמבר 1941 בעיר רומן ברומניה ומספרת בתביעתה המקורית שהוגשה ב- 22.12.1997 כי אביה נלקח לעבודות כפייה עוד בטרם היולדה והיא גודלה בתנאים קשים ביותר ע"י אימה. אין חולק כי ע"פ ההגדרה בדו"ח וועדת שני העוררת שייכת לקבוצת הניצולים ממעגל השני. בכתב הערר נטען אמנם כי היא חיה עם האם במסתור, אולם אין לכך כל תמיכה בראיות, כולל בסיפור ההישרדות המסופר ע"י העוררת עצמה בתביעה למשיבה.
יצויין כי לבקשת העוררת הדיון בערר התקיים שלא בנוכחותה, ועל כן הגרסה היחידה על קורותיה בתקופת הרדיפות היא זו שנמסרה על ידה בהצהרה המצורפת לתביעה.

העולה מן האמור כי בהתאם לקריטריונים שנקבעו במסקנות וועדת שני, על העוררת להציג תיעוד רפואי לפיו מחלת י.ל.ד התגלתה עד 1985 ולהבנתנו העוררת לא הצליחה להציג חומר רפואי שכזה.

לכתב הערר צורף מסמך רפואי של קופ"ח כללית מיום 10.3.14 שכותרתו " סיכום מידע רפואי" ולפיו יתר לחץ דם אובחן ב- 1990.
ב"כ העוררת הציג לוועדה מסמכים מהתיק הרפואי עצמו – רישומים בכתב יד – אשר לטענתו מצביעים על גילוי ראשון של המחלה ב- 1981 ובהמשך בשנים 1982 ו- 1985 שהן השנים הרלוונטיות בהתייחס לקריטריונים של וועד שני.
המשיבה מצידה טוענת כי הרישומים בכתב יד עליהם מצביע ב"כ העוררת הם משנות ה- 90 ולא ה- 80.
דיון

נפתח ונאמר כי לא נוכל לקבוע בוודאות איזו שנה רשומה בכרטיס הרפואי נשוא המחלוקת. אך על פניו, בהסתמך על מראה עיניים בלבד, אין לדחות את טענת המשיבה כי מדובר ברישומים משנות 90 ולא 80 כטענת העוררת;
אנו מפנים לרישום בצד השמאלי של הכרטיס שאינו מתיישב עם טענת העוררת לגבי שנת גילוי המחלה וכן לעובדה שלא ניתן הסבר ע"י ב"כ העוררת להיעדר כל טיפול בבעיית י.ל.ד שעל פי הנטען הלכה והחמירה, במשך 11 שנה. תמיהה זו עולה מגרסת העוררת המסתמכת על רישומי התאריכים בכרטיס. כמו כן אין להתעלם מהאמור במסמך הרפואי של קופת החולים מיום 10.3.14, החתום ע"י ד"ר לבוב אלה, המסתמך על סמך אותם רישומים שהוצגו ע"י ב"כ העוררת לוועדה, כי המחלה התגלתה ב- 1990 ולא במועד מוקדם יותר.

במישור המשפטי, אנו מקבלים דברי ב"כ המשיבה כי נטל הבאת הראיה להוכחת הקשר הסיבתי בין המחלה לרדיפות מוטל על העוררת ובמקרה זה היא לא הרימה את הנטל.

סוף דבר, אנו דוחים את הערר.
מזכירות הוועדה תשלח את פסה"ד לצדדים.
זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 60 יום מיום קבלת פסה"ד בשאלה משפטית בלבד.

ניתן היום, כ"ט תמוז תשע"ד, 27 יולי 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חנה גולדל
נתבע: הרשות לזכויות ניצולי השואה משרד האוצר
שופט :
עורכי דין: