ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יגאל אנקורי נגד גדעון הררי :

החלטה בתיק רע"א 4588/14

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי

המבקשים:
1. יגאל אנקורי

2. סיירת נגה משטרה פרטית בע"מ

נ ג ד

המשיבים:
1. גדעון הררי

2. אורי גולברי

3. יוסף רחימי

בקשת המבקשים מיום 17.7.2014

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון בהליך שבכותרת.

כידוע, בעל דין המבקש פטור מהפקדת עירבון נדרש לבסס שני תנאים מצטברים: ראשית, עליו להוכיח כדבעי את חוסר יכולתו הכלכלית. לשם כך עליו להציג תשתית עובדתית וראייתית מלאה ביותר ועדכנית (ראו בש"א 4807/11 מזרחי נ' פקיד שומה פתח-תקוה (29.6.2011)); ושנית, עליו לשכנע כי קיימים סיכויים ממשיים להצלחת ההליך.

בענייננו אין בידי לקבוע כי הבקשה מציגה תשתית מלאה ומבוססת לגבי מצבם הכלכלי של המבקשים. בהקשר זה אציין, בין היתר, כי לא הובאו אסמכתאות כלשהן לעניין מצבה הכלכלי של המבקשת 2, ואף הטענה אשר הועלתה בהקשר זה - לפיה המבקשת 2 "איננה חברה אשר פעילה בימים אלו" - נטענה באופן כללי וללא כל פירוט. אף האסמכתאות אשר הובאו ביחס למצבו הכלכלי של המבקש 1 הינן חלקיות בלבד. כך, למשל, לא צורפו תדפיסי חשבון בנק של המבקש 1. המבקשים אף לא הסבירו כיצד מממנים הם את ייצוגם המשפטי, ואף לא עמדו בנטל המוטל עליהם להוכיח כי אין באפשרותם להיעזר בסביבתם הקרובה לצורך גיוס העירבון (לעניין תחולתו של כלל זה על תאגידים המבקשים פטור מעירבון ראו, רע"א 371/05 מ.מזוז (1990) בע"מ נ' מדינת ישראל - משרד הבטחון (21.2.2005)). בהקשר זה יש לזכור כי "לא די בהעלאת הטענה כי קרוב משפחה מדרגה ראשונה אינו יכול לעזור למבקש פטור מעירבון. יש לגבות זאת בנתונים ובמסמכים המאמתים את היעדר יכולתו או היעדר מוכנותו" (בש"א 9998/09 ונדר נ' בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ (17.12.2009)). על האמור עד כה יש להוסיף, לעניין סיכוייו של ההליך, כי דומה שהמשוכה הניצבת בפניהם של המבקשים גבוהה היא.

על רקע כלל האמור לעיל, לא ראיתי לפטור את המבקשים באופן מלא מהפקדת עירבון בהליך זה. עם זאת, משאיזנתי בין כלל השיקולים הצריכים לעניין, ובהם היקפו המצומצם יחסית של ההליך, כמו גם העובדה שלא נפסקו הוצאות בערכאה דלמטה, ראיתי להפחית את סכום העירבון ולהעמידו על סך של 10,000 ₪. העירבון יופקד תוך 14 ימים מיום המצאת החלטה זו (ימי הפגרה במניין), שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, כ"ב בתמוז תשע"ד (20.7.2014).

גלעד לובינסקי

ר ש ם


מעורבים
תובע: יגאל אנקורי
נתבע: גדעון הררי
שופט :
עורכי דין: