ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד דוד אטיאס :

החלטה בתיק בש"פ 3168/04 בבית המשפט העליון

בפני: כבוד המשנה לנשיא א' מצא

המבקשת:
מדינת ישראל

נ ג ד

המשיבים:
1. דוד אטיאס

2. יעקב קקון

3. גולן קקון

4. אברהם (אבי) טובול

5. דוד אסור

בקשה (שלישית) להארכת מעצר מעבר לתשעה חודשים
לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996

תאריך הישיבה: כ"ז בניסן תשס"ד (18.4.04)
בשם המבקשת: עו"ד ד' ביניש
בשם המשיבים 2 ו-3: עו"ד ד' יפתח ועו"ד ש' אבישר
בשם המשיב 4: עו"ד א' רייפר
בשם המשיב 5: עו"ד ג' אלחרר

החלטה

בקשת המדינה להאריך, בשלישית, את מעצרם של המשיבים 3-1 בתשעים ימים נוספים שמניינם מיום 6.4.04, וכן של המשיבים 5-4 בתשעים ימים נוספים שמניינם מיום 20.4.04. משהודיע המשיב 1 על הסכמתו להארכת מעצרו, הוריתי (ביום 1.4.04) להאריך את מעצרו של משיב זה כבקשת המדינה, ובהסכמת סניגוריהם של משיבים 3-2 הוארך מעצרם של משיבים אלה עד למתן החלטה בבקשה. בדיון שהתקיים לפניי (ביום 18.4.04) קיוו סניגוריהם של המשיבים 2, 3, 4 ו-5 לשכנעני, כי בנסיבותיו של ההליך מן הדין להורות על שחרור שולחיהם בערובה ובתנאים מגבילים. משחזרתי ועיינתי בכל החומר שלפניי הגעתי לכלל מסקנה, כי לנוכח מסוכנותם הברורה והמופלגת של המשיבים אין מנוס מהארכת מעצרם כבקשת המדינה.

אינני נדרש ליותר משורות ספורות להצדקת מסקנתי האמורה. המשיבים 3-2 מואשמים בשני ניסיונות לרצח, שהופנו כלפי קורבנות מיועדים שונים ואשר בוצעו בעקבות קשרים שקשרו עם המשיב 1 ועם עבריינים נוספים ולאחר תכנון מפורט. המשיב 4 מואשם במעשה רצח, שאף הוא בוצע בעקבות קשר עם המשיב 1 ולאחר תכנון מפורט. המשיב 5 מואשם בניסיון לרצח וברצח. גם עבירות אלו בוצעו בהתאם לקשר שקשר המשיב 5 עם המשיב 1. הן התייחסו לאותו קורבן מיועד. לאחר שניסיונם הראשון לרצחו הסתיים בפציעתו, לא הירפו השניים ממזימתם, שבו כעבור זמן ופגעו בקורבנם, והפעם גרמו למותו. עבירותיהם של ארבעת המשיבים היוו חלק ממסכת של מעשי וניסיונות רצח מתוכננים, על רקע של חיסול חשבונות בין עבריינים. לכל אחד מן המשיבים עבר פלילי מכביד, שבהצטרפו לחומרת העבירות המיוחסות לו עתה תומך במסקנה כי שחרורו ממעצר יהיה כרוך בסכנה מוחשית לשלום יריביו ולביטחון הציבור.

בשל סיבות הקשורות במורכבותם של האישומים, ובהתפתחויות שחלו בחקירה לאחר הגשתו של כתב האישום המקורי, התעכבה פתיחתה של פרשת הראיות במשפטם של המשיבים. הסניגורים תלו בתביעה הכללית את האחריות לעיכוב זה. כן הצביעו על סיבוכים בסוגיית ייצוגם של חלק מן המשיבים, שבעטיים עלולה שמיעת הראיות במשפט להתעכב פרק זמן נוסף. נתתי דעתי לנסיבות שבגללן התעכבה שמיעת הראיות עד כה ולאלה העלולות לעכב את תחילתה גם מכאן ואילך. אכן נראה שעל בית-המשפט המחוזי לעשות את כל הסידורים הנדרשים לפתיחתה של פרשת הראיות במועד קרוב ככל האפשר ולשמיעתו הסדירה של המשפט עד לסיומו. אך בנסיבות שעיכבו ומוסיפות לעכב את שמיעת הראיות אין כדי לגרוע מצדקת המסקנה, שאליה הגיעו גם עמיתיי שהאריכו את מעצריהם של המשיבים פעם ופעמיים, כי אין מנוס מהארכת מעצרם של המשיבים גם בפעם הזאת.

הבקשה מתקבלת. מעצרם של המשיבים מוארך בזה, למפרע, בתשעים ימים נוספים. ביחס למשיבים 2 ו-3 תימנה התקופה מיום 6.4.04 ואילו ביחס למשיבים 5-4 - מיום 20.4.04.

ניתנה היום, י"א באייר תשס"ד (2.5.04).

המשנה לנשיא


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: דוד אטיאס
שופט :
עורכי דין: