ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יאסו נגסה נגד בנק הפועלים :

החלטה בתיק רע"א 3510/14

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי

המבקש:
יאסו נגסה

נ ג ד

המשיבים:
1. בנק הפועלים

2. בנק לאומי

3. בנק דיסקונט

4. הבנק הבינלאומי

5. בנק טפחות מזרחי

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת העירבון בהליך שבכותרת, אשר הועמד על ידי כבוד הרשמת ל' בנמלך על סך של 5,000 ₪ במסגרת החלטתה מיום 20.5.2014. יצוין, כי ערעור אשר הגיש המבקש על ההחלטה האמורה נדחה על ידי כבוד השופט ס' ג'ובראן ביום 23.6.2014 (בש"א 4166/14). במסגרת פסק הדין התייחס כבוד השופט למסמכים מסוימים אותם צירף המבקש לראשונה בגדר הערעור, וקבע כי אין בהם כדי לסייע למבקש לעניין בקשתו לפטור מעירבון. עם זאת צוין, כי ככל שמצויים בידי המבקש מסמכים אחרים אשר מעידים על קשייו הכלכליים לעמוד בהפקדת סכום העירבון, הרי שיהא רשאי הוא, לפנים משורת הדין, להגישם, וזאת על מנת שההחלטה בעניין העירבון תיבחן מחדש לאורם של מסמכים אלו. בעקבות האמור, הגיש המבקש ביום 10.7.2014 את הבקשה דנן.

עיון במסמכים המצורפים לבקשה מעלה כי חלק ניכר מהם זהה למסמכים אשר הוגשו בגדר הערעור על החלטת כבוד הרשמת, כמפורט לעיל, ואילו יתר המסמכים הינם מסמכים חדשים. מסמכים חדשים אלו כוללים בעיקר כתבי תביעות כספיות אשר הוגשו נגד המבקש, מכתבי דרישת חוב והודעת תשלום קנס חניה. כן צורף מסמך אשר ממנו עולה כי מעמדו של המבקש בביטוח לאומי הינו מעמד של מי שאינו עובד.

סבורני, כי גם במסמכים החדשים אשר הוגשו אין כדי להצדיק מתן פטור מהפקדת עירבון או שינוי של סכום העירבון אשר נקבע. ראשית, רובם ככולם של המסמכים אינם משקפים חובות פסוקים או חלוטים, אלא אך דרישות לתשלום (בין במסגרת מכתב ובין במסגרת כתב תביעה). המבקש לא צירף פסקי דין כספיים אשר ניתנו נגדו ואף לא צירף רשימת תיקים פתוחים בהוצאה לפועל - ועובדה זו שוקלת לחובתו. שנית, וזה עיקר, אף בהינתן המסמכים החדשים לא ניתן לומר כי הונחה תשתית עובדתית וראייתית מספקת בדבר היעדר יכולת כלכלית. כך, המבקש לא מסר פירוט בעניין הרכוש אשר בבעלותו, לא ציין פרטים לעניין מקורות הכנסתו ולעניין הוצאותיו ואף לא התייחס כלל לאפשרות להסתייע בסביבתו הקרובה לצורך גיוס העירבון. לאמור עד כה מצטרפת העובדה, שהעירבון בהליך זה הועמד מלכתחילה על סכום מתון, מה גם שעל פני הדברים ובזהירות הראויה, לא ניתן לומר כי סיכוייו של ההליך הינם טובים.

הבקשה נדחית, איפוא. המבקש יפקיד את העירבון עד ליום 27.7.2014, כאמור בפסק דינו של כבוד השופט ס' ג'ובראן, שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, י"ז בתמוז תשע"ד (15.7.2014).

גלעד לובינסקי

ר ש ם


מעורבים
תובע: יאסו נגסה
נתבע: בנק הפועלים
שופט :
עורכי דין: