ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חברה עידן הגאולה בע"מ נגד תמר כהן :

החלטה בתיק ע"א 4332/14

לפני: כבוד הרשם גיא שני

המערערות:
1. חב' עידן הגאולה בע"מ

2. חב' בית משיח בע"מ

נ ג ד

המשיבה:
תמר כהן

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון. ייאמר מיד כי בבקשה אין טענה לחוסר יכולת כלכלית להפקיד עירבון, אלא הנימוק הוא שהמשיבה חייבת למערערות סכום-כסף שדי בו כדי לשמש בטוחה הולמת.

כלל הוא כי בעל-דין המגיש ערעור – לרבות ערעור פסלות – נדרש להפקיד עירבון במזומן או בערבות בנקאית, אלא אם ניתן לו פטור מטעמים מצטברים של חוסר יכולת כלכלית וסיכויי הליך גבוהים. חריג לדרישה זו הוא האפשרות להפקיד הודעת קיזוז חלף עירבון, אך אפשרות זו מתייחדת למקרים שבהם קיים חוב שאינו שנוי במחלוקת או ודאי על פניו של המשיב בהליך כלפי יוזמוֹ. בנסיבות כאלה ניתן לקבוע כי הודעת הקיזוז מהווה חלופת עירבון שוות-ערך.

בענייננו, אין בידי לקבוע, לפי הבקשה והחומר שלפניי, כי אכן מדובר במצב המצדיק הסתפקות בהודעת קיזוז חלף הפקדת עירבון. מתגובת המשיבה עולה כי היא מתנגדת לבקשה, ומציינת בכלליות שהחובות "נטענים ומוכחשים". בפועל, הן המערערות הן המשיבה בחרו לנסח את טענותיהם בתמציתיות, ואין לפניי תשתית ברורה המאפשרת לקבוע כי קיים חוב שאינו שנוי במחלוקת העולה כדי חלופה שוות-ערך לעירבון "רגיל". גם הנספחים הנזכרים בבקשה (מסומנים A ו- B) אינם מציגים תמונה ברורה, ואפנה בהקשר זה גם להחלטתו של בית משפט השלום מיום 15.6.2014 שם צוין כי "לא ברור האם מדובר בחוב כלפי הנתבעות 1 ו-2 או להיפך...".

בנסיבות האמורות, ובהיעדר טענה בדבר חוסר יכולת כלכלית, אין בידי להורות על פטור מהפקדת עירבון כמבוקש. העירבון (בסך 15,000 ₪) יופקד תוך 14 ימים מעת המצאת החלטה זו (ימי הפגרה במניין). בהיעדר הפקדה יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, ט' בתמוז תשע"ד (7.7.2014).

גיא שני, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: חברה עידן הגאולה בע"מ
נתבע: תמר כהן
שופט :
עורכי דין: