ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רגימלה ביקה נגד רסולוב אריף :

החלטה בתיק בה"ן 3302/02

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המבקשת:
רגימלה ביקה

נ ג ד

המשיבים:
1. רסולוב אריף

2. היועץ המשפטי לממשלה

בקשה להתרת נישואין – קביעת שיפוט

בשם המבקשת: עו"ד אולגה דגני
בשם המשיב מס' 2: עו"ד זיוה שמחה

בבית המשפט העליון

החלטה

בפני בקשה לקביעת שיפוט לפי חוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים), התשכ"ט-1969. המבקשת היא בת לאב מוסלמי. המשיב מס' 1 הינו כפול דת, יהודי ומוסלמי, שכן אביו מוסלמי ואמו יהודיה. בני הזוג נישאו בנישואין אזרחיים. בני הזוג חתמו על "הסכם גירושין" אשר אושר בבית המשפט לענייני משפחה בבאר-שבע. ההסכם מסדיר את ענייני הרכוש, המזונות והחזקת בנם של בני הזוג. על בסיס השתייכותם הדתית של בני הזוג, נתבקשו חוות דעתם של בית הדין הרבני הגדול ובית הדין השרעי לערעורים.

בחוות דעתו של בית הדין הרבני הגדול, נאמר כי הנישואין בטלים מעיקרם. בחוות דעתו של בית הדין השרעי לערעורים נאמר כי:

"הואיל ושני הוריו של הבעל הינם מוסלמים [צ"ל – שני הוריה של האשה], והואיל והבעל נולד לאב מוסלמי, ומבלי לדון בבניית הסכם הנישואין וצורתו, והואיל ושני הצדדים הסכימו ביניהם לגבי הגירושין, הרי שבית הדין השרעי יכול לרשום את גירושיו של הבעל מאשתו, לצד הסכמתה לכך, ולאחר מכן לאשר את אשר סיכמו ביניהם לגבי הזכויות והחובות".

עמדת המבקשת היא כי יש להעניק סמכות לבית המשפט לענייני משפחה. לטענתה, המשיב מס' 1, על אף היותו כפול דת, חי כל חייו כיהודי, ויש להחיל עליו את מבחן הדת האפקטיבית, ולקבוע כי הוא יהודי. על כן, לטענת המבקשת, אין סמכות לבית הדין השרעי לדון בהתרת הנישואין. המשיב מס' 1 תומך בעמדת המבקשת. עמדת באת כוח היועץ המשפטי לממשלה היא כי נוכח חוות דעתו של בית הדין השרעי לערעורים, יש לאפשר לבית הדין השרעי לסיים מלאכתו, כדי שהתרת הנישואין תיעשה בצורה היעילה ביותר.

לאחר שעיינתי בחומר שלפני, נחה דעתי כי יש להקנות סמכות לבית הדין השרעי להתיר את נישואיי בני הזוג. לעניין שאלת הדת האפקטיבית אותה מעלה המבקשת, יצויין כי "הקביעה לעניין ההשתייכות הדתית בענייני שיפוט בנישואין וגירושין אינה תלויה ברצונו הסובייקטיבי של הפרט בלבד. בעניין זה יש לבחון, בין היתר, את עמדתו של הדין הדתי עצמו" (בה"ן 8/81 אדריאן נ' מאוארה (לא פורסם)). במקרה הנדון, ברור כי הדין השרעי רואה במשיב מס' 1 כמוסלמי. מחוות דעתו של בית הדין השרעי לערעורים עולה כי הוא רואה בבני הזוג כנשואים. ענייני הממון והחזקת הבן הוסדרו ב"הסכם גירושין" אשר אושר בבית המשפט לענייני משפחה. בנסיבות העניין, ועל מנת שהתרת הנישואין תיעשה בצורה היעילה ביותר, הנני קובע בתוקף סמכותי לפי סעיף 1(א) לחוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים), התשכ"ט-1969, כי לבית הדין השרעי בבאר-שבע יהיה שיפוט בעניין התרת הנישואין של בני הזוג רגמילה ביקה ורסולוב אריף.

ניתנה היום, ז' בסיון התשס"ד (27.5.2004).

א


מעורבים
תובע: רגימלה ביקה
נתבע: רסולוב אריף
שופט :
עורכי דין: