ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהושע כהן נגד כרם מהר"ל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שתופית בע"מ :

החלטה בתיק רע"א 1764/04

בפני: כבוד הרשמת ח' מאק-קלמנוביץ

המבקש:
יהושע כהן

נ ג ד

המשיבה:
כרם מהר"ל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שתופית בע"מ

בקשה לפטור מאגרה ועירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

זוהי בקשת המבקש לפטרו מתשלום אגרה והפקדת ערבון בשל חוסר יכולת כלכלית לעמוד בחובת הפקדת הערבון. בעקבות הבקשה המקורית הוגשו תגובות ותגובות לתגובות. מעיון בהליכים השונים עולות טענות אלו: המבקש טוען כי מצבו הבריאותי קשה, אין לו מקורות הכנסה מלבד קצבת נכות של המל"ל, הוא מתגורר בבית אמו ובעל חובות בגינם נפתחו נגדו תיקי הוצל"פ. המשיב טוען כי המבקש לא הוכיח כנדרש את מצבו הכלכלי, ומן הבקשה נעדרים מסמכים מהותיים כגון דפי חשבון בנק. כן טוען המשיב כי המבקש מתגורר עם אמו בנחלה בעלת ערך רב. עוד נטען כי תיאור מצבו של המבקש עומד בסתירה לגרסאות שמסר בהליכים אחרים. שני הצדדים טוענים גם לעניין סיכויי הבקשה, אולם לא מצאתי צורך להידרש לעניין זה.

הגרסאות הנוספות אליהן מפנה המשיב הן אמרות המבקש, בדיון שהתקיים לאחרונה בבית המשפט בתביעת מנהל מקרקעי ישראל לפינויו ממקרקעין. במהלך הדיון באותה תביעה טוען המבקש "נכון להיום יש לי פרות בשטח". כמו כן הגיש המשיב העתקי תצהירים של המבקש ושל אדם נוסף, מהם עולה כי השניים הקימו במשותף חברה לניהול שטחי מרעה, בניהולו של המבקש. על כך משיב המבקש כי הצהרתו נובעת מטענתו לבעלות על עדר בקר שרעה בשטח הנדון, לאחר שבשנת 2001 נגנב עדר הבקר שלו ועד כה לא הוחזר לו. באשר לחברה שהוקמה טוען המבקש כי הוא משמש לה יועץ ללא תמורה, וכי יהיה זכאי לתשלום רק אם בעתיד תציג רווחים, והללו אינם צפויים בשל גניבת הבקר כאמור.

המסגרת של בקשה לפטור מאגרה וערבון אינה מהווה בסיס נח להכרעה בסוגיות המעוררות מחלוקת עובדתית, שכן אין היא כוללת, בדרך כלל, פרוצדורה מתאימה לבירור עובדות. עם זאת, במקרה זה, הודעתו של המבקש, בלשון פוזיטיבית שאינה משתמעת לשתי פנים, כי "נכון להיום" יש לו פרות בשטח, אינה עולה בקנה אחד עם טענתו כי העדר נגנב עוד בשנת 2001. גם טענתו לפיה נוסף על ההשקעות הרבות שהושקעו בחברה על-ידי שותפו הוא מוסיף ומשקיע בניהולה, כאשר אין לו או לחברה כלל בקר לנהל, וכאשר לא צפוי כל רווח כתוצאה מהשקעה זו – נראית על פניה בלתי סבירה. אולם גם אם אקבל את גרסתו של המבקש, הרי שאין מחלוקת כי הוא בעל 50% מן החברה שהוקמה ומופקד בלעדית על ניהולה (סעיף 11 לתצהירו). ברור, איפוא, כי היה על המבקש להצהיר מיוזמתו על מעורבותו בחברה ועל מצבה הכספי, וההימנעות מחשיפת עובדות אלו גובלת בחוסר ניקיון כפיים.

סיכומו של דבר, אני מביאה בחשבון מחד גיסא את הימנעותו של המבקש מאזכורו של עיסוק מרכזי שלו כמנהל החברה, ומצירוף נתונים וראיות כלשהן בדבר מצבה הפיננסי של החברה גם בתגובתו המאוחרת; את העדרם של דפי חשבון בנק או ראיות עצמאיות אחרות למצבו הכספי של המבקש עצמו, ואת העובדה שהוא מתגורר עם אמו בנחלה ששווייה רב. מאידך גיסא אני מתחשבת במצבו הרפואי של המבקש, בהליכי ההוצל"פ התלויים ועומדים נגדו ובחוסר הוודאות באשר לבעלותו על העדר. בהתחשב בכל אלו החלטתי לפטור את המבקש מתשלום האגרה, ולחייבו בהפקדת ערבון בסכום מופחת של 7,000 ₪. סכום זה יופקד תוך שלושים יום, ואם לא כן יירשם הערעור לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, י' בסיוון תשס"ד (30.5.2004).


מעורבים
תובע: יהושע כהן
נתבע: כרם מהר"ל מושב עובדים להתיישבות חקלאית שתופית בע"מ
שופט :
עורכי דין: