ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סעדה גואנה מיטרי נגד עו"ד עלס דוברונסקי :

החלטה בתיק ע"א 1333/14

לפני: כבוד הרשם גיא שני

המערערים:
1. סעדה גואנה מיטרי

2. ניצי ג'ורג'ט גואנה מיטרי

3. חוזה אלחנדרו סיפרי גואנה

4. מיגל אלברטו סיפרי גואנה

5. אלברט בשרה סיפרי מיטרי

6. לקפיש בע"מ

נ ג ד

המשיב:
עו"ד עלס דוברונסקי

בקשה למחיקת צד

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה מטעם המשיב למחיקת המערער 1 – "עיזבון המנוחה סעדה גואנה מיטרי ז"ל" – מהליך זה. הבקשה הוגשה בגדרי ערעור על פסק-דין של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, אשר בו נדחתה תביעה שהגישו המערערים למתן סעדים שונים בזיקה לעסקת מכר מקרקעין. אציין, כי הערעור הוגש ביום 20.2.2014, אולם בהחלטת כבוד הרשמת בנמלך (מיום 22.4.2014) נקבע כי יש להגיש הודעת ערעור מתוקנת וזאת מחמת פירוט-יתר של נימוקי הערעור. הודעת ערעור מתוקנת אכן הוגשה (ביום 7.5.2014), ועליה נסבה הבקשה שלפניי.

בהודעת הערעור המתוקנת צוין כי המערערת 1 הלכה לעולמה ביום 13.4.2014. בכותרת הודעת הערעור נרשם כאמור – בתור מערער 1 – עיזבון המנוחה סעדה גואנה מיטרי ז"ל. המשיב טוען כי מכיוון שעזבון אינו אישיות משפטית, אין הוא יכול להיות בעל-דין בהליך משפטי. טענה זו – בדין יסודה. אכן, "עיזבון אינו אישיות משפטית. משכך, תביעה המוגשת בשם עיזבון או נגד עיזבון הינה פגומה מיסודה, שהרי היא מוגשת בשם או כנגד מי שאינו יכול, מבחינה עקרונית, להיות תובע או נתבע" (רע"א 6590/10 עיזבון אשתייה נ' מדינת ישראל (28.5.2012)). לפיכך, במקום שבו הלך בעל-דין לעולמו, ונדרשת החלפתו בהליך, יש להגיש בקשה לחילופי בעל-דין על-בסיס צו ירושה, צו קיום צוואה או מינוי מנהל עיזבון. בענייננו, צוין בתגובת המערערים כי בימים אלה עמלים קרוביה של המנוחה על הוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה מן הרשויות הרלוונטיות, ונתבקשה לשם כך שהות בת 60 ימים. לבקשה זו האחרונה מצאתי לנכון להיעתר.

לאור האמור, אני מורה בזאת כי על המערערים להגיש עד ליום 1.8.2014 בקשה בתמיכת תצהיר מפורט, המאשר את העובדות המצריכות את שינוי בעל הדין ומי רשאי לבוא במקומו, בצירוף צו למינוי מנהל עיזבון, צו ירושה או צו קיום צוואה, לפי העניין. למען הסר ספק, יודגש כי האמור בהחלטה זו יפה גם לע"א 2757/14 ולע"א 2799/14 (אשר לפי החלטתה של כבוד הרשמת בנמלך יישמעו יחד עם ההליך שבכותרת). בשלב זה אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ד' בסיוון תשע"ד (2.6.2014).

גיא שני, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: סעדה גואנה מיטרי
נתבע: עו"ד עלס דוברונסקי
שופט :
עורכי דין: