ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו איבגי נגד מדינת ישראל :

החלטה בתיק רע"פ 6908/04

בפני: כבוד השופט מ' חשין

המבקש:
אליהו איבגי

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

בקשה למתן רשות ערעור על פסק-דינו של בית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בע"פ 70677/03 שניתן ביום 16.6.04 על-ידי כבוד השופטים י' גולדברג, ר' שטרנברג-אליעז, ע' פוגלמן

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

המבקש הורשע על-פי הודאתו בבית-המשפט השלום ברמלה בעבירות תקיפה הגורמת לחבלה של ממש ואיומים. כתיאורו של כתב-האישום, בילה המבקש לילה אחד בחברת אשה, והמתלונן, בלש במקצועו, עקב אחרי השניים. המבקש הבחין במתלונן, התקרב אליו והחל מכה אותו במקל ארוך, בעוד שהמתלונן שרוע על הארץ. בהמשך אף צעק המבקש על המתלונן כי הוא מתכוון להורגו, כי זהו יומו האחרון ובעט בחלק גופו התחתון. כתוצאה ממעשיו של המבקש נגרמו למתלונן חבלות של ממש בגבו, בצלעותיו, בידיו ובפניו.

בית-משפט השלום גזר על המבקש עונש של שנת מאסר לריצוי בפועל ו-12 חודשי מאסר על-תנאי. עוד חייב בית-משפט השלום את המבקש בתשלום פיצוי למתלונן. המבקש ערער על גזר-דינו לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, ולאחר שבית-המשפט נתן דעתו ל"עברו הנקי של [המבקש], פעולתו למען הציבור, הנסיבות המיוחדות שהביאו לביצוע העבירות, המלצת שירות המבחן ותיקון דרכו", החליט להקל בעונשו ולהטיל עליו אך חמישה חודשי מאסר לריצוי בפועל.

בקשת המבקש היא כי תינתן לו רשות לערער על פסק-דינו של בית-המשפט המחוזי. לטענתו היה על בתי-משפט קמא לאמץ את המלצת שירות המבחן כי ייגזר עליו עונש של שירות למען הציבור; ומשלא קיבלו בתי-המשפט המלצה זו אלא הטילו עליו עונש מאסר לריצוי בפועל החמירו עימו ביתר.

דינה של הבקשה דחייה. הבקשה אינה מעוררת סוגיה משפטית או אחרת בעלת חשיבות החורגת מעניינו הספציפי של המבקש. ממילא, טענות בדבר חומרה או קולה של העונש אינן מקימות - ככלל - עילה למתן רשות ערעור אלא במקרים חריגים ומיוחדים. עניינו של המבקש אינו בא בגדר מקרים אלה.

לגופו של עניין, מעשה התקיפה שביצע המבקש הינו חמור והסב נזקים של ממש למתלונן. בתי-משפט קמא ומציעא נתנו דעתם להמלצת שירות המבחן בעניינו של המבקש, אך החליטו שלא לאמץ את ההמלצה. אין חולק כי המלצת שירות המבחן - חרף חשיבותה הרבה - הינה אך בבחינת המלצה אשר בית-המשפט אינו חייב לציית לה. בית-המשפט רשאי - אף חייב - להביא במנין, פרט להמלצת שירות המבחן שיקולי ענישה אחרים, וכך אכן נעשה בענייננו. דעתי היא כדעת בית-המשפט המחוזי, כי מעשי אלימות קשים כמעשיו של המבקש מחייבים הטלת עונש מאסר לריצוי בפועל, וזאת חרף המלצת שירות המבחן.

הבקשה נדחית ועימה נדחית ממילא הבקשה לעיכוב ביצוע גזר-דינו של בית-המשפט המחוזי. המבקש יתייצב לריצוי עונשו כפי שקבע בית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, במזכירות בית-המשפט ביום 15.8.04 עד לשעה 11:00. הערבויות הקיימות תמשכנה לעמוד בתוקפן עד התייצב המבקש לריצוי עונשו כאמור.

היום, ט' באב תשס"ד (27.7.2004).


מעורבים
תובע: אליהו איבגי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: