ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נפתלי אור-נר נגד משטרת ישראל :

החלטה בתיק בשג"ץ 7012/04

בפני: כבוד הרשמת ח' מאק-קלמנוביץ

המבקש
נפתלי אור-נר, עו"ד

נ ג ד

המשיבה:
משטרת ישראל

בקשה לפטור מאגרה

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

המבקש הגיש ערעור על החלטת כבוד הרשם שחם שלא להחזיר לו את האגרה ששילם בעתירה שהוגשה על ידו, בנימוק שבהליך בו התקיים דיון לגופו של עניין, אין תקנות בית משפט (אגרות) התשמ"ח-1987 (להלן: התקנות) מכירות בעילה להשבת אגרה. בבקשה שבפני טוען העותר כי אין הצדקה שיחוייב בתשלום אגרה מכיסו, כאשר טענותיו בעתירה גופה התקבלו אך לא נפסקו לטובתו הוצאות, וכי החלטת כבוד הרשם שחם, "הגם שיתכן שהיא מבוססת מבחינה פורמלית, משוללת ראיה עניינית ומוסרית", שכן העותר ביצע שירות לתועלת הציבור הרחב והימנעות מהחזר האגרה מטילה עליו את כל הוצאות ההליך ומרתיעה מפני הגשת עתירות צודקות בעתיד.

החלטת כבוד הרשם שחם שלא להחזיר את האגרה מעוגנת בתקנה 15 (א) לתקנות הנ"ל, המאפשרת להחזיר את האגרה כאשר הליך הסתיים בפשרה או בוטל או נמחק על ידי מגישו לא יאוחר מישיבת קדם המשפט הראשונה. עתירתו של המבקש נדונה לגופה, כך שלא ניתן להחיל לגביה הוראה המתירה החזר האגרה, בין מכח תקנה 15 (א) הנ"ל, בין מכח דין אחר. המבקש אף אינו טוען לקיומה של זכות קונקרטית המצדיקה להורות על החזר האגרה, ומסתפק באמירות כלליות בדבר חוסר ההצדקה הכלכלית, לטענתו, שבגישה הפורמלית הצרה. תקנה 13 (ב) לתקנות קובעת כתנאי למתן פטור מאגרה כי על ההליך לגלות עילה. המבקש לא ביסס את טענותיו על מקור כלשהו בדין, כך שנראה לי כי אין הערעור מגלה עילה, ולפיכך אין לפטרו מתשלום האגרה.

העותר סבור כי הוא זכאי להחזר האגרה משום שבהגשת העתירה ביצע שירות למען הציבור. אינני משוכנעת כי עובדה זו כשלעצמה מצדיקה מתן הפטור. מי שבחר לשאת דגל של מאבק עקרוני (להבדיל ממאבק על מעמדו, זכויותיו האישיות שלו עצמו), חייב להביא בחשבון בהחלטתו לצאת למאבק כזה כי הוא עשוי להיות כרוך גם בהוצאות כספיות. משהוטלו עליו הוצאות אין בעובדה שניהל מאבק ציבורי, כשלעצמה, כדי להצדיק כיסוי הוצאות אלו על ידי אוצר המדינה (בג"צ 1159/02, שאול ויסמן נגד ראש הממשלה ואח', תק-על 2003 (3) 1407).

יתר על כן: רבות מטענות המבקש, בבקשת הפטור ובערעור עצמו, מתייחסות לכך שבית המשפט הדן בעתירה נמנע מלפסוק הוצאות לזכותו, ולאו דוקא לעניין החזר האגרה. כך הופכת סוגיית האגרה, לפחות בחלקה, לכסות להעלאת טענות נגד פסק הדין בעתירה.

נוכח כל האמור אני דוחה את הבקשה לפטור מאגרה.

ניתנה היום, ט' באב תשס"ד (27.7.2004).


מעורבים
תובע: נפתלי אור-נר
נתבע: משטרת ישראל
שופט :
עורכי דין: