ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ליז כהן נגד מדינת ישראל :

החלטה בתיק בש"פ 6748/04

בפני: כבוד השופט י' עדיאל

העוררות:
1. ליז כהן

2. מורן כהן

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר על בחלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו מיום 8/7/04 שניתנה על ידי כבוד השופט ד' רוזן

תאריך הישיבה:
ט' באב תשס"ד (27.07.04)

בשם העוררות:
עו"ד ויקטור אוזן

בשם המשיבה:
עו"ד בת אור כהנוביץ

בבית המשפט העליון

החלטה

העוררות הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע וייבוא סם מסוכן. זאת, לאחר שביקשו לסייע לאחיהם אשר נקלע למצוקה כספית בשל התדרדרותו לסמים וחובות גדולים שרבצו עליו ולדרישתו של הנושה נאלץ להסכים לייבא סמים מסוג קוקאין ממקסיקו לישראל כדי לפרוע בדרך זו את חובותיו.

במסגרת הקשר, נוכח חששן של המבקשות מפני הסיכון הכרוך בייבוא הסמים ובשל קיומו של צו איסור יציאה מן הארץ שהיה תלוי ועומד נגד האח, הסכימה חברה של העוררות לשמש בעצמה כבלדרית וכך אכן נעשה. במסגרת זו ייבאה אותה בלדרית ממקסיקו לארץ 12.5 ק"ג של קוקאין.

על פי החלטה בהסכמה שניתנה על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב ביום 5.11.03, שוחררו העוררות בתנאים, ביניהם מעצר בית מלא בדירת סבתן בפיקוחן של גב' שרה הרישנזון, גב' גלית כהן וגב' תקווה שאלתיאל.

ביום 14.6.04 הן הגישו בקשה לעיון חוזר בה ביקשו לבטל את מעצר הבית. לטענתן, מעצר זה מקשה עליהן מאוד. זאת בין היתר, בשל מצבן הכלכלי הקשה וחוסר יכולתן לעבוד, מצבה הרפואי הקשה של אמן, שהיא חולת סרטן ונזקקת לעזרתן, וחוסר יכולתה של העוררת 1, שהיא גרושה ואם לשני לידים, לטפל בילדיה ולצאת עמם מחוץ לבית. הן גם הזכירו שניהול משפטם מתעכב עקב מחלתו של השופט ולא ברור מתי יתחדש.

בית המשפט קמא הקל בתנאי מעצר הבית וקבע שניתן יהיה לשקול בחיוב את הבקשה ולאפשר לעוררות לצאת את ביתן לצורך עובדתן, אם יגישו תכנית ליציאה לעבודה בצרוף תצהיר של מנהל בכיר במקום העובדה המוצע. על מנת לאפשר לעוררות להשיג מקום עבודה, נקבע בהחלטה, הן תוכלנה לצאת מביתן למספר שעות, על פי הודעה מוסכמת עם הפרקליטות.

העוררות אינן מסתפקות בהקלה זו והן מבקשות לבטל כליל את מעצר הבית מהטעמים שנזכרו לעיל.

מקובלת עלי טענת הפרקליטות, שעצם העובדה שהעוררות היו נכונות, בשעת מצוקה (של אחיהן) לקשור קשר ולסייע בייבוא סמים לארץ, מצביעה על מסוכנות מסוימת.

עם זאת, בהתחשב בכך שלעוררות אין עבר פלילי, מעולם לא היה להן קשר לעולם הסמים ואין להן קשר כזה גם היום, מה גם שאחיהן עצור לאחר שהורשע בגין חלקו בפרשה, ולאור העובדה שהסתבכותן בפרשה נבעה אך מרצונן לסייע לאחיהן וללא כל טובת הנאה, נראה שהסיכוי לכך שכיום הן יחזרו ויתנו ידן לעיסוק בסמים הנו קלוש.

בנסיבות אלה, לאחר שהעוררות נתונות במעצר בית מלא מזה כ – 9 חודשים ולאור העובדה שבירור משפטן מתעכב, אני סבור שניתן להקל בתנאי שחרורן בלא שהדבר יטיל על הציבור סיכון של ממש.

לפיכך, אני משנה את החלטת בית המשפט קמא במובן זה שמעצר הבית בו העוררות נתונות והפיקוח עליהן כפי שנקבע בהחלטה מיום 5.11.2003 יצומצמו לשעות 20:00 – 06:00. שאר תנאי השחרור יישארו על כנם.

ניתנה היום, ט' באב תשס"ד (27.7.04).


מעורבים
תובע: ליז כהן
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: