ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יהושע שביט נגד בנק הפועלים :

החלטה בתיק בש"א 5919/04

בפני: כבוד השופט א' ריבלין

המערער:
יהושע שביט

נ ג ד

המשיבים:
1. בנק הפועלים (סניף קרית מוצקין)

2. כונס הנכסים הרשמי

ערעור על החלטת רשם

בשם המערער: עו"ד יצחק בורובסקי

בבית המשפט העליון

החלטה

1. המערער הגיש בקשה לפטור אותו מהפקדת עירבון, זאת במסגרת ערעור שהגיש. בקשתו נדחתה על-ידי כבוד הרשמת ח' מאק-קלמנוביץ', תוך שהיא מציינת כי "במקרים רבים עשה המבקש שימוש לרעה בהליכי בית המשפט, הטריד את בתי המשפט השונים בבקשות שונות, אשר נדחו רובן ככולן, וכן אינו עומד בתשלומים שנקבעו לו לקופת הכינוס". בנסיבות אלו, קבעה כבוד הרשמת, מתחזק הצורך להבטיח את הוצאות המשיבים למקרה שהמערער יידרש לשאת בהן. עם זאת, נקבע כי לאור מצבו הכלכלי של המערער הוא יחויב בהפקדת עירבון מופחת בסכום של 7,000 ש"ח.

המערער טוען כי אין מקום להביא בחשבון את התנהלותו הקודמת בהליכים משפטיים שונים, עת מוכרעת שאלת הפטור מהפקדת העירבון בהליך שבפנינו. מה גם שלטענתו לא הוכח כי יש בהתנהלותו הקודמת כדי להטריד את בית המשפט.

2. עיינתי בטענות המערער ולא מצאתי עילה להתערב בהחלטת כבוד הרשמת. השיקולים המתחרים המרכזיים המנחים את בית המשפט בשאלת מתן פטור מהפקדת עירבון הם שניים: האחד, כי אין לחסום בפני תובע או מערער את שערי בית המשפט, אך משום שהוא דל באמצעים ואינו יכול לעמוד בהוצאות הכספיות הכרוכות בהליך. השני, כי יש להתחשב בהפסד שעשוי להיגרם לנתבע או למשיב, אם התביעה תידחה או ידחה הערעור ולא יהיה לו ממה לגבות את הוצאותיו (ראו רע"א 377/87 חליל ג'נחו נ' וויבהו א.ב.ה., פ"ד מא(4) 522). בענייננו, לא שוכנעתי כי שגתה כבוד הרשמת באיזון שערכה בין שני השיקולים. זאת בעיקר לאור הבאתה בחשבון את מצבו הכלכלי הקשה של המערער, כך שהופחת סכום העירבון אותו הוא נדרש להפקיד.

הערעור נדחה, אפוא. משלא נתבקשה תגובה אין צו להוצאות.

ניתנה היום, י' באב תשס"ד (28.7.04).


מעורבים
תובע: יהושע שביט
נתבע: בנק הפועלים
שופט :
עורכי דין: