ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שלמה אפרתי נגד המאגר הישראלי לביטוחי רכב "הפול" :

בפני כבוד השופטת עפרה צ'רניאק

מבקש

שלמה אפרתי
ע"י ב"כ עוה"ד ו. אפלמן

נגד

משיבה

המאגר הישראלי לביטוחי רכב "הפול"
ע"י ב"כ עוה"ד יעקב רהט

פסק דין

בקשת רשות ערעור על החלטת בית משפט השלום בהרצליה מיום 23.3.14 (כבוד השופט ת אירית מני-גור) לפיה נדחתה עתירת המבקש למנות מומחה רפואי בתחום האורתופדיה במסגרת תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 .

המבקש נפצע בתאונת דרכים ביום 20.9.12 ונחבל בין היתר בגבו, ראשו ורגלו.

בהחלטה נושא הבר"ע נקבע כי "מעיון בנספחי התביעה לא עולה ראשית ראיה למנוי מומחה. התובע קיבל 8 טיפולי שיקומיים ע"י פיזיותרפיסט שהסתיימו בסוף 2012. מאז אין כל תיעוד רפואי. לטעמי המסמך האחרון שצורף לעניין הקרסול איננו שייך לתאונה, שכן אין כל תלונה בחדר מיון על קרסול אלא על גב וירך שמאל" משכך הרי שיש לדחות את הבקשה.

מצאתי לדון בבר"ע כבערעור ולקבלו .

ראשית הראיה הנדרשת בשלב זה להוכחת הקשר הסיבתי בין התאונה לפגיעה הנטענת הינה ברמת סבירות נמוכה וככלל, הלכה היא כי בית המשפט ינקוט בגישה מקילה בבוחנו מסמכים המוגשים בתמיכה לבקשה למינוי מומחה רפואי.

"בהקשר זה נפסק, כי בית המשפט עשוי להסתפק גם ברמת סבירות נמוכה לקיומו של קשר סיבתי, ובכל מקרה די בראשית ראיה, כשם שדי בכך לענין עצם קיום הנכות" (ראו רע"א 3007/12 פלונית נ' הראל חברה לביטוח בע "מ)

גם אם המקרה דנן גבולי, הרי "במקרה של ספק, יש למנות מומחה, שכן עדיף שיתברר כי המינוי היה מיותר, ואז ניתן יהיה גם לחייב את התובע בעלות המומחה, מאשר שלא יתמנה מומחה במקרה שאכן סובל התובע מנכות עקב התאונה". (ראו רע"א דלעיל).

המבקש נפגע ברגלו בתאונת דרכים. כיום סובל המבקש מנקעים חוזרים ברגל שספגה את הפגיעה בתאונה וצרופות הבר"ע אף עולה כי למבקש הומלץ לעבור ניתוח ברגל זו. די בכך כדי להוות ראשית ראיה להוכחת הקשר הסיבתי הדרוש בין התאונה לפגיעה הנטענת.

ההחלטה נושא הבר'ע מבוטלת. ימונה מומחה בתחום האורתופדיה.

המשיבה תישא בהוצאות המבקש בסך 10 ,000 ₪ כשסכום זה נושא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום בפועל.

ערבון ככל שהופקד יוחזר למפקידו.

המזכירות תודיע לצדדים.

ניתנה היום, ל' ניסן תשע"ד, 30 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שלמה אפרתי
נתבע: המאגר הישראלי לביטוחי רכב "הפול"
שופט :
עורכי דין: