ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איברהים עוואד חורי נגד בנק ירושלים בע"מ :

החלטה בתיק רע"א 7547/04

בפני: כבוד הרשם יגאל מרזל

המבקשים:
1. איברהים עוואד חורי

2. רבחי עוואד חורי

3. בשארה עוואד חורי

4. פומא אליאס טוויל

נ ג ד

המשיב:
בנק ירושלים בע"מ

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

1. זוהי בקשה לפטור מהפקדת עירבון, ולחילופין להפחתה משמעותית בסכום העירבון שנקבע על ידי המזכירה הראשית והוא 25,000 ₪. כעולה מהבקשה, המבקשים 1-2 הוכרזו כפושטי רגל, מבקש 3 מחוסר עבודה, חב בחובות רבים בהוצאה לפועל, אשתו אף היא אינה עובדת ושניהם נתמכים על ידי ביתם אשר עובדת כמורה ומרוויחה שכר חודשי של כ – 5,000 ₪. מבקשת 4, אימם של המבקשים 1-3, קשישה בת 83 סייעה למבקשים בהליך קודם בו נקטו בהפקדתה של ערבות בנקאית בסך 25,000 ₪ אשר ממנה שילמו המבקשים 10,000 ₪ הוצאות שנקבעו על ידי בית המשפט קמא כך שכיום אין ברשותה היכולת להפקיד את העירבון הנדרש. סיכוי הערעור, לטענת המבקשים טובים בהיותם מבוססים על הפרשנות הראויה של פסק הבוררות שניתן על ידי כבוד הנשיא (בדימוס) שמגר. המשיבה בתגובתה מתייחס לסיכוי הערעור וסבורה כי נמוכים הם היות ובמקביל לערעור זה בו טוענים המבקשים כי פסק הבוררות קובע דבר מסוים לטובתם, בה בעת הם עותרים בבקשה נפרדת לביטולו מחמת שכבוד הבורר לא פסק "באותו עניין ממש". מי שטוען שבוררות הוכרעה כשיטתו איננו יכול לטעון – משהפסיד – כי הבורר לא דן כלל בשאלה. עוד נטען, כי המבקשים אינם ממצים את פוטנציאל ההשתכרות שלהם ועליהם לצאת ולעבוד ואף כי "יתכבדו נא ויפנו למשפחותיהם וידידיהם וישיגו את הכספים הדרושים".

2. לאחר עיון בחומר שבפני ובטענות הצדדים נחה דעתי כי לא ניתן להיעתר לבקשה לפטור מערבון. אשר למצבם הכלכלי של המבקשים, לא נפרשה בפני התשתית העובדתית המלאה כדי שאוכל לעמוד על מצבם הכלכלי של המבקשים. לא נמסר מידע מפורט דיו אודות רכושם של המבקשים, לא צורפו דפי חשבון בנק, אין הסבר כיצד הם מממנים את ייצוגו של בא – כוחם ועוד. אשר לסיכוי הערעור, לאחר עיון בפסק דינו של בית המשפט קמא, נראה כי לא ניתן לקבוע כי סיכוי הערעור נמוכים. אף אם יש ממש בטענותיה של המשיבה בדבר הגשתם של שני הליכים במקביל אשר במהותם סותרים האחד את השני, אין בפני את הבקשה לביטול פסק בורר המוזכרת בתגובתם כך שאוכל להתייחס רק לערעור שנמצא בפני. בנסיבות העניין, החלטתי לדחות את הבקשה לפטור מהפקדת עירבון אולם נוכח סיכוי הערעור החלטתי להפחית את העירבון ולהעמידו על סכום של 15,000 ₪.

התוצאה היא כי על המבקשים להפקיד עירבון בסכום של 15,000 ₪ תוך שלושים יום מהמצאתה של החלטה זו. בהיעדר הפקדה כאמור, ידחה הערעור ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, יב' בתשרי התשס"ה (27.9.04).

יגאל מרזל
ר ש ם


מעורבים
תובע: איברהים עוואד חורי
נתבע: בנק ירושלים בע"מ
שופט :
עורכי דין: