ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין Ogochukwu Oniya Emanuel אזרח ניגריה נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט, ד"ר קובי ורדי

המבקש:

Ogochukwu Oniya Emanuel אזרח ניגריה
ע"י ב"כ עו"ד ספא חמוד

נגד

המשיבה:

מדינת ישראל- משרד הפנים
ע"י ב"כ עו"ד ליפז סרוסי

החלטה

לפני בקשה למתן צו ביניים למניעת הרחקתו והשמתו במשמורת של המבקש, עד לבירור עתירתו כנגד החלטת המשיבה מיום 27.1.14 הדוחה את בקשת המבקש לפתוח את תיקו מחדש ולבחון את בקשתו לאור מסמכים חדשים אותם צירף.

לאחר עיון בבקשה, בתגובת המשיבה לבקשה ובתגובת המבקש לתגובת המדינה, אני סבור כי יש ליתן צו ביניים עד לבירור טענות העותר בעתירתו.

נראה אומנם כי סיכויי העתירה אינם גבוהים, בהתחשב בחוסר ניקיון כפיו של המבקש שנמנע מלפרט ולציין בעתירתו ובבקשתו אודות ההליכים המנהליים הקודמים שיזם הן לעניין בקשתו לקבלת מעמד בטענה לקשר זוגי עם אזרחית ישראל והן לעניין בקשתו לקבלת מעמד מטעמים רפואיים.
כך גם, נראה כי סיכויי העתירה אינם גבוהים בהתחשב בחוות הדעת שנערכה בעניינו של המבקש ממנה עולה כי נקבע שהמבקש לא הוכיח קיומו של חשש לרדיפה משגרסתו נמצאה בלתי אמינה הן לעניין חברותו בארגון ה-ERA לגביו לא ידע המבקש עובדות בסיסיות (כגון סמל הארגון ומטרותיו) והן לעניין נסיבות ומסלול הגעתו לישראל.
כמו כן, קשה להלום את טענות המבקש לסיבה בגינה נמנע מלצרף את המסמכים החדשים עם הגשת בקשתו לעיון מחדש עוד בשנת 2008, על אף פניות בעניין זה מצד המשיבה לבא-כוחו דאז של המבקש בנובמבר 2013.
יחד עם זאת, ועל-אף שסיכויי העתירה אינם גבוהים כאמור, מאזן הנוחות מטה את הכף לטובת מתן צו ביניים למניעת הרחקת המבקש, וזאת כדי לא ליצור מעשה עשוי של החזרת העותר לארצו בטרם תתבררנה טענתו לסכנת חיים, בפרט ומשלטענת המבקש בידיו מסמכים חדשים שיש בהם לתמוך לטענתו, בגרסתו.

לאור האמור, ניתן בזאת צו ביניים האוסר הרחקתו והשמתו במשמורת של המבקש עד לבירור העתירה.

אמליץ למשיבה, לשקול לבחון את המסמכים הנוספים אותם מבקש המבקש לצרף לתמיכה בבקשתו, וליתן החלטה לגופו של עניין בבקשה לעיון מחדש, גם אם היה מקום לכאורה, לאור התנהלות המבקש בנסיבות העניין לדחות את הבקשה על הסף בהתאם לסעיף 9 לנוהל.

המזכירות תקבע את התיק לדיון בעתירה.

ניתנה היום, כ"ט ניסן תשע"ד, 29 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.

ד"ר קובי ורדי, שופט


מעורבים
תובע: Ogochukwu Oniya Emanuel אזרח ניגריה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: