ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין Hassablla Haron Hassaballa Sanu נגד משרד הפנים :

בפני כבוד השופטת דנה מרשק מרום

עותרים

Hassablla Haron Hassaballa Sanu

נגד

משיבים

משרד הפנים

החלטה

בקשת המשיב לסילוק על הסף מחמת העדר סמכות מקומית (ולחילופין בקשה להארכת מועד להגשת תגובת המשיבה).

1. מונחת לפניי עתירה במסגרתה מבוקש להורות על בטלות "הוראת שהייה" שהוצאה בלשכת המשיב בחיפה ביום 4.3.14 ע"י ממונה ביקורת גבולות בחיפה, מר שי טולדנו.

2. לטענת ב"כ המשיב, יש לסלק את העתירה על הסף, באשר ההחלטה הנתקפת היחידה בעתירה זו ניתנה בחיפה, כאשר אין מחלוקת כי זו נתקבלה לאחר שהתקיים "תשאול". לפיכך בית-המשפט המוסמך הינו בית-המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים.

3. עיינתי בתגובת ב"כ העותר, אשר אין בה כל הסבר לכך שהגיש העתירה לבית-משפט זה, וכפועל יוצא אין בטענות כדי לבסס את סמכותו המקומית. לטענת ב"כ העותר, בשל עומס בלשכות המשיב פנה העותר ללשכה בחיפה; לטעמו, לא ניתן לכנות את ההליך שנוהל כאל תשאול ו/או שימוע, אלא נשאל הוא מספר שאלות בודדות שטחיות. לכן, לגישתו, ההחלטה היתה מוכנה מבעוד מועד, כאשר הלשכה בחיפה היתה בגדר "מוסרת החלטה בלבד".

4. ברי, כי לא ניתן לקבל את טיעוניו של ב"כ העותר.
עתירה זו הינה אחת מני רבות המוגשת בימים אלו לבית-משפט זה. אמנם, לאחר תיקון החוק אשר הסדיר את הקמת מתקן השהייה "חולות", במסגרת החוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט) (תיקון מס' 4 והוראת שעה), התשע"ד – 2013, הוראות השהייה הראשונות (שהוצאו, להערכתי, במהלך חודש ינואר ועד תחילת חודש פברואר 2014) נמסרו מבלי שנערך "תשאול" בטרם הוצאתם. בנסיבות אלו נתקבלה הטענה (לצורך קביעת סמכות מקומית), כי המדובר בהחלטת ה"מטה" ברמלה, באופן אשר מקנה סמכות מקומית לבית-משפט זה (ראו למשל בעת"מ 27920-02-14, 27862-02-14). אלא, שבשבועות האחרונים, בעקבות החלטות שיפוטיות שניתנו בבתי-המשפט השונים, הוראות השהייה מוצאות לאחר קיום "תשאול" בלשכת המשיב על-ידי ממונה ביקורת הגבולות, כשלאחריו מתקבלת ההחלטה המנהלית של הוצאת הוראת השהייה תוך חידוש אשרה לתקופה של לפחות 30 יום לצורך התארגנות.

5. כאמור, אין מחלוקת כי התקיים "תשאול" בלשכת המשיב בחיפה, לאחריו הוצאה הוראת השהייה. אמנם, עולות טענות רציניות שיש לבחון אותן במסגרת העתירה באשר לאופן ולמתכונת ה "תשאול". עם זאת, לצורך ההחלטה בדבר סמכות מקומית מקבלת אני את גישת ב"כ המשיב, כי ההחלטה המנהלית היחידה הנתקפת אכן ניתנה בלשכה בחיפה.

6. אשר על כן, מאחר וההחלטה המנהלית היחידה הנתקפת ניתנה בלשכת המשיב בחיפה, אני מקבלת את הבקשה החלופית של ב"כ המשיב ומורה על העברת התיק לבית-המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים.
הדיון המוקדם שנקבע ליום 10.6.14 מבוטל בזאת.

12. המזכירות תודיע בדחיפות.

ניתנה היום, כ"ט ניסן תשע"ד, 29 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: Hassablla Haron Hassaballa Sanu
נתבע: משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: