ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אשר נידם נגד נירה גיל אלוש :


בפני כבוד השופטת הבכירה אביבה טלמור

מבקשים

אשר נידם

נגד

משיבים

נירה גיל אלוש

החלטה

בפני בקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד .
עיינתי בבקשה ובאמור בה ובמצורף לה , בתגובת המשיבה המתנגת לבקשה על כל האמור בה ובתיק שבפני על כל המצוי בו.
הגישה הכללית של בתי המשפט כלפי ביטול פסק דין שניתן בהעדר התייצבות , כבענייננו, הינה גישה ליברלית והדבר נכון במיוחד בבית משפט לתביעות קטנות בו הצדדים אינם מיוצגים. בנסיבות דנן, כשמדובר בבקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד בהעדר התייצבות – נתון ביטול פסק הדין לשיקול דעתו של בית המשפט.
בשל נימוקי הבקשה אין להסיק ממחדל המבקש כי הוא מזלזל בהליכים המשפטיים. בכתב ההגנה שהגיש פורטו טענותיו ובשלב זה אין לומר שסכויי ההגנה קלושים.
כפי שפסק בית המשפט המחוזי ברת"ק 12626/12/11 אליהו גרבי נגד יעל בן משה(11.1.12) "אי ביטול פסק דין כמוהו כנעילת שערי המשפט בפני המבקש זאת, תוך מניעת אפשרות קיום בירור ענייני והוגן של הנושא שבמחלוקת, והכרעה בו על סמך ראיות של צד אחד בלבד. אין לשכוח, שסדר הדין אינו אלא אמצעי להשגת המטרה של עשיית משפט צדק ואין להפוך את האמצעי למטרה בפני עצמה. בתי המשפט נזהרים ב"נעילת שערי המשפט", במיוחד לאור חשיבותה של זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד במשפט הישראלי, ויש אף שרואים בה כזכות חוקתית של ממש".
בנסיבות אלה , מאחר שאין זה ראוי לסגור את דלתות בית המשפט בפני המבקש ויש לאפשר לו "את יומו" בבית המשפט אני מחליטה לבטל את פסק הדין שניתן במעמד צד אחד ,אך עם זאת לחייב את המבקש בהוצאות המשיבה שהתייצבה לדיון, הגיבה על הבקשה וכעת ברור תביעתה נדחה למועד נוסף.
פסק הדין שניתן במעמד צד אחד מבוטל בכפוף לכך שהמבקש יפקיד בקופת בית המשפט סך של 500ש"ח לכסוי הוצאותיה ובזבוז זמנה של המשיבה וזאת לא יאוחר מ-30 ימים מיום מתן החלטה זו.
מובהר למבקש כי אם לא יופקד הסכום האמור בתוך המועד שנקבע, ייחשב כמוותר על בקשתו לביטול פסק הדין ופסק הדין יעמוד בתוקפו.
עם בצוע ההפקדה תשלח לצדדים על ידי המזכירות הזמנה לדיון בהתאם ליומנו של בית המשפט.
המזכירות תודיע החלטתי לצדדים בדואר רשום בצרוף אישורי מסירה.
למעקב המזכירות – ביצוע ההפקדה – ליום 8.6.14 .

ניתנה היום, כ"ט ניסן תשע"ד, 29 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אשר נידם
נתבע: נירה גיל אלוש
שופט :
עורכי דין: